Host do domu
9. leden 2019

Poslechněte si podcast: Ilona Svobodová: Ulice je fabrika, ale má to řád a jsem tam ráda

S herečkou a dabérkou Ilonou Svobodovou vstoupila do studia Dvojky energie a dobrá nálada. Se stejným temperamentem a odhodláním přijala teď i novou roli šéfky Hudebně dramatického oddělení na Pražské konzervatoři.

31:00

Host do domu

Vydává: Český rozhlas

Rozhovory o životě se zajímavými lidmi kolem nás.

Web

3. květen 2023 30:31

Nic nemůže naši budoucnost změnit víc než vzdělaní lidé, věřil amerikanista Josef Jařab

Po krátké těžké nemoci tuto středu dopoledne zemřel Josef Jařab, respektovaný znalec a překladatel anglické a americké literatury, někdejší senátor a první polistopadový rektor olomoucké Univerzity Palackého. Bylo mu 85 let. Výraznou osobnost na Dvojce připomínáme archivním rozhovorem z roku 2017 se Stáňou Lekešovou pro pořad Host do domu.

1. červen 2022 34:47

„Lidi říkali: Nevíme, proč ses vrátil.“ Zemřel herec Jaroslav Vízner, bratr Oldřicha Víznera

Krátce před svými 85. narozeninami zemřel herec Jaroslav Vízner. Bratr herce Oldřicha Víznera se v 60. letech proslavil filmovou sérií o detektivovi Martinovi. Po srpnu 1968 ovšem emigroval do Švýcarska, kde hrál a režíroval. Zpátky do Čech se vrátil až v roce 2001 a konečně si zahrál se svým bratrem v seriálu Vraždy v kruhu. Ve svém posledním rozhovoru na Dvojce z března 2015 u Jana Rosáka vzpomínal právě na tuhle dobu.

3. květen 2022 30:06

„Kdybych měla děti, možná by všechno bylo jiný.“ Odešla mecenáška Meda Mládková

Ve věku 102 let zemřela známá mecenáška a sběratelka umění Meda Mládková. Pro Čechy pomohla znovu objevit Kupku, zrekonstruovala Werichovu vilu a stojí i za zprovozněním Muzea Kampa v bývalých Sovových mlýnech. Na Dvojce si s ní před deseti lety povídala moderátorka Martina Kociánová. Poslechněte si povídání o umění, křivdě i čokoládě. Jaké to je, když konečně můžete darovat svému městu, tedy Praze, uměleckou sbírku obrovské hodnoty a on ji nikdo zase až tak moc nechce?

20. březen 2022 33:04

Choreograf Jiří Kylián: Tanečníka, jako jsem já, bych k sobě nevzal

V podnělí 21. března oslaví svoje 75. narozeniny choreograf, tanečník a fotograf Jiří Kylián. Poslechněte si rozhovor, který s ním v roce 2016 udělala Jitka Novotná. Rodák z Prahy a světoobčan, který se už ve svých 29 letech stal uměleckým šéfem Nederlands Dans Theater, se v něm vyznává z toho, že na prahu sedmdesátky se cítí konečně svobodný.

3. únor 2022 29:36

Zemřela spisovatelka Ludmila Vaňková. Její život sám vydal na knihu

Ve věku 94 let odešla Ludmila Vaňková, autorka více než 30 knih o osobnostech českých dějin. Vystudovaná a „vyřazená“ socioložka pracovala jako sekretářka, tisková redaktorka, ale i jako železniční výhybkářka. Poprvé publikovala v 50 letech a v 67 letech se vydala na cestu kolem světa. Na Dvojce s ní naposledy mluvil Jiří Holoubek v květnu 2016, když dokončovala svoji autobiografii Život na rozhraní věků.

1. únor 2022 33:35

„Měl jsem to strašný štěstí, že jsem směl poslouchat Hrabala.“ Poslední rozhovor Radko Pytlíka

Ve věku 93 let zemřel literární historik a spisovatel Radko Pytlík. Soustavně se věnoval dílu Jaroslava Haška a Bohumila Hrabala. I o nich mluvil ve svém posledním rozhovoru na Dvojce z 4. června 2018.

11. březen 2021 38:44

„Ze všeho nejvíc se cítím být dandym. Člověkem, který jde proti směru,“ svěřil se Vodňanský

Ve věku 79 let zemřel herec, zpěvák, spisovatel, humorista, básník, filosof a signatář Charty 77 Jan Vodňanský. „Ze všeho nejvíc se cítím být dandym. Člověkem, který jde proti směru a vzniklé situaci,“ řekl na Dvojce.

16. únor 2021 29:39

„Říkali nám, že koukat se v poledne na televizi je volovina,“ vzpomínal Otakar Černý na Dvojce

Ve věku 77 let zemřel v únoru 2021 sportovní novinář Otakar Černý. Jeho životním osudem se stala televize. Zpočátku se věnoval sportu a později i politickým debatám. Na začátky kariéry i kuriozity při natáčení vzpomínal v roce 2015 v rozhovoru s Janem Rosákem. Uvádíme jej v repríze.

16. únor 2021 31:53

Zemřel filozof Jan Sokol. Do účtování jsem se nikdy nehrnul, svěřil se v rozhovoru na Dvojce

Zemřel filozof Jan Sokol. Exministrovi školství a prezidentskému kandidátovi bylo 84 let. Na Dvojce si dnes od 18 hodin poslechněte Stříbrný vítr, kde byl hostem Jitky Novotné. Po odvysílání jej najdete na webu Dvojky i v aplikaci mujRozhlas. Zajímavý byl i jeho pohled na uprchlickou krizi, poslechněte si již nyní rozhovor s Jolanou Voldánovou.

13. květen 2020 35:59

„Nejmystičtější místo na světě?“ Za cestovatelem, etnografem a náčelníkem Kikapú Miloslavem Stinglem

V pondělí 11. května zemřel Miloslav Stingl. Bylo mu 89 let. „Mrzí mě, že nejsem o 50 let starší,“ říkal na Dvojce v rozhovoru v roce 2014 před výpravou na Papuu.