- Podcasty
- Speciál
Poslechněte si podcast: Informace o padlých se bude Rusko snažit dál tajit. V evidenci zemřelých panuje chaos, říká Dvořák
Zatímco mluvčí ruské armády potvrdil jen bezmála pět set padlých, ukrajinské prameny hovoří o více než dvacetinásobku mrtvých na ruské straně, připomíná komentátor Českého rozhlasu Libor Dvořák a dodává: „Je docela pravděpodobné – ne-li jisté, že ruské úřady počet mrtvých uměle snižují.“
Speciál
Speciální vysílání věnované aktuálnímu dění v politice, byznysu i společnosti.
Prvoligová korupce doprovázená orgiemi, říká o kauze Dozimetr Havlíček
Hnutí STAN řeší kauzu, která původně začala na pražském magistrátu a vedla například k rezignaci ministra školství Petra Gazdíka. Co o ní dosud víme? Jak ji vnímá opozice? Proč v hnutí nezafungovaly obranné mechanismy? V čem je situace nejvíce kritická pro vládní koalici? Ve Speciálu Radiožurnálu a Plusu se ptá Jan Pokorný.
Zabití Heydricha holokaustu nezabránilo, ale alespoň se vraždění nerozšířilo na další, říká historik
Co se dělo předtím, než parašutisté Jan Kubiš a Josef Gabčík zranili říšského protektora Reinharda Heydricha na křižovatce pražské ulice V Holešovičkách, vypráví ve speciálu Operace Anthropoid historik Zdeněk Špitálník z Vojenského historického ústavu: „Reinhard Heydrich přichází do Protektorátu Čechy a Morava zpacifikovat český odboj, pozvednout zbrojní výrobu pro Říši a poskytnout bezpečný koridor pro transporty vojsk na východní frontu.“
Komentátor Dvořák: Putinův projev? Asi šlo o příliš velký svátek na vyhlašování mobilizace či války
Tolik očekávaný projev ruského prezidenta Vladimira Putina na moskevském Rudém náměstí nakonec nepřinesl nic nového. Putin prohlásil, že Rusko nemělo na výběr a na Ukrajině zasáhnout muselo. Byla to prý jediná možná a správná reakce. Podobná slova pronesl i těsně před zahájením invaze 24. února.
Jednotka je taková, jaký je velitel – v tom Rusové zaspali, hodnotí generál Šedivý
Rusové provedli přeskupení sil a hlavním směrem je teď Donbas s cílem ovládnout celou historickou hranici Luhanské a Doněcké oblasti, naznačuje, kudy by se mohla ubírat druhá fáze války na Ukrajině, bývalý náčelník generálního štábu Armády České republiky Jiří Šedivý: „Budou se snažit postupovat dál do vnitrozemí Ukrajiny až po řeku Dněpr. A je v tom samozřejmě zahrnutá i jižní část jako město Mariupol a oblasti podél černomořského pobřeží směrem k Oděse.“
Analytik Visingr: Válka je v mrtvém bodě. Ruskou slabinou je logistika, navíc asi brzy zbankrotuje
„Myslím, že se právě teď nacházíme ve fázi konfliktu, které se říká blindspot, mrtvý bod. Síly obou stran jsou v podstatě vyrovnané a konflikt se dostal do vyčerpávající fáze. Teď je to souboj vůle a logistiky, jde o to, komu se dříve zlomí morálka a dojdou zásoby,“ shrnuje vojenský a bezpečnostní analytik Lukáš Visingr. „Ani jedna ze stran nemá kapacity na to vést válku celé měsíce. V řádu několika málo týdnů musí přijít nějaké příměří, alespoň pro nabrání sil.“
Miliony lidí. Tolik by jich muselo vyjít do ulic, aby protesty v Rusku něco změnily, míní novinářka
Vězněný kritik Kremlu Alexej Navalnyj vyzval Rusy, Bělorusy a další k nedělním protestům v Moskvě a dalších ruských městech proti válce. „Aby protesty v Rusku něco změnily, musely by do ulic vyjít podle mého odhadu miliony lidí. Rusko je velká země, má přes 140 milionů obyvatel. Aby tlak veřejnosti byl opravdu masivní, musely by to být mnohem větší počty lidí, než se dnes odvažují vyjít do ulic. A pochybuju, že to se v dohledné době podaří,“ soudí novinářka Petra Procházková.
Analytik: Od rozhovorů Moskvy s Kyjevem nic nečekám. Průlom nastane, až se Putin prohlásí za vítěze
Dosavadní průběh třetího kola běloruských rozhovorů mezi Kyjevem a Moskvou o ukončení konfliktu vnímá Tomáš Pojar, bezpečnostní analytik a poradce premiéra Petra Fialy (ODS), jako bezúspěšná: „Vidím tu a tam jinou rétoriku. Ale ten, kdo rozhoduje, je Vladimir Putin. A ten zatím rétoriku nezměnil. Co říkají jiní ruští představitelé, u kterých můžeme určitý posun vidět, není podstatné. Podstatné je, co říká, co si myslí a jak velí Putin. Zatím opakuje to samé.“
Šlerka o dezinformacích: Cenzura je běžná součást války. Jenže my nejsme ani ve válce, ani v míru
Válka, kterou vede Rusko na Ukrajině, se vede i na internetu. „Situace se dynamicky mění. Zpočátku bylo zřejmě, že invaze byla šok i pro tu část online scény, která do té doby pevně stála za ruskou politikou nejen v Ukrajině, ale i v Evropě,“ přibližuje mediální analytik Josef Šlerka z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. To se ale mění a vracejí se zpět narativy, které souzní s oficiální verzí Kremlu, dodává: „Tedy že se jedná denacifikaci Ukrajiny.“
Exdiplomat o Kremlu: Putin je nový car, Lavrov jeho intelektuální alter ego a ostatní jsou lokajové
Kremlologie je samostatní politologická disciplína, tvrdí bývalý diplomat Petr Kolář. „Skutečně důležité je to, co říká prezident Vladimir Putin. Všechno ostatní je irelevantní,“ zdůrazňuje a rozebírá: „Ministr zahraničí Sergej Lavrov je u moci už dvacet let. Je to takové Putinovo intelektuální alter ego, mimo jiné ma za úkol vyvolávat na Západě pocit, že s Ruskem můžeme jednat.“
Byla to past, kterou vytvořili Rusové, soudí o ostřelovaném humanitárním koridoru generál Šedivý
Rusko a Ukrajina se dohodly na vytvoření humanitárního koridoru z ukrajinských měst Mariupol a Volnovacha. Tím mělo asi 200 tisíc civilistů opustit oblasti bojů směrem do bezpečnějších částí země. Podle ukrajinských úřadů to ale nepřetržitá ruská dělostřelecká palba neumožnila. „Dohoda o koridoru musí být upřímná, obě strany musí chtít opravdu zastavit palbu a vytvořit ho,“ připomíná bezpečnostní expert a bývalý náčelník Generální štábu Armády České republiky Jiří Šedivý.