Mozaika
Před týdnem

Poslechněte si podcast: Il Boemo. Portrét skladatele Josefa Myslivečka bojuje o cenu na filmovém festivalu v San Sebastianu

Český zástupce v hlavní soutěži prestižního filmového festivalu v San Sebastianu, snímek Petra Václava Il Boemo, za sebou má světovou premiéru. Spolu s dalšími bezmála dvaceti filmy se uchází o cennou festivalovou trofej, Zlatou mušli. Už výběr snímku, jehož protagonistou je barokní skladatel Josef Mysliveček, je pro naše tvůrce úspěchem.

07:10

Mozaika

Vydává: Český rozhlas

Živě moderovaný proud kulturního zpravodajství a publicistiky.

Web

Dnes 05:30

Plečnikův kostel. Nejvýznamnější česká sakrální stavba 20. století se otevře na Den architektury

Dominantou pražského náměstí Jiřího z Poděbrad je přesně 90 let. Modernistický Kostel Nejsvětějšího Srdce Páně Jože Plečnika byl postavený v letech 1928 až 1932. Ačkoli se hluboce věřící architekt Plečnik, od jehož narození letos uplynulo 150 let, nechal inspirovat starokřesťanskými vzory, navrhl odvážný kostel pro člověka moderní doby. Národní kulturní památkou provede zájemce o Plečnikovo dílo farář Jan Houkal, a to 1. října v rámci festivalu Den architektury.

Dnes 06:19

Rekonstrukce domu s gotickými sklepy vyhrála soutěž Památka roku 2021. Otevře se na Den architektury

Motto letošního ročníku festivalu Den architektury zní „Nebourej, transformuj!“ a jeho hlavním tématem jsou rekonstrukce a obnovy. Příkladem povedené transformace historického objektu v centru Prahy je i Středisko volného času Jednička, které vzniklo v památkově chráněné historické budově v Truhlářské ulici. Rekonstrukce byla dokončená loni a vyhrála soutěž Památka roku 2021, pořádanou Sdružením historických sídel Čech, Moravy a Slezska.

Před dvěma dny 06:21

Bori

Bori je rituál posedlosti a transu. Jde o náboženskou předislámskou praxi Hausů ze severu dnešní Nigérie. Je založena na víře v existenci duchů, kteří mají vliv na lidské konání. Jde o jednu z nejodolnějších tradic, která dodnes v hauské společnosti přežívá, a to navzdory islamizaci ze strany muslimských Fulbů, kteří hauská území dobyli už v roce 1804.

Před týdnem 04:58

Poslouchej Systém, a vše bude ó ká. František Tichý napsal dystopické sci-fi nejen pro mládež

Jedním z autorů literatury pro mládež, kteří jsou u nás v posledních letech nejvíce vidět, je bezesporu spisovatel a pedagog František Tichý, jemuž právě vyšla nová kniha s názvem Rekrut 244. Zakladatel a ředitel alternativního pražského gymnázia Přírodní škola se ve svých dosavadních dílech nechával inspirovat tragickými osudy vybraných dětí z terezínského ghetta, jejichž připomenutí věnoval i řadu projektů se svými studenty.

Před týdnem 01:59:42

Ranní Mozaika, čtvrtek 22. září

Film Indián / rozhovor s režisérem T. Svobodou, Vila Fiala – 4. díl / cyklus A. Rokosové, rubrika Nové knihy / J. Nejedlý, výstava Divočáci na Mezinárodním festivalu ilustrace a komiksu LUSTR / rozhovor s dramaturgyní B. Müllerovou, česká kultura v Bruselu v září / referát M. Krafla, festival Serial Killer / T. Pilát živě. Moderují Naděžda Hávová a František Šedivý.

Před týdnem 04:47

Lež má krátké nohy, strach zase velké oči. Dora Kaprálová napsala strašidelný příběh pro děti

V posledních letech – nejspíš i vlivem pandemie – u nás přibývá spisovatelek, které se po řadě vydaných próz či básnických sbírek rozhodly napsat svou první knihu pro děti. Po Aleně Mornštajnové, Olze Stehlíkové či Simoně Rackové se k tomuto kroku odhodlala i Dora Kaprálová, jejíž knížka Pan Nikdo a bílá tma nedávno vyšla v nakladatelství Baobab s ilustracemi Darji Čančíkové.

Před týdnem 05:47

Opravený Clam-Gallasův palác se otevře veřejnosti. Patří k nejkrásnějším stavbám své doby v Evropě

Býval společenským centrem tehdejší Prahy, koncertoval v něm Mozart i Beethoven. Poslední čtyři roky byl barokní Clam-Gallasův palác v centru Prahy zavřený kvůli rekonstrukci, která vyšla na půl miliardy korun. Veřejnosti se poprvé otevře 28. října, na programu dne otevřených dveří budou komentované prohlídky.

Před týdnem 06:14

Mmonwu

Mmonwu znamená doslova duch a jde o tradiční a unikátní divadelní formu Igbů z jihovýchodu Nigérie. Ztělesněním duchů jsou právě masky. Jejich prostřednictvím jsou mrtví předkové či nesmrtelní bozi zváni mezi živé, aby spolu vedli dialog. Ale nepředstavujte si žádnou spiritistickou seanci. Mmonwu je vlastně zábavná a oslavná pouliční show, prostoupená hudbou, tancem, barvami a občas i slovem.

Před týdnem 09:19

Režisér Tomáš Dianiška nazírá na život světoznámého běžce Emila Zátopka prostřednictvím komedie

Čtyřnásobný olympijský vítěz, osmnáctinásobný světový rekordman, muž, jemuž se říkalo "česká lokomotiva" – to byl Emil Zátopek. Legendárního atleta zná určitě každý. Jaké ale byly jeho sportovní začátky, osobní život či konec kariéry? Připomenout si to můžete v nové rozhlasové hře Dilema Emila, kterou na Vltavě uvádíme v úterý 20. září ke 100. výročí narození manželů Zátopkových.