- Podcasty
- Insider
Poslechněte si podcast: #227 David Svoboda: Putin západní civilizací opovrhuje. Nezáleží mu, kudy povede hranice na Ukrajině.
Konflikt na Ukrajině jsme rozebrali z pohledu historika a ukrajinisty Davida Svobody. Něž se začne předpovídat budoucí vývoj, je nutné pochopit historický kontext a paralely z minulosti. O co se ve svém pokřiveném vnímání světa opírá Vladimír Putin a co ho vedlo k zahájení konfliktu? Co si máme odnést z rozhovoru Lexa Fridmana s prezidentem Zelenským? Jakou roli v konfliktu hrají židovské menšiny? Je na místě přirovnaní Putina k Hitlerovi? A jak je to s ruským narativem, že Ukrajina je uměle vytvořený stát?
Odpověděli jsme na všechny tyto otázky a ještě mnohem více.
Tipy na knihy ze závěru dílu.
David Svoboda: Jablko z oceli
Andrew Wilson: The Ukrainians - Unexpected Nation
Michael Kimmage: Collisions
Markus Wehner: Die Moskau Connection
Vladimír Bukovský: Moskevský proces
Rirchard Pipes: Vixi - Paměti nezařaditelného
Partnerem podcastu je advokátní kancelář ROWAN LEGAL a provozovatel zdravotnických zařízení PENTA HOSPITALS a PENTA FUND.
Insider
Nejvlivnější český podcast. Rozhovory nejen o aktuálních tématech s hosty, kteří mají co říct. Uvádějí Tomáš Jirsa a Michal Půr.
#226 Pod svícnem: Stát systémově selhává, nejde o jednoho soudce nebo změnu jednoho zákona. Jak časté je domácí násilí?
„Data z roku 2022 ukazují, že téměř 30 % žen a 12 % mužů má zkušenost s domácím násilím. Naprostá většina případů domácího násilí zůstává neohlášena, oběti často svou situaci řeší pozdě a násilí často eskaluje. Ve více než polovině případů domácího násilí (56 %) jsou v rodině přítomny děti, to vede k transgeneračnímu přenosu násilí. Domácí násilí také představuje jeden z nejčastějších důvodů rozpadu manželství,” tak začíná tisková zpráva Vlády ČR k návrhu zákona o domácím násilí, který je těsně před schválením. Od nového roku už platí nová definice znásilnění. O tom všem jsme se bavili s autorkami projektu Pod svícnem, Michaelou Studenou a Barborou Urbanovou, která je zároveň poslankyně za hnutí STAN.
Partnerem podcastu je advokátní kancelář ROWAN LEGAL a provozovatel zdravotnických zařízení PENTA HOSPITALS a PENTA FUND.
Briefing #70: Vláda a novináři by se měli jet podívat na All-In Summit, poslední letošní pohled na domácí politiku a nechybí ani vánoční pohoda
Začíná to hezky. Cukroví, dárky, pohádky… ale pak začnou tradičně hořet ohně. Rozebrali jsme americkou politiku, stav Joe Bidena - ano toho, co je stále prezidentem USA. Kdo zemi teď vládne? Tušíme. Doma začínají probublávat jména, která se objeví na kandidátkách pro parlamentní volby 2025. Jakou roli bude mít Filip Turek u Motoristů?
Zkrátka - politika, drby, Vánoce, nadhled i ironie. Dejte si vaječňák a nalaďte Briefing #70.
Partnerem podcastu je advokátní kancelář ROWAN LEGAL a provozovatel zdravotnických zařízení PENTA HOSPITALS a PENTA FUND.
ZOOM: Zálohování s ministrem Petrem Hladíkem
V třídění odpadu jsme na světové špičce, naopak v recyklaci jsme slovy ministra životního prostředí Petra Hladíka „strašně špatní.” Návrh, že by se od roku 2026 měli zálohovat PET lahve a hliníkové plechovky schválila vláda a nyní jej projednává sněmovna. Projde? Kdo je pro a proti a proč?
Partnerem podcastu je advokátní kancelář ROWAN LEGAL a provozovatel zdravotnických zařízení PENTA HOSPITALS a PENTA FUND.
