- Podcasty
- Interview Plus
Poslechněte si podcast: Lukeš: Trumpovy sliby o deportaci migrantů jsou nemožné
Zvolený prezident Donald Trump si v nejbližších týdnech vybere spolupracovníky. Kdo mezi nimi bude a jakou zahraniční politiku bude Trump se svým týmem sledovat? „My se často pokoušíme číst jeho myšlenky, aniž bychom chápali, že on není ten typ člověka, který plánuje. Je to absolutní, totální improvizátor a dosud mu to vždy fungovalo,“ říká profesor historie a mezinárodních vztahů na Bostonské univerzitě Igor Lukeš.
Interview Plus
Rozhovor s významnou osobností o tématech, která rezonují doma i ve světě.
Povodně budou stále horší, varuje expert
Dva měsíce po ničivých záplavách nejsou obce a města zdaleka ve stavu jako před velkou vodou. Na postižených místech stále působí třicítka pracovníků organizace Člověka v tísni. „Hlavními tématy jsou zima a topení. Desítky a nižší stovky lidí přišly o bydlení, v některých případech jsou ty vyhlídky poměrně těžké,“ popisuje v rozhovoru pro Český rozhlas Plus vedoucí povodňového týmu Marek Štys.
Expert: Rusko je v pozici tvůrce cen plynu
V listopadu výrazně vzrostl dovoz plynu z Ruska do České republiky. Hlavním důvodem je výhodná cena, dovoz z Německa totiž prodražují přepravní poplatky, které se navíc mají od nového roku zvýšit. „Myslím, že se trochu chiméricky upínáme k tomu, že je Německo zruší a bude po problému. Tak to si já nemyslím,“ konstatuje v rozhovoru pro Český rozhlas Plus odborník na energetiku a zakladatel společnosti Sinlei Martin Záklasník.
Ekonom: Za pět let nedoženeme německé platy
Premiér Petr Fiala vzbudil pozornost i pochybnosti výrokem, že pokud by vládl další čtyři roky, mohli bychom mít platy jako v Německu. Ekonomové namítají, že mzdy by musely růst o 15 procent ročně a o dalších pět procent posilovat koruna. „Měli bychom si spíš přát, aby se nic takového nestalo, protože by to byl šok pro naši ekonomiku a konkurenceschopnost,“ podotýká v rozhovoru pro Český rozhlas Plus ekonom společnosti Cyrrus Vít Hradil.
Klvaňa: Trump si ministry vybírá z televize
Některé nominace do nové administrativy Donalda Trumpa vyvolávají silné emoce. Podle jakého klíče je ale nadcházející prezident USA vybírá? „Charakteristikou té vlády je, že Donald Trump klade důraz na loajalitu,“ popisuje v rozhovoru pro Český rozhlas Plus novinář Tomáš Klvaňa, který se dlouhodobě věnuje dění ve Spojených státech.
Děti budou ve školách bez mobilu, tvrdí finský ministr
Finsko si už několik desetiletí drží reputaci státu s vynikajícím školstvím, učitelé mají velký společenský respekt. „Ve školském systému je klíčovým bodem autonomie. Nemáme centralizovaný systém, učitel na začátku dostane vzdělání a potom už mu důvěřujeme,“ říká pro Český rozhlas Plus finský ministr školství Anders Adlercreutz.
Policejní odborář: Lidé z útvarů odcházejí kvůli byrokracii
Hasiči a policisté si vyjednali zvýšení mezd o 2500 korun a garanci dalšího zvyšování platů v příštích dvou letech o pět procent. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) přitom na začátku roku sliboval zvýšení platů o desetinu. „Neměl pro to oporu ve vládě. Tím pádem to ani nemohl splnit,“ konstatuje předseda Unie bezpečnostních složek Aleš Lehký, který dojednané zvýšení považuje za maximum možného.
Lizcová: Němci zažívají stagnaci, růstu brání byrokracie
Německý kancléř Olaf Scholz se ve svém prvním vystoupení v parlamentu po kolapsu vládní koalice postavil do role státníka, který sice zařídil, že Německo dalo Ukrajině více pomoci než kdokoliv jiný v Evropě, ale zároveň zabránil eskalaci konfliktu. „Část Němců mu vyčítá, že Ukrajinu dostatečně nepodporuje, ale podle nedávného průzkumu přibližně polovina míní, že by se už další zbraně dodávat neměly,“ shrnuje pro Český rozhlas Plus politoložka Zuzana Lizcová.
I byznys už se zajímá o změnu klimatu, poukazuje expertka
Hlavním cílem summitu COP29 v Ázerbajdžánu je najít finanční zdroje na podporu chudších zemí v boji s klimatickou změnou. Klimatická expertka z Asociace pro mezinárodní otázky Romana Jungwirth Březovská připomíná, že už v roce 2009 se 24 států OECD zavázalo poskytovat rozvojovým zemím 100 miliard dolarů ročně (asi 2 biliony korun). „Naplnit se to podařilo jen v roce 2022. Jinak ale rozvojový svět poukazuje na to, že se ta předsevzetí nenaplňují. Sliby chyby,“ poznamenává.
Trump se nenechá Unií vydírat, očekává europoslanec Bžoch
S návratem Donalda Trumpa do Bílého domu hrozí růst napětí ve vztazích mezi Spojenými státy a Evropskou unií, které by mohlo vyústit v obchodní válku. „Bude záležet na vyjednávacích schopnostech našich představitelů, aby Trumpa od zavedení cel odradili, nebo nabídli něco zajímavějšího, aby z toho obě strany vyšly vítězně,“ soudí europoslanec Jaroslav Bžoch (ANO).
Trump bude Evropskou unii odsouvat stranou, míní analytik
Evropští lídři zapomínají na kritiku Donalda Trumpa, a snaží se na budoucnost transatlantické spolupráce hledět pozitivně. Jednání s novým americkým prezidentem ale budou tvrdá, což připouští například i Trumpův podporovatel maďarský premiér Viktor Orbán. „Výhodou je, že to není první prezidentství a lídři lépe vědí, co od Trumpa čekat. Velká část z nich ale spoléhala na to, že nevyhraje,“ podotýká Viktor Daněk, zástupce ředitele Institutu pro evropskou politiku Europeum.