Pro a proti
19. duben 2023

Poslechněte si podcast: Ceny potravin neklesají i kvůli konkurenčnímu boji. Kdo udrží ceny výš, déle vydělává, říká analytik

Inflace začala klesat, ale ceny potravin – až na výjimky – neklesají. Pomohou snížit ceny jídla kontroly u obchodníků? Agrární analytik Petr Havel vysvětluje, že celý řetězec produkce potravin podléhá mnoha vlivům a jednoznačného viníka určit nelze. Martin Štěpánek z ministerstva zemědělství spoléhá na tvrdá data a výsledky šetření antimonopolního úřadu.

25:01

Pro a proti

Vydává: Český rozhlas

Diskuse se dvěma hosty, kteří hájí opačný názor. Široký záběr témat. Věda, náboženství, kultura či politika. Pro a proti je zdánlivě jednoduchá záležitost.

Web

Včera 24:28

Sex bez souhlasu je prostě znásilnění, varianta nesouhlasu nestačí, míní advokátka

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) představil dvě varianty nové definice znásilnění. Buď vznikne nový trestný čin s názvem nesouhlasný styk, nebo bude místo násilí stačit nesouhlas oběti. O definici založené na souhlasu ministerstvo neuvažuje. „Navržené úpravy účinné nebudou. Sex bez souhlasu je prostě znásilnění,“ míní advokátka Veronika Ježková. „Vždy bude v konkrétním případě záležet na procesní stránce, na dokazování,“ říká náměstek ministra Antonín Stanislav (ODS).

Před dvěma dny 24:31

Obměna českého vozového parku sníží emise víc než norma Euro 7, tvrdí zástupce automobilek

Koalice států kritizující emisní normu Euro 7 se pod českým vedením rozrostla a může evropský návrh zablokovat. Měla by? „Norma upravuje, jak mají být měřeny různé typy emisí. Řada věcí v ní je minimálně problematických,“ říká výkonný ředitel Sdružení automobilového průmyslu Zdeněk Petzl. Europoslanec za Piráty Mikuláš Peksa ale věří, že normu pro regulaci produkce prachových částic a dalšího znečištění z vozidel bychom mít měli.

Před třemi dny 24:38

Vyšší DPH u deníků může znamenat ohrožení demokracie, varuje Šmuclerová

Unie vydavatelů v připomínkovém řízení k vládnímu konsolidačnímu balíčku navrhla přeřazení novin ze základní sazby DPH zpět do snížené sazby k časopisům. „Noviny mají společenskou důležitost minimálně stejnou jako časopisy, neřku-li jako knihy,“ říká předsedkyně správní rady Unie vydavatelů Libuše Šmuclerová. „Není to o tom, jestli jsou, nebo nejsou noviny společensky prospěšné. Existují konkrétní důvody, proč má být položka ve snížené sazbě,“ říká ministr Martin Baxa (ODS).

Před čtyřmi dny 24:40

Lidovec Navrátil: Nejsme vozidla, aby nás registrovali. Místo manželství mějme prostě partnerství

Vyostřená debata poslanců nad návrhem zákona o manželství pro stejnopohlavní páry nekončí. Mělo by Česko následovat většinu unijních států, které tzv. manželství pro všechny mají uzákoněno? Předkladatelka novely Jana Pastuchová (ANO) požaduje narovnání právních vztahů v případě gayů a leseb, Jiří Navrátil (KDU-ČSL) souhlasí, ale odmítá užití názvu „manželství“.

Před týdnem 24:13

Vládou představená penzijní reforma naráží na odpor opozice i odborů

Zajistila by úprava penzí z pera ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky spravedlivé důchody? Nebo by hodila vidle do mezigenerační solidarity? A byl by nový penzijní systém dlouhodobě financovatelný? Lukáš Matoška bude debatovat s autorem návrhu, vicepremiérem, ministrem a předsedou lidovců Marianem Jurečkou a stínovým ministrem práce a sociálních věcí, poslancem hnutí ANO Alešem Juchelkou.

Před týdnem 24:13

Buď budeme poslouchat plané sliby, nebo uděláme kroky, které navrhuji, hájí penzijní reformu Jurečka

Vládou představená penzijní reforma naráží na odpor opozice i odborů. Zajistila by úprava penzí z pera ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) spravedlivé důchody? „Je to reforma, která myslí na udržitelnou budoucnost našich dětí i vnoučat,“ tvrdí autor návrhu, ale stínový ministr za ANO Aleš Juchelka odmítá, že by šlo o reformu s tím, že jde jen o parametrické změny.

Před týdnem 24:10

Politolog: Postoje Michailidu jsou srozumitelné, debatu ale ovládají zjednodušené představy

Piráti hlasují o odvolání Jany Michailidu z vedení strany kvůli její účasti na Dnech antikapitalismu. Jsou postoje lidí, jako je Michailidu, která se hlásí k demokratickému komunismu, prospěšné, nebo nebezpečné? „Pokud někdo vyznává komunismus jako ideál, je to nebezpečné,“ míní filozof Daniel Kroupa. „Mnozí čeští publicisté se Michailidu vysmáli, že demokratický komunismus nemůže existovat. Není to pravda, je to důležitá a vlivná tradice,“ říká politolog Ondřej Slačálek.

Před týdnem 24:40

Volba nejvyššího ústavního soudce není spor politický, ale věcný, říká senátor Goláň

O post nejvyššího ústavního soudce se ucházejí ústavní právník Jan Wintr, bývalý šéf Nejvyššího správního soudu Josef Baxa a bývalá prezidentka Soudcovské unie Daniela Zemanová. Jsou všichni tři kandidáti prezidenta kvalitní a zaslouží si podporu senátorů?

Před týdnem 23:45

Vítězství Erdogana je pro EU špatnou zprávou. Přístupové rozhovory bych uzavřel, říká europoslanec

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan obhájil prezidentské křeslo. Má Evropa důvod ke spokojenosti, že povede zemi dalších pět let? „Pro Evropu by bylo lepší, kdyby vyhrál Kemal Kilicdaroglu. Ale musíme respektovat výsledek voleb,“ říká europoslanec Alexandr Vondra (ODS). „Pro Evropu je to špatná zpráva. Kdyby vyhrál jeho rival, bylo by možné přemýšlet i o obnovení přístupových rozhovorů s EU, což pod vedením Erdogana nebude možné,“ míní europoslanec Marcel Kolaja (Piráti).

Před týdnem 24:34

Francouzský prezident Emmanuel Macron a německý kancléř Olaf Scholz byli mezi prvními gratulanty Recepu Tayyipu Erdoganovi k vítězství v prezidentských volbách

Má Evropa důvod ke spokojenosti, že Turecko v příštích pěti letech nadále povede Erdogan? Nebo přístupové rozhovory s Ankarou, pozastavené před lety kvůli stavu právního státu, naznačují, že nelze očekávat prohlubování vztahů mezi Evropskou unií a Tureckem? Debatovat budou europoslanec a místopředseda ODS, bývalý ministr obrany a zahraničních věcí a diplomat Alexandr Vondra a pirátský europoslanec, kvestor Evropského parlamentu Marcel Kolaja. Moderuje Lukáš Matoška.