NejnovějšíPřed týdnem

Poslechněte si podcast: Co je to Meltingpot? Výraz charakterizující Ostravu, vysvětluje publicistka M. Horsáková

Monika Horsáková, vedoucí Ústavu filmové, televizní a rozhlasové tvorby na Filozoficko-přírodovědecká fakulta Slezské univerzity v Opavě. Byla dramaturgyní mezinárodního diskusního fóra Meltingpot v rámci festivalu Colours of Ostrava. Je členkou okrašlovacího spolku Za krásnou Ostravu. Členka dramaturgické rady Fiducia. Píše knihy, natáčí dokumenty. Tvoří audioknihy slovenských spisovatelů.

47:04

iFILMcz INTERVIEW

Vydává: Vladimir Mraz, Katerina Andrlova

Osobnosti vypráví příběhy filmových klenotů ze svých šuplíků, které jsou v obnovené premiéře k vidění na youtube "ifilmcz". 🌞 https://www.youtube.com/c/iFILMcz

Web

Před 2 týdny 51:47

Nabídku od Olympiku jsem odmítl. Šlápl jsem si na finanční štěstí, vypráví Boris Urbánek

Skladatel, hudebník a producent Boris Urbánek. Usměvavý chlápek, který zvládá z Ostravy skládat hity hvězdám showbyznysu od Věry Špinarové, přes Dana Bártu až po Karla Gotta. Hraje s Vojtou Dykem v brněnském jazzovém seskupení B-Side Band a čeká na premiéru muzikálu Harpagon je lakomec pro Moravskoslezské divadlo v Ostravě. Proč odmítl nabídku angažmá v Olympiku? Prozradí v tomto rozhovoru...

Před 3 týdny 31:53

Nárožný a Postránecký byli jediní herci, kteří snesli mou režii, tvrdí Michal Najbrt

Rodinný klan Najbrtů z Kolína. Od slavných režisérů, přes výtvarníky, grafiky a hudebníky nemá v naší republice obdoby. Michal Najbrt byl přenesen do Ostravy, která ho nepřestává překvapovat, fascinovat a které se neustále snaží porozumět. I kvůli toho natočil hodinový dokument Zpráva z černé díry. Přitahují ho témata vysoce inteligentních podvodníků a historicky známých lupičů.

29. prosinec 2021 40:41

Točil jsem první klipy pro Pala Haberu. Tenkrát to byl pokorný puntičkář, tvrdí režisér J.Procházka

Byl to silný ročník na FAMU. Jindřich Procházka, Olga Sommerová, Fero Fenič nebo Viktor Polesný. Režiséři slavných dokumentárních snímků, seriálů a filmů. Režisér Jindřich Procházka je řádku let vrchním režisérem České televize Ostrava. Pod jeho vedením vznikají pořady jako Bludiště, Sama doma nebo Dobré ráno...Posledním jeho velký projektem byl dokument o Michalu Davidovi (2021)

16. prosinec 2021 01:58:07

Bylo těžké sbalit Vejmělkovou? A jak šlo psaní scénáře k Ženské pomstě? Vypráví Dušan Rapoš

Režisér, producent a skladatel Dušan Rapoš přišel z východního Slovenska na Severní Moravu za prací. Prostředí Beskyd a mladá herečka Eva Vejmělková, kterou poznal na konkurzu k filmu Fontána pro Zuzanu, ho tak očarovala, že zde zůstal. Společně s Petrem Šiškou natočili hudební komedii Muzzikanti, československou pohádku Proč draka bolí hlava a romanticko-tragickou komedii Ženská pomsta.

7. prosinec 2021 36:06

Napsal jsem hit pro Marii Rottrovou a dal ho Hance Zagorové. Vypráví skladatel Jan Rotter

Jak vznikl jeden z největších hitů Marie Rottrové? Při skládání písní vzniká nejdříve text nebo hudba? A jak to vlastně bylo s fenomenální písní Bláznova ukolébavka? Nejen to se dozvíte v rozhovoru s legendárním kytaristou, skladatelem a producentem Janem Rotterem! Hudební kariéra Jana Rottera sahá do daleké historie. Od rockových začátků, přes účinkování s popovými hvězdami sedmdesátých a osmdesátých let, až po psaní písniček a skládání filmové i scénické hudby. S koncertním účinkováním a autorskou činností Jana Rottera jsou spojena slavná jména jako Hana Zagorová, Marie Rottrová, Petr Spálený, Petr Rezka, dvojice Kotvald - Hložek a mnoha dalších. Jeho hudbu uslyšíte na vlnách českých rádií, televizních stanic a třeba i na jevišti Divadla Spejbla a Hurvínka. Jakou budoucnost předpovídá folkové hudbě? Poslechněte si celý rozhovor!

