8. září 2021

Poslechněte si podcast: Sociolog Ivan Gabal: V Česku nejsou politici, kteří by nás táhli dopředu k určité vizi

„Česká republika se dostala do fáze, kdy začala prudce růst kvalita života,“ myslí si sociolog Ivan Gabal. Řekl to v Interview Martina Kováře na Rádiu Z. To platí z pohledu měření standardní délky života i subjektivní spokojenosti. 

20:37

Interview Martina Kováře

Vydává: Rádio Z

Rozhovor na aktuální téma. Na rádiu Z.

Web

Před čtyřmi dny 20:23

Antropolog Budil: Současná společnost je prostoupena jakousi moralizují hysterií

„Evropu vždy překvapí, když vypukne konflikt, který jako by nikdo nečekal. Už řadu let se ale dalo pozorovat, že v evropské zahraniční politice vládne jakási bezstarostnost, jako kdyby Evropané odvykli čelit určitým rizikům,“ říká antropolog Ivo Budil, který byl hostem Interview Martina Kováře na Rádiu Z.

Před pěti dny 21:31

Děsí mě, že určité skupiny lidí nebudou mít na podzim na základní potraviny, říká Dana Večeřová

„Děsí mě komentáře, že jsme prohráli boj s inflací a že míříme ke stagflaci. Není to poprvé, co něco takového slyším. Proto se snažíme využít různé mechanismy, abychom alespoň nějakým způsobem ten růst zastavili. Čím dál více se ale bojím, že to dopadne právě na tu skupinu spotřebitelů, která na tom není dobře ani teď. Jsou to samoživitelky, samoživitelé, senioři nebo sociálně znevýhodněné skupiny,“ popisuje prezidentka Potravinářské komory Dana Večeřová, která byla hostem Interview Martina Kováře na Rádiu Z.

Před šesti dny 20:12

Generál Petr Pavel: Neměli bychom propadnout dojmu, že je ruská armáda slabá

„Od Ruska můžeme očekávat pokračování mohutného ostřelování, protože té takzvané hloupé nenaváděné munice mají stále ještě dostatek. V omezené míře může ruská armáda i postoupit v některých směrech, ale asi se nedá očekávat žádná zásadní nová ofenzíva. Ruské síly už na velkou ofenzívu nestačí. Psychologická hra před válkou byla ale Ruskem vedena dobře,“ říká generál Petr Pavel, který byl hostem Interview Martina Kováře na Rádiu Z.

Před týdnem 21:06

Jana Černochová /ODS/: Projev Putina byly stejné lži, které používá celé dva měsíce

„V Putinově projevu jsem nezaznamenala ani pět procent nějaké sebereflexe. Byly to ty stejné lži, které používá celé dva měsíce. Byly to zástupné důvody, kterými ospravedlňuje bezprecedentní krok, kdy Rusko napadlo svobodnou zemi, která si dovolila mít bilaterární jednání v rámci společenství. Ukrajina chce patřit na západ a chce řešit svoji budoucnost,“ říká ministryně obrany Jana Černochová, která byla hostem Interview Martina Kováře na Rádiu Z.

Před týdnem 20:38

Už od roku 1990 u nás převažují migranti z Ukrajiny, střídají se se Slováky, říká odbornice na migraci Janská

„Mezi migranty u nás převažují Ukrajinci, poté Slováci a na třetím místě jsou Vietnamci. A právě Vietnamci jsou zvláštní svou geografickou vzdáleností, země je od nás poměrně daleko, přitom migrace Vietnamců sahá už do 50. let. Tehdy se vyměňovali studenti a rekvalifikovali dělníci, také se pomáhalo dětem po vietnamské válce,“ říká k migraci do České republiky odbornice Eva Janská, která byla hostem Interview Martina Kováře na Rádiu Z.

Před týdnem 20:45

Josef Středula: Vláda stanovila novou hodnotu toho, kdo se má cítit být chudým

„Kritika vůči minulé vládě byla oprávněná, jeden den něco řekli, druhý den to někdo interpretoval a třetí den to jinak schválili. Tehdejší opozice to kritizovala, že to není akceptovatelné. Najednou ale dělají úplně totéž, vytvářejí chaos,“ říká předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula, který byl hostem Interview Martina Kováře na Rádiu Z.

Před týdnem 19:08

Pavel Fischer: Nepíšeme jen historii, píšeme také naši budoucnost

„Rusko se v minulých letech na více místech chovalo brutálně, agresivně anebo nerespektovalo základní pravidla. Ale to, čeho jsme svědky nyní, to skutečně nemá obdoby. Nemůžeme z našich životů vymazat miliony uprchlíků. Mění to politický názor nejen v České republice nebo v zemích, které jsou blíže Ukrajině než my, ale mění to politický názor třeba v Německu nebo ve Francii. A to už je velice podstatné,“ myslí si senátor Pavel Fischer, který byl hostem Interview Martina Kováře na Rádiu Z.

Před 2 týdny 20:29

Pravděpodobnost použití jaderných zbraní je malá, pokud ovšem do hry nevstoupí NATO, říká politický geograf Kofroň

„Pravděpodobnost použití jaderných zbraní ze strany Ruska ve válce na Ukrajině je podle mě velmi malá. Jiná situace by ale byla, kdyby do hry vstoupilo NATO. V ten okamžik by Rusku hrozila veliká porážka a tam samozřejmě šance na použití jaderných zbraní ve snaze porážku zvrátit poměrně výrazně roste,“ myslí si politický geograf Jan Kofroň, který byl hostem Interview Martina Kováře na Rádiu Z.

Před 2 týdny 20:52

Jan Pirk: Vrchol kardiochirurgie není transplantace srdce, je to ale mediálně nejzajímavější věc

„Každá operace, tedy i bypass nebo transplantace srdce, může být jednoduchá nebo taky strašně složitá. Transplantace má ale to specifikum, že do hry vstupuje do určité míry neznámý prvek, kterým je dárcovské srdce. I když ho pečlivě vyšetřujeme, tak se někdy divíme, jak se chová,“ říká kardiochirurg Jan Pirk, který byl hostem Interview Martina Kováře na Rádiu Z.

Před 2 týdny 20:21

Nemyslím si, že by nějaká vláda měla takto těžký vstup do vládnutí, říká Zdeněk Hraba /STAN/

„První půl rok vlády byl nelehký. Nemyslím si, že by nějaká vláda měla takto těžký vstup do vládnutí hlavně kvůli ukrajinské a energetické krizi nebo nastupující hospodářské krizi. Je to tolik věcí, které se zkumulovaly v jeden okamžik. Vládě se ale určitě dá vyčítat akceschopnost v některých oblastech, nebyl bych ale tak kritický,“ myslí si předseda senátní komise pro Ústavu Zdeněk Hraba, který byl hostem Interview Martina Kováře na Rádiu Z.