Interview Plus
5. srpen 2022

Poslechněte si podcast: Josef Středula, předseda Českomoravské konfederace odborových svazů

Odbory jsou připraveny už od září pořádat protestní akce, pokud se s vládou nedohodnou na růstu platů. Obě strany sice tvrdí, že se chtějí dohodnout, ale zatím se jejich představy dalece rozcházejí. Jaké zvýšení platů je pro odbory přijatelné? A jak by měl stát pomoci občanům v době rekordní inflace? Moderuje Jan Bumba.

25:57

Interview Plus

Vydává: Český rozhlas

Rozhovor s významnou osobností o tématech, která rezonují doma i ve světě.

Web

Včera 26:10

Rastislav Káčer, slovenský ministr zahraničí

Česká republika zavedla kontroly na slovenských hranicích kvůli vysokému počtu migrantů. Někteří slovenští politici to kritizovali, zároveň ale připouštějí, že Slovensko neplní readmisní dohody pro zacházení s migranty. Může tento spor ohrozit česko - slovenské vztahy? A jak těžké bude udržet jednotu EU vůči Ukrajině? Moderuje Jan Bumba.

Před dvěma dny 26:08

Tereza Engelová ze serveru Hlídací pes

Protivládní demonstrace v Íránu se rozšířily do více než osmdesáti měst a stály život několik desítek lidí. Stovky dalších byly zadrženy. Jak vlna demonstrací souvisí se smrtí mladé Iránky, kterou zatkla mravnostní policie kvůli údajně nevhodnému oblečení? V jakých podmínkách žijí íránské ženy? Jak demonstrace skončí? Zeptáme se Terezy Engelové, která se postavením žen v muslimských zemích dlouhodobě zabývá.

Před pěti dny 25:13

Rozhovory s významnými lidmi, kteří mají vliv

Před šesti dny 26:15

Hledáme obětního beránka a část společnosti ho vidí v uprchlících z Ukrajiny, míní politolog Gregor

Desítky tisíc lidí v den státního svátku v několika českých městech demonstrovaly proti vládě. Organizátoři žádají předčasné volby, dojednání dodávek plynu z Ruska nebo zastavení údajně plánovaného ředění národa uprchlíky z Ukrajiny. „To je výrok, za který by se v 90. letech nemuseli stydět nacisté a rasisté, kteří patřili oprávněně na okraj společnosti a byli opovrhováni. Mě mrzí, že tyto hnusné výroky slýcháme na Václavském náměstí,“ konstatuje politolog Miloš Gregor.

Před týdnem 25:47

Kalousek: Rozpočtová politika vlády je nejméně odpovědná v historii. To si nedovolili ani komunisti

Vláda připravila návrh státního rozpočtu pro příští rok, který počítá se schodkem ve výši 295 miliard korun, Podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) je rozpočet solidární a protikrizový. „Vládní politici říkají, že je vysoký, protože máme válku a ceny energií letí nahoru. Ale on je vysoký především kvůli rozpočtovému populismu,“ míní exministr financí a bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Před týdnem 26:50

Host Andreas Pieralli

Moderuje Lukáš Matoška

Před týdnem 26:50

Martin Jahn, člen představenstva Škody Auto

Vláda zastropovala ceny energií pro maloodběratele a velkým firmám nachystala kompenzace. Bude to klíčovým podnikům stačit? Jak se s vysokými cenami energií vypořádá tuzemský automobilový průmysl? 

Před týdnem 25:11

Lukáš Dyčka, vojenský analytik

V Rusku by měla začít částečná mobilizace, kterou vyhlásil prezident Vladimir Putin. Jak dlouho potrvá povolat ruské záložníky? Kolik jich je a kdy by se mohli dostat na frontu? Opravdu si Kreml pomůže, když na Ukrajinu vyšle další vojáky? Neukázal nedávný úspěch ukrajinských obránců, kterým se za pár dní podařilo vyhnat okupanty od Charkova, že jsou problémy ruské armády daleko hlubší? Moderuje Lukáš Matoška.

Před 2 týdny 26:21

Nejhůř se k civilistům v Izjumu chovali proruští separatisté, popisuje zvláštní zpravodaj Dorazín

Ve městě Izjum na východě Ukrajiny dál vyzvedávají těla z hromadného pohřebiště nalezeného potom, co se z oblasti narychlo stáhly ruské okupační jednotky. „Hrobů je tam 445 a nacházejí se další, ale v některých je více lidí, takže je pravděpodobné, že počet obětí bude vyšší než 445. Plus 17 vojáků z masového hrobu,“ přibližuje zpravodaj Martin Dorazín, který se přímo z místa vrátil.

Před 2 týdny 26:18

Miroslav Zámečník, ekonom, bývalý člen Národní ekonomické rady vlády

Vláda postupuje v boji s rostoucími energiemi správně, ale pomalu, upozorňuje českoamerický ekonom Jan Švejnar. Proč je tak zásadní, jak rychle vláda reaguje? Dalo by se plánované zastropování energií vylepšit? Pokud ano, jak? Moderuje Lukáš Matoška.