5. leden 2022

Poslechněte si podcast: Prezident abdikaci rozhodně neplánuje, chce dokončit mandát, říká tiskový mluvčí Jiří Ovčáček

„Prezident Miloš Zeman získal mandát díky občanům České republiky, stále je na čem pracovat a myslím si, že vláda na Pražském hradě bude potřebovat partnera,“ dodal ředitel Tiskového odboru a tiskový mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček v Interview Martina Kováře.

21:00

Interview Martina Kováře

Vydává: Rádio Z

Rozhovor na aktuální téma. Na rádiu Z.

Web

Včera 19:50

Jsme připraveni realizovat další kroky pomoci, říká vicepremiér Jurečka

„Nejvíce ohrožené skupiny lidí jsou samoživitelky a samoživitelé a rodiny s dětmi. Až poté jsou na tom velmi špatně lidé, kteří pobírají nějaký typ důchodu. Jako vláda jsme připraveni realizovat další kroky pomoci. Jde například o zvýšení rodičovského příspěvku, zvýšení slevy na děti nebo zvýšení slevy na poplatníka. Tyto nástroje jsme připraveni aktivovat, pokud to bude situace vyžadovat,“ popisuje ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka, který byl hostem Interview Martina Kováře na Rádiu ZET.

Před dvěma dny 21:03

Bojím se toho, že ceny plynu zdraží tak výrazně, že to řada domácností neunese, říká ekonom Pikora

„Aktuálně se bojím toho, že ceny plynu mohou zdražit tak výrazně, že až koncem roku přijde vyúčtování, tak to bude pro řadu domácností nečekaný výdaj na úrovni 90 tisíc korun. Spousta domácností to neunese,“ popisuje ekonom Vladimír Pikora, který byl hostem Interview Martina Kováře na Rádiu Z.

Před třemi dny 13:39

Situace ve společnosti graduje, jen si toho vláda nevšimla, říká Bohumír Dufek

„Slova o generální stávce jsou na místě. Situace ve společnosti opravdu graduje, jen si toho vláda nevšimla, protože se snaží řešit státní dluh. Jiné státy v rámci Evropské unie inflaci začaly brzdit, jen Česká republika to pustila ze řetězu,“ myslí si předseda Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek, který byl hostem Interview Martina Kováře na Rádiu Z.

Před čtyřmi dny 21:20

Země NATO by měly uvažovat o tom, že vyvážené zbraně budou potřebovat také, říká poslanec Bašta /SPD/

„Tím, že se rozšiřuje NATO, tak Rusko celou dobu samozřejmě trpí dojmem, že je postupně obkličováno ze všech stran. Vstup obou severských zemí do Aliance bude z hlediska ruské válečné doktríny znamenat docela vážné ohrožení ze směru, na který nebylo Rusko připraveno. Předpokládám, že na to zareagují přesunutím jaderných zbraní do Kaliningradské oblasti. Budou ji považovat za nepotopitelnou letadlovou loď, která bude ohrožovat jak ten sever, tak střed, a dokonce i západ Evropy,“ myslí si poslanec a bývalý velvyslanec v Moskvě a v Kyjevě Jaroslav Bašta, který byl hostem Interview Martina Kováře na Rádiu Z.

Před týdnem 20:23

Antropolog Budil: Současná společnost je prostoupena jakousi moralizují hysterií

„Evropu vždy překvapí, když vypukne konflikt, který jako by nikdo nečekal. Už řadu let se ale dalo pozorovat, že v evropské zahraniční politice vládne jakási bezstarostnost, jako kdyby Evropané odvykli čelit určitým rizikům,“ říká antropolog Ivo Budil, který byl hostem Interview Martina Kováře na Rádiu Z.

Před týdnem 21:31

Děsí mě, že určité skupiny lidí nebudou mít na podzim na základní potraviny, říká Dana Večeřová

„Děsí mě komentáře, že jsme prohráli boj s inflací a že míříme ke stagflaci. Není to poprvé, co něco takového slyším. Proto se snažíme využít různé mechanismy, abychom alespoň nějakým způsobem ten růst zastavili. Čím dál více se ale bojím, že to dopadne právě na tu skupinu spotřebitelů, která na tom není dobře ani teď. Jsou to samoživitelky, samoživitelé, senioři nebo sociálně znevýhodněné skupiny,“ popisuje prezidentka Potravinářské komory Dana Večeřová, která byla hostem Interview Martina Kováře na Rádiu Z.

Před týdnem 20:12

Generál Petr Pavel: Neměli bychom propadnout dojmu, že je ruská armáda slabá

„Od Ruska můžeme očekávat pokračování mohutného ostřelování, protože té takzvané hloupé nenaváděné munice mají stále ještě dostatek. V omezené míře může ruská armáda i postoupit v některých směrech, ale asi se nedá očekávat žádná zásadní nová ofenzíva. Ruské síly už na velkou ofenzívu nestačí. Psychologická hra před válkou byla ale Ruskem vedena dobře,“ říká generál Petr Pavel, který byl hostem Interview Martina Kováře na Rádiu Z.

Před týdnem 21:06

Jana Černochová /ODS/: Projev Putina byly stejné lži, které používá celé dva měsíce

„V Putinově projevu jsem nezaznamenala ani pět procent nějaké sebereflexe. Byly to ty stejné lži, které používá celé dva měsíce. Byly to zástupné důvody, kterými ospravedlňuje bezprecedentní krok, kdy Rusko napadlo svobodnou zemi, která si dovolila mít bilaterární jednání v rámci společenství. Ukrajina chce patřit na západ a chce řešit svoji budoucnost,“ říká ministryně obrany Jana Černochová, která byla hostem Interview Martina Kováře na Rádiu Z.

Před 2 týdny 20:38

Už od roku 1990 u nás převažují migranti z Ukrajiny, střídají se se Slováky, říká odbornice na migraci Janská

„Mezi migranty u nás převažují Ukrajinci, poté Slováci a na třetím místě jsou Vietnamci. A právě Vietnamci jsou zvláštní svou geografickou vzdáleností, země je od nás poměrně daleko, přitom migrace Vietnamců sahá už do 50. let. Tehdy se vyměňovali studenti a rekvalifikovali dělníci, také se pomáhalo dětem po vietnamské válce,“ říká k migraci do České republiky odbornice Eva Janská, která byla hostem Interview Martina Kováře na Rádiu Z.

Před 2 týdny 20:45

Josef Středula: Vláda stanovila novou hodnotu toho, kdo se má cítit být chudým

„Kritika vůči minulé vládě byla oprávněná, jeden den něco řekli, druhý den to někdo interpretoval a třetí den to jinak schválili. Tehdejší opozice to kritizovala, že to není akceptovatelné. Najednou ale dělají úplně totéž, vytvářejí chaos,“ říká předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula, který byl hostem Interview Martina Kováře na Rádiu Z.