Blízká setkání
26. říjen 2022

Poslechněte si podcast: Blízká setkání: Imunolog Ilja Stříž: Pilulka vás nezachrání. Důležitý je spánek, pohyb a dobrá nálada

Zdraví je důležité a imunita zvlášť. Jak ji podpořit? „Nejsem velkým zastáncem potravinových doplňků, i když mohou mít podpůrný efekt,“ připouští v Blízkých setkáních. Dodává, že jsou vlivy mnohem důležitější a efektivnější. K čemu vlastně imunita je a jak funguje? Co hrozí v případě neléčených zanětů a alergií? Lze dostat alergii v pokročilém věku? Poslechněte si v audiu.

28:40

Blízká setkání

Vydává: Český rozhlas

Tereza Kostková a Adéla Gondíková vedou rozhovory s hosty, které znáte, anebo které stojí za to poznat. Blízká setkání vysíláme každý všední den po jedenácté na Dvojce. 

Web

Dnes 33:26

Herec Jiří Lábus: Načítání knih je vysilující. Je to vlastně divadlo u mikrofonu

Natočil nový film Vánoční příběh a dotočil i novou audioknihu. „Je to přenádherná kniha Bohumila Hrabala Příliš hlučná samota. Četl jsem to jako kluk a teď jsem se k tomu po letech vrátil. Uvědomil jsem si, jaký to byl obrovský spisovatel,“ uvádí herec. Má rád Vánoce? Byl specifickým dítětem? Je pro něj Rumburak prokletím? Kde všude ho díky této roli poznali? Je výhodné být pesimistou? Zdědil po svém tatínkovi architektovi cit pro krásu? Jak dlouho hraje v Ypsilonce?

Včera 32:29

Herec Ondřej Kepka napsal knihu o mamince Gabriele Vránové. „Na některých místech jsem byl tvrdý"

Magnetický vítr Gabriely Vránové. To je kniha, kterou napsal její syn, herec a moderátor Ondřej Kepka. „Je to scénář jejího života a na začátku je fejeton o našem posledním setkání. Byla to síla,“ vzpomíná. Kdy a proč začal s fotografováním? Baví ho to? Na které fotky je pyšný? Jak se dostal k moderování Nočního Mikrofóra na Dvojce? Mluvila mu do toho maminka? Co ho spojuje s Kopřivnicí?

Před dvěma dny 29:09

Zpěvák Milan Peroutka: Klobouk dolů před Hankou Zagorovou. Zářit takovou dobu je fakt hustý

Má kapelu Perutě, nové CD a taky muzikály Biograf láska a Okno mé lásky. První je věnovaný Haně Zagorové a druhý skupině Olympic. „Za obě představení jsem rád. Pro mě jsou velkou satisfakcí spokojené oči diváků,“ říká hudebník a herec. Je pro něj těžké zpívat písně, ve kterých hrál jeho otec Milan Peroutka? Je z muzikálem spokojený Petr Janda? Proč pojmenoval své nové CD Abrakadabra a proč k němu má i polštářek? Odpovídá v audiu.

Před čtyřmi dny 26:08

Michal Orság, Klára Kolouchová, Klára Kollárová, Broňa Sobotka, David Ondříček

Sestřih toho nejlepšího z vysílání uplynulých dní. Moderují Tereza Kostková a Adéla Gondíková.

Před pěti dny 28:56

Herečka Máša Málková: Hrát s Oldřichem Kaiserem a Jiřím Lábusem byl splněný herecký sen

Vánoční příběh je nová romantická komedie. „Film popisuje stres z toho, aby se všechno stihlo. Pro mě jsou však Vánoce pravým opakem,“ přiznává herečka. „Snažím se odjet z Prahy, být v tichu a přírodě. Je to pro mě ztišení.“ Sdílí ráda osudy silných žen? Který kraj miluje a proč? Jaká byla práce na snímku Fotograf? Má svého koně? Jaké sporty ji přitahují?

Před šesti dny 28:50

Zpěvák Michal Malátný: Rozchod Chinaski? Byl to správný krok a odpustili jsme si

Skupina Chinaski změnila v roce 2018 z gruntu obsazení. „Cítili jsme, že společná chemie už nefunguje a jedeme na setrvačník,“ vysvětluje její frontman. „Říkal jsem si, že už to tak dál nejde a buď kapelu zrušíme, nebo ji obměníme.“ Jak se se do kapely dostal klávesák Štajny? Je na poslední desce duch kapely? Jak vznikl název desky? Bere Michal Malátný hraní v kapele jako roli? Chystají něco na Vánoce?

Před týdnem 29:44

Režisér David Ondříček: Mám tátu pořád nad sebou. A vycházím z toho, co jsem se od něj naučil

„Ve své době byl film Král Šumavy naprostým fenoménem,“ připomíná v Blízkých setkáních režisér, který natočil novou verzi příběhu převaděče Josefa Hasila. „Myslím, že snímek Karla Kachyni je šestým nejnavštěvovanějším filmem všech dob u nás.“ Kde a jak skončil Josef Hasil? Má režisér vztah k Šumavě? Byl spokojený s výkony herců? Měl pocit, že točí s přáteli? Pokročila filmová technika? Čím je pro něj důležitá střižna? Poslechněte si v audiu.

Před týdnem 27:24

Učitel Broňa Sobotka: Když se malé děti začnou učit cizí jazyk, tak ani neví, že je cizí

Je nadšeným učitelem angličtiny z Brna. „Angličtina se stává globálním jazykem a já mám radost, že celý svět je najednou jedna vesnice a můžeme spolu sdílet naše radosti a starosti.“ Co je čengliš? Je žák, kterého nikdy anglicky nenaučil? Co je Broňův pivní test? Přizpůsobuje metodiku žákům? Je lepším učitelem rodilý mluvčí? Co je nejlepší pro věčné začátečníky? Jsou vtipné doslovné překlady?

Před týdnem 30:28

Národní sommeliérka Klára Kollárová: Svařák je skvělá věc. Když se udělá ze skvělého vína i surovin

„V zahraničí se o ví málo o tom, že vedle piva tady máme i dobrá vína. Chtěli bychom, aby se zahraniční turisté zajeli podívat v rámci pobytu i na Moravu,“ uvádí. Jaké odrůdy se u nás pěstují? Musí být Pálava sladká? Kde získala lásku k vínu? Může se stát člověk sommeliérem? Kterým sportem se odreagovává?

Před týdnem 25:20

Carmen Mayerová, Petr Kostka, Lenka Klicperová, Marek Ztracený, Tereza Mašková, Jan Klener

Sestřih toho nejlepšího z vysílání uplynulých dní. Moderují Tereza Kostková a Adéla Gondíková.