Před týdnem

Poslechněte si podcast: Jiří Beran: Povinnou vakcinací se covid neřeší a problém jen odsouvá o několik měsíců dál

Povinnou vakcinací se problém covidu neřeší a pouze odsouvá v čase. V Interview Martina Kováře to prohlásil epidemiolog a vakcionolog Jiří Beran. Současná situace podle něj není dobrá, ale čísla pozitivně testovaných údajně nejsou tak důležitá. 

19:57

Interview Martina Kováře

Vydává: Rádio Z

Rozhovor na aktuální téma. Na rádiu Z.

Web

Před třemi dny 19:56

Dětská neurochirurgie v Motole je na světové špičce, tvrdí neurochirurg Vladimír Beneš ml.

To, že chce být lékařem, věděl Vladimír Beneš ml. už od dětství. Teď je už třetím neurochirurgem v rodině. „Tlak je určitě větší, než kdybych neměl tohle rodinné zázemí. Často cítím, že kolegové čekají na nějakou chybu, kdy něco zkazím. A když se mi něco nepovede, tak z toho mají někteří lehce škodolibou radost,“ říká Beneš, přednosta neurochirurgické kliniky v Motole. Především tamní dětská neurochirurgie je podle něj na světové špičce.

Před čtyřmi dny 20:42

Maláčová: Jsem pro povinné očkování. Pokud bude pandemie trvat ještě dlouho, tak nás zruinuje

„Dospěla jsem k názoru, že očkování proti koronaviru by mělo být povinné,“ říká ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Vláda v demisi Andreje Babiše (ANO) se už shodla na povinném očkování pro lidi starší 60 let a některé profese. Maláčová by ale šla ještě dále - Česko by podle ní mělo uvažovat o systému, který se zavadí v Rakousku. 

Před pěti dny 19:42

Ondřej Dostál: Publikuji data, která se někomu nelíbí, ale musíme změnit přemýšlení o epidemii

 “Ukazuje se, že přirozená imunita po prodělání je výborný ochranný prostředek, kdežto u očkování ochrana časem klesá. Data, která publikuji to ukazují. Mnohým lidem se to nelíbí, protože budou muset změnit své přemýšlení o epidemii," řekl Ondřej Dostál. 

Před šesti dny 20:21

Roman Prymula: Největší problém je, a to jsme podcenili, že očkovaní také mohou šířit virus

“Díky očkování máme podstatně méně mrtvých, než bychom měli bez něho. Obava z mutací je oprávněná. Pokud jsme v Evropě zachytili první izoláty omicronu, tak je jasné, že skrytě se sem dostalo daleko víc osob, proto k šíření koronaviru dřív nebo později dojde. Za dva až tři týdny o tom získáme dostatek poznatků," řekl ve vysílání Rádia Z epidemiolog Roman Prymula. 

Před týdnem 21:01

Jana Čechurová: Když nastupovali poslanci do sněmovny, zavazovali se k loajalitě vlastní straně. Stranická disciplína byla tehdy daleko větší

První republika se rozhodně neobešla bez skandálů. Právě o nich se zmínila v rozhovoru s Martinem Kovářem historička Jana Čechurová. “Během tzv. Lihové aféry byl předseda senátu Karel Prášek obviněn z toho, že použil peníze družstva, které spravoval ke korumpování politiků. Byla to částečně pravda, ale i záminka pro jeho odstranění z politiky,” popsala. 

Před týdnem 20:01

Karel Havlíček: Evropa dříve nebo později dojde k nějaké formě povinného očkování

Počet nakažených lidí s koronavirem se v České republice znovu zvyšuje. Podle vicepremiéra v demisi Karla Havlíčka tak Evropa dříve nebo později dojde k tomu, že bude potřeba nějaká forma povinného očkování. "Možná, že se začnou povinně očkovat lidé od určitého věku. Ale je zcela patrné, že v určitých zemích se prostě nepodaří zvládnout devadesátiprocentní naočkování," řekl v Interview Martina Kováře. 

Před týdnem 12:21

Miloš Vystrčil: Dokážu si představit, že některým skupinám by mohla být povinná vakcinace nařízena

Koronavirová situace v České republice není ideální. Mnozí lidé vkládají své naděje do budoucí vlády, která je zatím v nedohlednu. “Jmenování celého kabinetu by mělo následovat rychle. Petr Fiala už předal jména všech kandidátů na ministry prezidentovi,” řekl v Interview Martina Kováře předseda Senátu Miloš Vystrčil. 

Před 2 týdny 19:17

Evropa může utvořit velmi silný celek. Státům by ale měla být ponechána možnost určitého rozhodování, říká historik Jan Royt

V posledních měsících a letech se o Maďarsku a Polsku hovoří ve spojitosti s popíráním svobod. Historik umění a prorektor Univerzity Karlovy ale upozorňuje na to, že je nutné brát v potaz tamní odlišnou historickou zkušenost. Věří, že Evropa může utvořit velmi silný celek pevných ekonomických i politických vazeb. „Státům by ale měla být ponechána možnost určitého rozhodování, co se týká náboženství nebo svobody, říká Royt.

Před 2 týdny 20:04

Vůdce sametové revoluce Martin Mejstřík neskrývá zklamání ze současnosti: Naše představy byly opravdu jiné než to, v čem žijeme nyní

Martin Mejstřík byl v listopadu 1989 jedním z vůdců revoluce. „Dodnes nerozumím tomu, že nebyla zakázána komunistická strana ani propagace komunistické ideologie, která je v důsledku srovnatelná s tou nacistickou,“ říká Mejstřík. Zatímco demokratické instituce se v Česku podařilo vybudovat, zklamaný je podle svých slov stavem společnosti.