- Podcasty
- Interview Plus

Poslechněte si podcast: Reforma justice ohrožuje menšiny. Izrael ovládne patriarchální židovská většina, varuje Kalhousová
Statisíce lidí v Izraeli už dva měsíce protestují proti reformě justice prosazované vládou Benjamina Netanjahua. Ten nyní poprvé naznačil možnost ústupků, podle Ireny Kalhousové ale nejde o nic podstatného a snaží se jen uchlácholit veřejnost: „Neřeší to ty zásadní problémy, že by exekutiva, parlament, měl rozhodující slovo pro výběr soudců a že by Kneset mohl přehlasovat jakékoli rozhodnutí Nejvyššího soudu,“ uvádí ředitelka Herzlova centra izraelských studií na UK.
Interview Plus
Rozhovor s významnou osobností o tématech, která rezonují doma i ve světě.
Kvantita nahrazuje Rusům kvalitu. Ani západní technika ale není všemocná, připouští plukovník Petráš
Východoukrajinské město Bachmut se stalo dějištěm snad nejurputnějších bojů od začátku války. Ukrajinci odmítali ustoupit, přestože museli vzdorovat přesile, Rusové útočili i za cenu obrovských ztrát. Podle plukovníka Zdeňka Petráše z Univerzity obrany v Brně se město pro obě strany stalo symbolem, přestože nemá zásadní vojenský význam: „Rusové od léta nedosáhli významných územních zisků a Bachmut je jednou z možností ukázat, že speciální vojenská operace má nějaký výsledek.“
Kremlu už nejde o to zastrašit společnost, údery na opozičníky jsou přesně cílené, popisuje novinář
Ruské opozici se dostalo významného povzbuzení, když dokument o opozičním předákovi Alexeji Navalném získal filmového Oscara – na fungování opozice v samotném Rusku to ale má zanedbatelný vliv. Režim dál utahuje šrouby a novináři Vladimiru Kara-Murzovi nyní hrozí 20 let ve vězení za údajné šíření lží o ruské armádě. „Byl to velmi důležitý člověk, pomáhal vytvářet seznamy oligarchů, kteří se následně ocitali na sankčních seznamech,“ přibližuje novinář Ondřej Soukup.
Pavel má jako jeden z mála šanci začít dialog a minimalizovat extremismus, míní politolog
Demonstrace Česko proti bídě, která skončila pokusem o svržení ukrajinské vlajky z budovy Národního muzea a střetem s policií, se zúčastnil i děkan Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické Miroslav Ševčík. On sám aktivní účast popírá a tvrdí, že jen pomáhal muži zraněnému policií. „Není to první událost, ke které se připletl. Byl pravidelným účastníkem dřívějších demonstrací na Václavském náměstí,“ připomíná politolog Aleš Michal.
Léky vyrábíme v Evropě. Klíčové ingredience jsou ale z Asie a těžko se to změní, míní biochemik
Bezpečnostní informační služba varuje před nedozírnými důsledky, pokud by se z jakéhokoli důvodu omezil či zastavil dovoz léků z Číny. „Neumím si to představit, to množství je skutečně veliké. Evropa a do značné míry i Spojené státy jsou závislé na dovozech těch aktivních substancí právě z Číny,“ konstatuje Martin Fusek z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR.
Podcast má každý a ještě jich přibude. Nám jde o důležitá témata, říká Skalický z Vinohradské 12
Internet a rozvoj digitálních technologií zásadně proměnil způsob konzumace médií – řada lidí dnes získává zprávy výhradně prostřednictvím sociálních sítí. Součástí mediální revoluce je pak i dramatický rozvoj podcastů. „Děláme to, co rozhlasoví novináři dělají desítky let, ale trošku jinak a po svém, bez pravidel a experimentálně. Trošku si hrajeme,“ přibližuje Matěj Skalický, autor zpravodajského podcastu Vinohradská 12.
Miloš Zeman si škodil svou rétorikou možná víc než nějakým jednáním, soudí ústavní právník Gerloch
Bývalý prezident Miloš Zeman byl svými kritiky často obviňován z nedodržování ústavních zvyklostí a překračování pravomocí. I on sám přiznal, že se pokoušel posunout Českou republiku k prezidentskému systému. „Tu éru lze zhodnotit jako vyhrocení určitého extrému, který už delší dobu panuje mezi tím, jak je úřad prezidenta chápán, tedy že vlastně nemá téměř žádné pravomoci, a tím, co stanovuje Ústava,“ uvádí ústavní právník Aleš Gerloch.
Ukrajina už vyhrála. Teď ještě musí získat zpět území včetně Krymu, soudí britský novinář
„Rozdíl mezi Ruskem a Ukrajinou je v tom, že Rusko si válku na Ukrajině zvolilo, zatímco pro Ukrajinu je to válka vnucená, ve které ale Ukrajinci bojují o všechno,“ říká britský novinář Luke Harding, který sedm let vedl kancelář deníku Guardian v Moskvě.
Nekula: Podněty předáváme antimonopolnímu úřadu. Ať řetězce soutěží o zákazníka, ne kdo víc zdraží
Zdá se vám, že některé potraviny zdražují neúměrně rychle? Stěžujte si přímo na ministerstvu zemědělství. Resort za tímto účelem dokonce zřídil speciální emailovou adresu. „Za týden nám přišlo několik desítek podnětů, některé půjdou na antimonopolní úřad a na obchodní nebo potravinářskou inspekci,“ přibližuje ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL).
Spravedlnost je pomalá. Ukrajinci se ale musí snažit odsoudit ruské velitele, míní expertka
Zahraniční experti pomáhají ukrajinským úřadům dokumentovat válečné zločiny. Je mezi nimi i Veronika Kristková, expertka na mezinárodní právo a lidská práva, která vede oddělení prokuratury a justice civilní poradní mise Evropské unie na Ukrajině. „Poskytujeme poradenství ohledně vyšetřování nebo změn legislativy, aby byla v souladu s mezinárodními standardy, nebo školení vyšetřovatelů a soudců,“ popisuje v Interview Plus.
Ekoložka Kolínská: Spolky pomáhají projekty vylepšovat. Vyloučením se stavební řízení nezrychlilo
Ekologické spolky chtějí mít silnější slovo při povolování staveb. Ochrana krajiny je z jejich pohledu nedostatečná a účast veřejnosti na povolovacím procesu se má vrátit do podoby, v jaké byla před rokem 2018. „Naším cílem je vrátit možnost, aby se spolky mohly hlásit do řízení, kde se rozhoduje o umístění středně velkých staveb, kvůli kterým se kácí stromy nebo se zasazují do zelených ploch, kde žijí chráněné druhy,“ říká Petra Kolínská ze sdružení Zelený kruh.