Téma dne
Před 3 týdny

Poslechněte si podcast: Singer: Tempo zdražování už bude jenom zpomalovat. Příští rok by měla být inflace jednociferná

Inflace v říjnu zpomalila na 15,1 procenta, meziměsíční pokles tak byl výraznější, než se předpokládalo. Poklesu přispěly i vládní opatření proti drahým energiím. Ceny některých dalších komodit, zejména potravin, však dále stoupaly. Ekonomové zároveň hovoří o nastupující recesi, která by však podle České bankovní asociace neměla být příliš dlouhá ani silná.

21:42

Téma dne

Vydává: Český rozhlas

Téma dne je půlhodinové ranní vysílaní věnované tomu nejvíce aktuálnímu dění v politice, byznysu i společnosti. S odborníky, aktéry i komentátory mluvíme o problémech dne,  ať už to jsou témata z domácí politiky, zahraničí, ale i byznysu nebo ekologie. 

Web

Před dvěma dny 00:05

Oproti začátku roku teď víc Čechů doma topí na nižší teploty

Ukázal to průzkum agentury PAQ Research. Vytápění omezilo skoro 60 procent domácností. V čem dalším se podle dat Češi uskromňují? Moderuje Martin Matějka

Před třemi dny 21:59

Landovský: Na Ukrajinu se vozí soustavy generátorů. Bez omezení dopadů útoků to ale nebude stačit

Kvůli ruským útokům na kritickou ukrajinskou infrastrukturu roste nespokojenost obyvatel. Bez proudu je stále asi šest milionů odběratelů. Dodávky elektřiny fungují na příděly, systém však není nespravedlivý. Pro lepší obranyschopnost země a ochranu klíčové infrastruktury chce ukrajinské vedení zvýšit množství systémů protivzdušné obrany. Během dvoudenního jednání ministrů zahraničí členských států NATO o jejich poskytnutí žádal ukrajinský ministr Dmytro Kuleba.

Před čtyřmi dny 22:18

Jak se v Česku žije rok s inflací?

Které skupiny obyvatel zasáhlo zdražování nejcitelněji? Proč stále dvě třetiny lidí nevyužívají příspěvek na bydlení, i když žijí v tzv. energetické chudobě? A jak se za tu dobu změnila nálada ve společnosti? Moderuje Renata Kropáčková.

Před pěti dny 21:58

Ekonom: Čínská komunistická strana o moc nepřijde. Mohla by se ale pokusit zbavit Si Ťin-pchinga

Zatímco čínští cenzoři mažou horlivě z internetu sebemenší zmínky o protivládních demonstracích, policisté z celé Číny vyhodnocují kamerové záznamy a zatýkají účastníky protestů. Demonstranti v posledních dnech protestovali už nejenom proti přísným protikoronavirovým opatřením, ale někteří vyzývali dokonce k rezignaci prezidenta Si Ťin-pchinga.

Před šesti dny 21:20

Právník ke kandidátním listinám: Vše mluví proti tomu, aby se staré podpisy zákonodárců uznávaly

K prezidentské volbě se přihlásilo 21 kandidátů, ministerstvo vnitra však minulý týden vyřadilo polovinu z nich, tedy devět kandidátů. Nesplnili totiž podmínky kandidatury a někteří z nich se tak obracejí na Nejvyšší správní soud. Do boje o Hrad tak předběžně půjde nakonec jen 12 lidí, tedy stejný počet jako loni. Je možné, že jejich stížnostem soud vyhoví? A jaké šance mají kandidáti, kteří úspěšně prošli kontrolou?

Před týdnem 22:10

Skopeček z ODS: EET nikdy nepřinesla kýžený efekt. Stát se má zaměřovat pouze na ty, kteří podvádějí

Poslanci budou na mimořádné schůzi jednat o úplném zrušení EET. Podle vlády systém představuje jen zátěž pro podnikatele, reálný přínos pro stát je minimální. Proti je hnutí ANO, podle kterého tento projekt narovnal podnikatelské prostředí a přinesl státu více peněz. Systém je od začátku covidové pandemie pozastaven, odesílání dat je tak dobrovolné. Pokud by zákon o elektronické evidenci tržeb zrušen nebyl, bude od ledna spuštěn v plném rozsahu.

Před týdnem 22:17

Ukrajina se zotavuje ze včerejšího raketového útoku, který vyřadil elektrickou síť po celé zemi

Rusko na ukrajinské území vypálilo desítky raket, které zasáhly například i nemocnici, kde zemřelo novorozeně. Přímo z Donbasu nám dnes ráno zaslal aktuální informace náš zpravodaj na Ukrajině Martin Dorazín.

Před týdnem 22:40

Musk prý na Twitteru míří k politické neutralitě. Jde o marketingové žvásty, míní Václav Moravec

Je to téměř měsíc od převzetí Twitteru miliardářem Elonem Muskem. Nejbohatší muž světa následně kvůli snižování nákladů propustil zhruba polovinu zaměstnanců a spustil také systém předplatného. O víkendu odblokoval účet Donalda Trumpa, kterému přístup na platformu znemožnili její bývalí majitelé po událostech kolem prezidentských voleb 2020. Účet obnovil také kontroverzní americké republikánské poslankyni Marjorie Taylorové Greeneové – šiřitelce dezinformací o covidu-19.

Před týdnem 21:49

Analytik: Z českých polí ročně odtečou v přepočtu dva miliony sklápěcích tatrovek zemědělské půdy

Ceny výrobců v Česku se v říjnu dál meziročně zvyšovaly. Nejvýrazněji o více než 27 procent opět stouply ceny zemědělských výrobců, byť oproti září letošního roku ceny klesly. To uvádí Český statistický úřad (ČSÚ) ve své zprávě z poloviny listopadu. Ceny výrobců naznačují budoucí vývoj cen pro spotřebitele.

Před týdnem 21:29

Stát si chce vzít část nadměrných příjmů od výrobců energií. Novelu zákona má nyní na stole Senát

Výrobci elektřiny zřejmě budou muset odvádět část zisku z nadměrných příjmů způsobených jejich prodejem. Novelu energetického zákona, který státu umožní vybírat 90 procent z rozdílu mezi prodejní cenou a zákonem stanovenou cenou za megawatthodinu schválila Poslanecká sněmovna v pátek ve stavu legislativní nouze.