#225 Izraelský speciál: Netanjahu přežil další politickou smrt. Stane se z Gazy, co byl Vietnam pro USA?
Klasická debata, zda je způsob vedení konfliktu ze strany Izraele „by the book,” proběhla i v našem podcastu. Zajímavější nám přišlo se bavit o tom, co se děje uvnitř židovského státu. Irena Kalhousová i Tomáš Pojar se shodují, že premiér Netanjahu prokazuje řádově vyšší politickou zdatnost než všichni jeho vyzyvatelé. Vojenské úspěchy upevnily jeho pozici, dokud budou trvat operace, nic se nezmění a on to ví. To neznamená, že v zemi není napětí, vláda pod rouškou konfliktu prosazuje reformy a především ekonomicky aktivní, méně nábožensky založená část obyvatelstva to nechce. Hrozí i odchodem do USA a Evropy.
Partnerem podcastu je advokátní kancelář ROWAN LEGAL a provozovatel zdravotnických zařízení PENTA HOSPITALS a PENTA FUND.
#224 Zdeněk Hřib: Realita pražské magistrátní politiky. Mediální kauzy, doprava, rozvoj a DPP. Kam míří Piráti pod novým vedením?
Česku chybí odvaha dělat reformy, naposledy byla v devadesátých letech, říká v úvodu rozhovoru novopečený předseda Pirátů a pražský náměstek pro dopravu, Zdeněk Hřib.
Systematicky jsme probrali pražskou dopravu: automobilovou i městskou hromadnou, oblíbené téma cyklo-pruhy, či zda je ve hře mýto v centru. Dostali jsme se i ke kauzám, které se řeší v posledních týdnech. Situace okolo DPP a 2. fáze metra D nebo odměny na Magoši.
Partnerem podcastu je advokátní kancelář ROWAN LEGAL a provozovatel zdravotnických zařízení PENTA HOSPITALS a PENTA FUND.
#223 Martin Roman: České školství by se dalo změnit za 2 roky, bez změny zákona. Stačil by tým 10 lidí, není to o penězích. Tak proč to nejde?
Martin Roman je známý jako bývalý generální ředitel ČEZ, dnes se jeho pozornost ubírá především ke školství. Je předsedou správní rady sítě škol PORG a v rozhovoru nám popsal, jaké všechny kroky na školách zavedli, aby studentům poskytovali to nejlepší možné vzdělání. Celá řada z těch opatření by šla přes letní prázdniny zavést v celém českém školství a nejlepší je, že by to ani nebylo drahé.
Problémy systému úměrně rostou se stupni, zatímco základnímu školství prakticky není, co vytknout, úroveň vysokého školství je nevalná. Dostali jsme se i k problematice osmiletých gymnázií, Martin Roman má v této otázce dost odlišný názor, než byste možná čekali. Co říkáte na jeho argumentaci?Seznam jen některých opatření, které by bylo možné zavést, bez větších složitostí:
dvoustupňová státní centrálně opravovaná maturita
zavést průběžné do-vzdělávání pedagogů
nové osnovy
snížení počtu opravných pokusů na VŠ
spoluúčast vysokoškolských studentů za studium a opakování předmětů a ročníků
zavedení maturity z matematiky
vypracovat zdarma dostupné podklady pro přípravu na přijímačky, ať nedochází k diskriminaci dětí, které si nemůžou dovolit soukromé přípravné kurzy
vrátit financování školství „na žáka”
systém testování znalostí
fakta vs. pochopení kontextu
Partnerem podcastu je advokátní kancelář ROWAN LEGAL a provozovatel zdravotnických zařízení PENTA HOSPITALS a PENTA FUND.
Briefing #69: Strategická komunikace státu by se neměla opírat do soukromého sektoru. Soláry mají být budoucnost. Proč si ji ale neznepříjemnit vyšší byrokratickou zátěží.
Není týdne, kdy bychom nemuseli řešit tiché úpravy zákonů. Tentokrát se to týká OZE. Soláry budou muset být od roku 2030 dokonce na každé nové obytné budově a někde i dříve. Proč si to ale neudělat složitější. Papíry, faktury, pokuty.