26. listopad 2021 33:14

Držel jsem pozadí Mahuleny Bočanové v roli hasiče. Jinak hraji hajzlíky, říká Michal Kavalčík

„Před pěti lety jsem skončil s Rudou z Ostravy a svým způsobem se mi ulevilo. Hrát si na primitiva bylo vyčerpávající.“ Ličí herec, zpěvák a moderátor Michal Kavalčík, který se narodil v Českém Těšíně. Jak vlastně Ruda z Ostravy vznikl? Jaké to je dělat komika? A lze se naučit bavit lidi? Michal Kavalčík nyní bydlí v Praze. Svá studentská léta a začátky herecké kariéry ale strávil v Ostravě, která stále patří mezi jeho srdeční záležitosti. Proslavil se zejména v divadelních hrách (např. Cikáni jdou do nebe), v divadlech Bez zábradlí, Karlín a Kalich, v muzikálech, ale i v rádiích (stanice City, Morava, Euro-K, Hrad, Blaník), kde vystupoval jako humorista. Chcete se dozvědět, co je to snowscoot, kdo měl zpívat v jeho nejslavnější písni „Ostrava'' místo Martiny Pártlové a jaký další trhák pro diváky připravuje? Shlédněte nejnovější rozhovor s Michalem Kavalčíkem!

22. listopad 2021 48:32

Divadlo Sklep! Živelnost a alkohol, ale líheň kvalitních herců, vypráví Tomáš Vorel

,,Vždy se mi na divadlu Sklep nelíbilo, že tam nebyl žádná kázeň, vše tam bylo živelné, hry vznikaly na základě alkoholu. Tak jsem se rozhodl, že odtud uteču. Když odejdu, tak divadlo zanikne, to je jasný! Nedávno jsem byl na představení a musím říci, že jsou stále lepší a stále vtipnější, stále současnější. Třeba když vidíte Milana Šteindler, jak dělá prezidenta Zemana...'' Vzpomíná Tomáš Vorel

12. listopad 2021 28:18

#37 Princezna zakletá v čase! Chystá se druhý díl! Prozradí více specialista na VFX Lukáš Najbrt?

V tomto rozhovoru se dovíte více o natáčení bezkonkurenčně nejúspěšnější scifi pohádky z minulého roku Princezna zakletá v čase. Víte, co je to digitální kosmetička? O čem bude chystaný druhý díl pohádky? A jak se dělají konkrétní VFX a SFX triky přímo na natáčení? Jedině s Lukášem Najbrtem, grafikem a specialistou na vizuální efekty.

6. listopad 2021 42:33

#35 Přinesl v krabičce milion!Neznámý pán věnoval životní úspory TV Noe na provoz,vypráví otec Leoš

P. Mgr. Leoš Ryška, katolický kněz, selezián, režisér a filmový producent. Společně s Martinem Holíkem založil TV NOE, a již 15 let ji úspěšně vede. Založil společnost Telepace, která se zabývá výrobou dokumentů a vzdělávacích pořadů. Jako režisér, kameraman a střihač podnikl řadu misijních cest do chudých afrických oblastí – Ugandy, Malawi, Zambie, ale také Oceánie – Papui Nové Guiney, Indie nebo do Latinské Ameriky. Je držitelem mnoha ocenění z různých festivalů a přehlídek. Krom režijní a manažérské práce v TV Noe celebruje rovněž mše svaté, přímo přenášené televizí Noe, v kapli Telepace, kostele svatého Václava v Ostravě i kapli Panny Marie v Břvích u Prahy. Muž skromný, pokorný a laskavý, při tom úspěšný, talentovaný a podnikavý v našem rozhovoru na iFILMcz!