- Podcasty
- Radioporadna

Poslechněte si podcast: I ze starých střepů může vzniknout umělecké dílo. Zvládne to i začátečník
Není stodola jako stodola. Umělkyně Zuzana Melckenbeeck Vysoká má stodolu na samotě v Rabouni u Luže. Tam ji můžete vidět s kladívkem a kachličkami v ruce nebo u kovadliny. Ve stodole vznikají nápadité mozaiky i tepané šperky. A nejen to. Zuzana tam pořádá umělecké kurzy pro každého, kdo se chce naučit něco nového.
Radioporadna
Do rozhlasové poradny zveme hosty z nejrůznějších oborů.
Vážně nemocné dítě neuzdraví ani sebeobětování matky. Naopak může uškodit rodině
Maminka tří dětí Tereza Robinson založila před dvěma lety organizaci Srdcem Robinson. Pomáhá rodinám s vážně nemocnými dětmi zvládnout těžkou životní situaci. Zkušenost má z vlastní rodiny. Její syn se narodil s velkou komplexní vadou srdce a při každé operaci byl v ohrožení života. Tereza psychický nápor zvládla, udržela rodinu. Teď radí ostatním, kteří jsou v podobné situaci.
Koláč po francouzsku je slaná dobrota. Zvládne ho každý, kdo má trpělivost
Francouzská kuchyně je ve světě vyhlášená. Dokonce si vysloužila zápis na Světový seznam nemateriálního kulturního dědictví UNESCO. Kuchař Karel Kopecký se rozhodl otestovat francouzské speciality ve své Hradní spižírně na hradě Rychmburk na Chrudimsku.
Velký papoušek vám vyřve díru do hlavy. Pro začátek berte raději andulku
Papoušek Ricky je amazoňan modročelý. V přírodě patří mezi nejpočetnější papoušky, je také velmi oblíbeným mazlíkem pro domácí chovy. Ne všichni ale péči o něj zvládnou. Problémy bývají i s množením, jak popisuje Romana Vojířová z azylu pro opuštěná zvířata Pohádková zahrada v Pardubicích.
Vyhlazené vrásky bez píchání a řezání. Neinvazivní kosmetika prožívá přístrojový boom
V kosmetických salónech jsou stále populárnější neinvazivní multifunkční přístroje, které dokážou pleť vyčistit i vyživit. Jde to i bez bolestivého vyďoubávání nečistot a klasického používání pleťové masky.
Na sírovci si pochutnáte. Při krájení ale nesmí vrzat nůž
Už rostou! Nadšení houbaři hlásí nálezy prvních hřibů kovářů, kozáků nebo bedel. A s májovým deštěm se objevují také první sírovce, které porostou až do závěru houbařské sezóny.
Začíná sezóna plísní na rajčatech a okurkách. Pomůže měď nebo šalvějový výluh
Proměnlivé a teplejší květnové počasí nahrává plísním. Zahrádkáře trápí nejvíc plíseň bramborová, která parazituje hlavně na rajčatech a okurkách. Objevuje se na listech zespodu, proto je nutný postřik na spodní straně listů. Dokáže zlikvidovat celé porosty rajčat i okurek.
Z vysněného domu barák hrůzy. Zabrání tomu dobrá smlouva ošetřená právníkem
Pro mnoho lidí představuje nákup nemovitosti vydání jejich celoživotních úspor. