- Podcasty
- ArtCafé

Poslechněte si podcast: Inkluzivní design na Zlín Design Week 2023
3. května začíná Zlín Design Week, který přináší i téma inkluzivního designu. Pro koho je takový design určený a může prohlubovat empatii? Program letošního festivalu představuje ředitelka Jitka Smolíková, o svých zkušenostech mluví i odbornice na přístupnost Mariana Chytilová, která dlouhodobě zkoumá, jak vytvářet místa otevřená všem. Uslyšíte i Petru Kmošťákovou, autorku talířů, které zpřístupňují stolování lidem s různou mírou hendikepu. Moderuje Agáta Hrnčířová.
ArtCafé
Objevujte témata a osobnosti mimo hlavní kulturní proud.
O podcastech o architektuře
ArtCafé pohybující se v netradičním prostoru mezi architekturou a audiem s Annou Herza Tydlitátovou představí trojici výjimečných audiotvůrců s architektonickým vzděláním: Alžbětu Žabovou, Petra Bureše a Adama Štěcha. Poslechněte si příběh vzniku podcastů Mluvící objekty a Hmota, debatu o tematech, o kterých se obvykle v tvůrčím procesu nahlas nemluví i tipy na podzimní festivaly Den architektury i Film a architektura.
Jak se píše a mluví o současné architektuře
Hostem ArtCafé byl Charlie Clemoes z mezinárodní platformy Failed Architecture, se kterým moderátorka Alžběta Žabová připravila rozhovor, když navštívil Prahu v rámci přednášky v Galerii Jaroslava Frágnera, Gabriela Smetanová ze slovenského archiwebu MAG DA a zástupci platformy Public Space Lab, Zuzana Stejskalová a Jan Trejbal, kteří letos na jaře vydali první Revue Situace.
Představy o přírodnosti našich těl i věcí mutují
Mezi 17 Cílů udržitelného rozvoje patří podle OSN i otázka odpovědné výroby a spotřeby. Jak k ní lze přistoupit v rámci umělecké a designérské praxe? Huy Pham z knihovny materiálů matériO Prague ukazuje několik kompozitů a popisuje trendy ve vývoji materiálů. Kurátorka a umělkyně Šárka Koudelová otevírá pohled do výstavy Phytosleep v pražské Galerii Studia PRÁM, kde do 29. září 2023 vystavuje umělkyně Linda Morell.
Antická Štvanice poosmé
Na pražské Štvanici čeká letos diváky Odipús Komplet. Král Oidipús v režii Ivo Kristiána Kubáka, drama Láios současné české prozaičky a dramatičky Hany D. Lehečkové v režii Zuzany Burianové a taneční libreto Propast Marie Novákové a Václava Kuneše. Proč se tvůrci rozhodli rekonstruovat právě tuto nedochovanou trilogii? Jak inscenovat a proč dnes sledovat antické divadlo? Tvůrčí tým zpovídá Hanka Malaníková.
Sirény v umění
Jak se postava sirény, bytosti, která svým zpěvem lákala námořníky k útesům, během času proměňovala? Může její archetyp v dnešní digitální době evokovat nebezpečí, která mohou číhat i v online prostoru? Aktuální tvorba audivizuálního projektu NIVVA i skrze tuto rezonanci zkoumá složitý svět lidského vnímání a vlivu umělé inteligence, více pak prozradil v rozhovoru.
Obchod s mírem / Umělecký kolektiv 8lidí
Kolik stojí jedna kulka? Na kolik si přijdete při prodeji starého samopalu do válečné zóny? A kolik životů takový samopal zachrání? Těmto otázkám – a mnoha dalším – se věnuje nová divadelní inscenace pro 14 diváků uměleckého uskupení 8lidí. S Annou Herza Tydlitátovou diskutovala režisérka Viktorie Vášová, scénografka Zuzana Sceranková a audiovizuální umělec Jiří Žák, který na projektu spolupracoval.
Čtenářské kluby přinášejí radost z četby i diskuzi
Adéla Klimková založila Čtenářský klub Plzeň. Knihovnice Irena Tomášková iniciovala čtenářský seniorský klub, který funguje ve spolupráci s organizací Letokruhy na pobočce Městské knihovny v Praze Novodvorská. Helena Hubatková Selucká vede online čtenářský klub pro děti, které nemají češtinu jako mateřský jazyk. Tereza Nakládalová hovoří o projektech Nové školy, která se zabývá metodickou podporou čtenářských klubů.
Boj o Evropské město kultury 2028
Do finále vybrala mezinárodní porota Broumov a České Budějovice, prestižní ocenění putovalo do jižních Čech. Co se skrývá za broumovským konceptem Kreativního poutnictví a českobudějovickou (PERMA)KULTUROU? Byla to mezi oběma městy spíše soutěž nebo spolupráce? Své zkušenosti a zážitky přišli do ArtCafé vyprávět programoví koordinátoři obou týmů, Petra Kultová a Matěj Vlašánek. Moderuje Hanka Malaníková.
Hudba Briana Eno v chrámu Jiřího Příhody
Jaký zážitek přináší dílo, které není vidět, ale je slyšet? Jaké podoby může mít prázdnota v hudbě? Ticho a klid jsou hlavním tématem ambientní hudby, kterou pro instalaci NAVE Jiřího Příhody v Galerii Rudolfinum připravil britský umělec a producent Brian Eno. O výstavě a prostorovém zvuku si s hosty, ředitelem Galerie Rudolfinum Petrem Nedomou, umělcem Jiřím Příhodou a hudebním publicistou Milošem Hrochem bude povídat Agáta Hrnčířová.
Příroda ve městech
Teploty každé léto šplhají výš a výš a pro obyvatele měst začíná být pobyt a pohyb po městě v těch nejteplejších dnech bojem o přežití. Alžběta Žabová si povídá o tom jak konkrétně můžeme o přírodních prvcích ve městech přemýšlet a jak je plánovat s editorkou knihy O stromech v ulicích Kateřinou Vídenovou, Ondřejem Fousem, zahradním architektem a zahradníkem a po Skypu se připojila také politička, aktivistka a expertka v oblasti ekologie Petra Kolínská.