NejnovějšíPřed třemi dny

Poslechněte si podcast: Politikům chybí pokora a odvaha. Třeba mluvit o povinném očkování, říká slovenský expremiér Dzurinda

Slovensku patří letos na podzim nelichotivá první příčka na světě v počtu nakažených koronavirem na 100 tisíc obyvatel. „Čelíme velké polarizaci. Na jedné straně je slabá vláda a na druhé štvavá opozice. Problém je ale primárně na straně vlády,“ míní bývalý slovenský premiér Mikuláš Dzurinda.

26:25

Interview Plus

Vydává: Český rozhlas

Rozhovor s významnou osobností o tématech, která rezonují doma i ve světě.

Web

Před čtyřmi dny 25:58

Deset tisíc nenaočkovaných policistů je vysoké číslo. Budu to řešit, slibuje možný ministr Rakušan

V abecedním pořadí přicházejí na zámek v Lánech kandidáti na ministry v nové vládě Petra Fialy (ODS). Prezident Miloš Zeman trval na tom, že chce s každým mluvit před jeho jmenováním. „Pan prezident je stále v rekonvalescenci a momentálně má další zdravotní komplikace, takže rozhovory trvají možná déle, než bychom si všichni třeba přáli. Na druhou stranu akceptujeme nárok pana prezidenta bavit se s novými ministry,“ říká předseda hnutí STAN Vít Rakušan.

Před pěti dny 26:12

V Nizozemsku proti lockdownu protestují i očkovaní, vláda se obává násilností, popisuje politolog

Na konci minulého týdne vstoupilo Nizozemsko do třítýdenního částečného lockdownu. „Otevřeny zůstávají školy, univerzity, ale většina služeb a byznysů je zavřená v pět hodin odpoledne každý den. V Haagu je centrum města opravdu pusté,“ popisuje politolog Tomáš Cirhan působící na univerzitě v Leidenu.

Před šesti dny 24:24

Ministerstvo zdravotnictví nemá kapacitu řešit pandemii. Jen šéfem úřadu se to nezmění, varuje vědec

V Česku se potvrdil výskyt nové varianty koronaviru známé pod označením omikron, která má potenciálně vyšší nakažlivost než v současnosti rozšířená delta. „Dokud nebude imunní dost velká část lidstva, tak ten problém bude asi přetrvávat,“ míní Jan Kulveit z Institutu budoucnosti lidstva na Oxfordské univerzitě.

Před týdnem 25:38

Zdravotníci jsou frustrovaní. Víc peněz už jim nenahradí ten stres a zátěž, varuje šéf nemocnice

Pandemická situace v České republice se dál zhoršuje. Nejvytíženější moravské nemocnice v důsledku přetížení převážejí své pacienty do méně zaplněných zařízení, i tam ale volných lůžek ubývá. Statistikové přitom varují, že to nejhorší lékaře teprve čeká. „Musíme si to umět představit a připravit se. V Uherském Hradišti jsme už zažili hodně, ale pokud by to mělo být ještě silnější, tak to bude asi mazec,“ obává se předseda představenstva tamní nemocnice Petr Sládek.

Před týdnem 25:44

Prosinec bude nejhorší měsíc z celé pandemie. O Vánocích hrozí humanitární krize, varuje demografka

Počty nakažených koronavirem v České republice překonávají rekordy a krizové situaci už podle sociální geografky a demografky Dagmar Dzúrové nelze zabránit. „Prosinec bude nejzávažnější měsíc celé pandemie. V období vánočních a novoročních svátků budou nemocnice přetížené a lze očekávat, že nastane zdravotnická a humanitární krize,“ varuje.

Před týdnem 25:55

Na Visegrádu nechci nic měnit. Ale je škoda, že takové vztahy nemáme se starými zeměmi EU, říká Bek

Česká republika se v červenci příštího roku ujme předsednictví v Radě Evropské unie. Důležitou roli v něm bude hrát i nově zřízený post ministra pro evropské záležitostí, kterým by se měl stát senátor Mikuláš Bek (za STAN): „Nevzniká žádný nový úřad, žádné nové pracovní pozice úředníků. Jde o to, že v době toho předsednictví bude jeden z ministrů vlády mimořádně exponován a je rozumné, aby tato role v době předsednictví existovala.“

Před týdnem 25:57

Někteří lékaři se mýlí a jsou ohledně covidu jen poučenější laici, míní šéf ČLK Kubek

Česká lékařská komora (ČLK) vyzvala k legislativním změnám, které by umožnily nařídit povinné očkování proti koronaviru. „A to pro osoby starší 18 let, pokud tyto nemají opravdu závažné zdravotní kontraindikace, neboť očkování prokazatelně může zachránit život,“ zdůrazňuje prezident ČLK Milan Kubek.

Před týdnem 25:59

Výhodnou hypotéku už lidé nezískají, úroky budou mezi 4 a 5 procenty, říká šéf České spořitelny

Česká národní banka (ČNB) kvůli hrozbě inflace přistoupila k razantnímu zvýšení úrokových sazeb na 2,75 procenta. Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) to ale označil za nesmyslné a nepochopitelné. Podle generálního ředitele České spořitelny Tomáše Salomona se tak normalizuje cena peněz: „Normální cena peněz pro nás je někde mezi 2,5 a 3 procenty,“ uvádí v Interview Plus.

Před týdnem 22:30

Snadněji se krade, když omezíte soudy a nezávislá média, říká Anne Applebaumová o střední Evropě

Od pondělí si můžete poslechnout Radioknihu Anne Applebaumové Soumrak demokracie. Připomeňte si rozhovor, který poskytla Českému rozhlasu Plus začátkem září.