Výlety
Před 3 týdny

Poslechněte si podcast: I zimní výlet na zříceninu hradu Helfenburku nad Úštěkem má své kouzlo. Musíte ale hluboko do lesů

Nad Úštěkem na Litoměřicku na severu Čech se hluboko v lesích u Ptačího dolu ukrývá zřícenina hradu Helfenburku, o kterou se nadšeně už mnoho let stará spolek Hrádek. Opravují, konzervují, ale také tu mají hezké zázemí, jakýsi srub na nádvoří, ve kterém se dá zatopit a kde se dá i přespat. K hradu se dá dojít po značené turistické cestě z Úštěka nebo z parkoviště Ostré nad Úštěkem.

03:06

Výlety

Vydává: Český rozhlas

Průvodce po nejzajímavějších místech Čech, Moravy a Slezska. Reportáže z hradů a zámků, tajemných, ale přístupných jeskyní a řady dalších cílů, které by neměly ujít vaší pozornosti.

Web

Dnes 03:31

Středověk mezi panelovými domy. To je Chodovská tvrz na pražském Jižním Městě

Chodovská tvrz je nejstarší stojící a tedy i nejvýznamnější pamětihodnost pražského Jižního Města. Původně středověká tvrz má kruhový půdorys, na severu přerušený nálevkovitě se rozevírajícím vstupem. Patrový objekt s arkádami na nádvoří je dnes kulturním centrem, obklopeným parky.

Včera 03:33

V Domě Českého Švýcarska si můžete dopřát i simulovaný let balónem. Proletíte se nad celou oblastí

Jestli sníte o letu v balónu, můžete si ho vyzkoušet nanečisto v Domě Českého Švýcarska v Krásné Lípě na severu Čech. Dům totiž neslouží jen jako informační centrum, ale je v něm i rozsáhlá interaktivní expozice, díky které můžete zblízka poznat celou lokalitu. Expozice má dvě patra a můžete si v nich všechno osahat a prozkoumat.

Před dvěma dny 03:42

Lesy v okolí Slopného ukrývají řadu tajemných míst a zákoutí. Potkáte v nich i Anežku Přemyslovnu

Asi jedenáct kilometrů severovýchodně od moravských lázní Luhačovic a jižním směrem stejně daleko od Vizovic se ve výšce 349 metrů nad mořem nachází Slopné, malebná valašská obec v podhůří Vizovických vrchů, na úpatí Bílých Karpat. A právě blízkost hor a příroda je to, za čím se do Slopného jezdí.

Před třemi dny 02:57

Geografický střed České republiky najdete na louce nad Číhoští na Vysočině. Je vědecky vypočítaný

Obec Číhošť na Vysočině je známá především událostí z konce roku 1949. Tehdy se při mši v kostele pohnul křížek, což rozpoutalo případ, který skončil umučením pátera Josefa Toufara. Kostel v Číhošti stále stojí, my vás ale dnes pozveme na druhý konec obce, do přesného středu České republiky.

Před čtyřmi dny 03:31

Dřevěný větrný mlýnek v Řepištích je zdařilou replikou. Představuje někdejší technickou vymoženost

Drobné prkenné stavení s lopatkami, které z větru dokázaly vytěžit maximum. To jsou malé větrné mlýnky zvané větřoky, které pro pohon využívaly kovovou turbínu. Pár z nich se dochovalo v oblasti severní Moravy a Slezska, blízko průmyslové Ostravy. Hospodářům pomáhaly hlavně šrotovat obilí pro zvířata. Jeden takový mají v Řepištích na Frýdecko-Místecku.

Před pěti dny 03:27

Evropské baroko, antické umění i svět včel. Františkánský klášter v Hostinném je plný překvapení

Historie řádu františkánů, rodáků a významných osobností města ožívá v barokním areálu Františkánského kláštera v Hostinném v Krkonoších. Památkově chráněný areál je jedinou dochovanou památkou stavitele Wolfganga Dientzenhofera, jednoho z nejvýznamnějších architektů evropského baroka.

Před šesti dny 03:26

Kamenná vyhlídka u Votic představuje zábavnou formou geologické zajímavosti

Středočeské město Votice leží na okraji obrovského žulového tělesa. Okolí Votic je z geologického hlediska mimořádně bohaté a s trochou nadsázky by se dalo říct, že každý kopec je tu z jiné horniny. A ty představuje nově vzniklá Kamenná vyhlídka na vršku Na Hůrkách. Kromě krásného rozhledu je tam i venkovní geologická expozice. A děti ocení různé interaktivní zábavní prvky.

Před týdnem 03:25

Stezka údolím Lužnice vede od pramene Eleonory až k Bechyni. Patří mezi nejlepší turistické trasy

V zákrutu řeky Lužnice, která se obtáčí kolem historického centra jihočeského města Tábora, můžete ochutnat vodu z pramene, který se jmenuje Eleonora. Pramen vyvěral v údolí v dnešní čtvrti Čelkovice už ve středověku, protože zjevně souvisí s těžbou stříbra a stříbrnými doly, které jsou nedaleko od něj, ve čtvrti Horky. To je dobové zdrobnělé označení hor. A když se ve středověku řeklo „hory“, znamenalo to v dnešní terminologii doly.

Před týdnem 03:30

Trabant na střeše a bunkr plný retro exponátů. Kryt v Brně je tajuplným výletem do minulosti

V centru Brna na Husově ulici stojí civilní protiletecký bunkr s označením 10-Z. A každý zájemce se do něj může přijít podívat. Kryt zaujme už na první pohled trabantem umístěným na střeše vstupní budovy a dává tušit, že v útrobách čeká návštěvníky retroexkurze do minulosti.

Před týdnem 03:03

Mattoniho muzeum v Nejdku představuje stovky předmětů, včetně vzácné medaile nebo kroniky

V Nejdku na Karlovarsku, v přízemí takzvané lékařské vily v Poštovní ulici, se nachází Mattoniho muzeum. Jak název napovídá, věnované je osobnosti Heinricha Mattoniho, úspěšného obchodníka se světoznámou minerální vodou. V expozici je k vidění přes čtyři sta lahví i vzácné kroniky a medaile.