Zaráží vás strategická komunikace státu? Nás také. Pochopíme propagaci národních hodnot. Ale proč by měl stát soukromým firmám vysvětlovat, že zaměstnává málo žen nám hlava nebere. Doporučujeme začít ve Sněmovně. Komunikace by navíc neměla jít proti lidem.
Užijte si Briefing. A odpověděli jsme na všechny vaše otázky.
#222 Petr Čech o tlaku v Premier League, úspěchu a životě po kariéře: „Až v Anglii jsem pochopil, co je to profesionalita.”
Když se Petra Čecha zeptáte, jaký byl přechod z české ligy do hektického světa Premier League, odpoví bez váhání: „V Anglii vám klub vytvoří ochranný deštník. Mimo stadion ale žijete pod drobnohledem – každý má telefon a fotí vás.” Tento tlak z něj ale neudělal člověka, který by slávu nenáviděl. Naopak – pochopil ji jako součást hry a zaměřil se výhradně na své výkony.
„Jít na zápas a vědět, že jsem dal do přípravy všechno, mi dávalo vnitřní klid,” říká Čech. A jeho příprava šla do detailů – například ve finále Ligy mistrů 2012 analyzoval všechny penalty soupeře za posledních pět let. „Když Schweinsteiger zastavil při rozběhu, věděl jsem, kam půjde. To rozhodlo.”
Po ukončení hráčské kariéry působil Petr Čech ve vedení klubu Chelsea FC jako poradce sportovního a technického úseku. Díky tomu získal jedinečný pohled na manažerskou stránku fotbalu. Rozebrali jsme s ním proto i rozdíly mezi českým a světovým fotbalem. Co Českému fotbalu nejvíce chybí? A jaké jsou největší rozdíly s Anglií?
S Petrem jsme také mluvili o tom , jak mnozí fotbalisté končí kariéru nepřipraveni vrátit se do běžného života. „Chybí finanční gramotnost i plán B. Hráči přijdou o peníze, protože se na ně nabalí špatní lidé.” Sám na život po fotbale dlouho myslel a důkladně se na něj připravoval. Měly by kluby či fotbalové orgány pomáhat hráčům plánovat budoucnost? Jak se s tím pracuje v zahraničí?
Co si myslíte o českém fotbale? Jsou jeho problémy řešitelné? Pojďme diskutovat
Partnerem podcastu je advokátní kancelář ROWAN LEGAL a provozovatel zdravotnických zařízení PENTA HOSPITALS a PENTA FUND.
Briefing #68: Influenceři zachrání kapitalismus. Podcast je médium, které převálcuje všechny ostatní.
Stát chce skrze RRTV regulovat podcasty a influencery. V době, kdy hodlá zvýšit televizní a rozhlasové poplatky, které si neumí obhájit. Netušíme kdo přišel s návrhem zavedení registrace a absolutně nechápeme, co by z toho mohli mít politici. Ke všemu to začínají řešit se zpožděním 14 let. Velká část influencerů navíc současnou vládu před volbami podporovala. Proti je spektrum osobností od Xavera Veselého po Petrose z Kecy a politika. Proč nepřijde premiér, nerozpustí RRTV a nezačne znovu?
V přímém přenosu ale sledujeme systém „Řídit stát jako akademický senát.” Debaty, jednání ale exekutiva žádná.
A pokud to nebylo jasné, u Rady pro rozhlasové a televizní vysílání se registrovat nebudeme.
ZOOM: Motoristé s Petrem Macinkou
„Politika musí být trochu šoubyznys,” říká zakladatel Motoristů, Petr Macinka. Má přesný plán, co chce dělat do sněmovních voleb 2025, odmítá dělení na demo/temno blok, zklamané voliče SPOLU chce získat pravicovým programem, který zkrotí státní výdaje. „Za propad SPD si může Tomio Okamura sám, udělal řadu chyb. Většina mých postojů vychází z Institutu Václava Klause,” říká.
Pozorný posluchač dostane mezi řádky odpověď i na kandidaturu Filipa Turka ve sněmovních volbách nebo vztah mezi Motoristy a Přísahou Roberta Šlachty či Andrejem Babišem.