- Podcasty
- Interview Plus

Poslechněte si podcast: Virolog Grubhoffer: Politika nulového covidu je nesmyslná. V této fázi jsem příznivcem promořování
Strategie nulového covidu, kterou prosazuje Čínská lidová republika, vyústila v posledních dnech v nevídané demonstrace. V jiných zemích jsou přitom opatření daleko mírnější, aniž by to způsobovalo větší problémy. „V této fázi jsem příznivcem přirozeného kontaktu a promořování, protože bez toho se nepohneme dál, aby pandemie mohla být odvolána,“ konstatuje ředitel Biologického centra Akademie věd ČR Libor Grubhoffer.
Interview Plus
Rozhovor s významnou osobností o tématech, která rezonují doma i ve světě.
S Babišem možná výrazně vyhrajeme volby, ale koaliční potenciál se blíží nule, připouští Nacher
Maratonské jednání o novém vedení Prahy se zřejmě chýlí ke konci. Vzniká koalice Spolu, Pirátů a hnutí STAN, naopak v opozici kromě Prahy sobě a SPD zůstane i hnutí ANO. „Koalice se mají tvořit na základě programové shody a tam, kde si ti lidé sednou, což tady evidentně není. Kopíruje to půdorys odjinud, což krásně ukazuje propojení Prahy a státu,“ upozorňuje pražský zastupitel a poslanec Patrik Nacher (nestraník za ANO).
Jmenuje Zeman nového předsedu Ústavního soudu? Většina jeho členů to odsuzuje, říká novinářka
Dosluhující prezident Miloš Zeman trvá na tom, že může jmenovat nového předsedu Ústavního soudu, a to s odvoláním na tři nejmenované představitele české justice. „Podávali jsme na to žádost o informace a Pražský hrad odpověděl, že žádné právní analýzy neexistují. Zjistili jsme, že jde o názory nějakých právníků, jejich argumentace ale není nikde zapsaná,“ uvádí novinářka Andrea Procházková.
Skutečné partnerství s Tchaj-wanem má daleko větší výhody než čínský trh, upozorňuje sinolog
Ostrou reakci Číny vyvolal telefonát nově zvoleného českého prezidenta Petra Pavla s tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen. Čínská diplomacie to považuje za porušení principu jedné Číny. „Peking se vždycky ozve, je to téměř mechanická zásada. Vypadá to, jako kdyby se Čína snažila si nejdřív udělat obrázek o tom, co se děje,“ domnívá se sinolog Martin Hála.
Spoustě lidem vadím z podstaty, jako žena malující se sprejem, říká Toy Box
Vzrušená atmosféra provázející prezidentskou volbu přiměla i řadu umělců k výzvám k aktivní účasti na hlasování nebo k přímé podpoře jednoho z kandidátů. „Váhala jsem, jestli k těm volbám vůbec chci jít. Ale nakonec pro mě Andrej Babiš představoval takovou antihodnotu, že mi přišlo důležité k volbám jít a veřejně vyzvat lidi, aby učinili podobně,“ říká streetartová umělkyně a komiksová kreslířka Toy Box.
S Pavlem začíná nová etapa ve vývoji demokracie. Rok 1989 je definitivně minulostí, míní Přibáň
Nově zvolený český prezident Petr Pavel zdůrazňuje potřebu sjednotit společnost a výkon své funkce chce spojit s hodnotami, jako jsou pravda, důstojnost a respekt. „Jsme svědky významné změny, která může posílit ústavní systém. Byly to volby o tom, jestli budeme mít demokracii liberální, nebo populistickou,“ míní právník a sociolog Jiří Přibáň.
Erdogan chce být druhým Atatürkem. Jeho vize nemá s demokracií moc společného, soudí analytička
Recep Tayyip Erdogan vládne Turecku už 20 let a v květnových volbách hodlá potřetí usilovat o post prezidenta. „V posledních letech dovedl zemi k mnoha problémům a jeho pozice oslabovala. Na druhou stranu události posledního roku a válka na Ukrajině nahrávají tomu, že by mohl vyhrát,“ soudí Karolína Lahučká, analytička z Asociace pro mezinárodní otázky.
Neznalost zákona neomlouvá, ale nikdo je nemůže znát všechny, připouští ministr Šalomoun
Poslanci v prvním čtení podpořili návrh na zrušení více než 10 tisíc zákonů, nařízení a vyhlášek. „Je potřeba udělat generální úklid právního řádu, což se dělá ve všech státech. Nyní jsme na začátku konce tohoto procesu,“ uvádí Michal Šalomoun, ministr pro legislativu z České pirátské strany.
Tanky Leopard samy o sobě válku Ukrajině nevyhrají. Jde o symbol, hodnotí novinář Vlach
Prezidentský kandidát a bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) v nedělní prezidentské debatě České televize odmítl, že by v případě napadení Polska či pobaltských států poslal do těchto zemí české vojáky na pomoc. Později ale popřel, že by tím zpochybnil závazek kolektivní obrany. „Velmi si toho všímají. A přestože prezident nemá pravomoci armádu do zahraničí posílat, je to vnímáno velice negativně,“ uvádí novinář Tomáš Vlach, který v Pobaltí trávil poslední měsíce.
Novinář Brod: Pavel Pecháček byl věčný optimista. Věděl, že horší než komunismus to být nemůže
Dlouholetý šéf československého a později českého vysílání Rádia Svobodná Evropa Pavel Pecháček zemřel ve věku 82 let ve Spojených státech. „Byl rozhodný, energický, ale i velice vstřícný a příjemný. V podstatě od prvního okamžiku jsme sedávali u velkého stolu v kantýně Svobodné Evropy, kde byli emigranti z roku 1968, ale i z té první poválečné vlny po roce 1948. Tam jsme se hodně sblížili,“ vzpomíná novinář Petr Brod.
Prezident nás do války zavléct nemůže, ale obávám se Pavlova návyku poslouchat rozkazy, říká Bašta
Zatímco většina kandidátů z prvního kola prezidentských voleb poradila svým voličům, komu mají dát hlas v kole druhém, kandidát SPD Jaroslav Bašta hned ve volební den deklaroval, že ve druhém kole odevzdá prázdný lístek. „Hranicí je pro mě členství v KSČ a spolupráce s komunistickými tajnými službami,“ vysvětluje, proč nepodporuje Andreje Babiše (ANO) ani Petra Pavla.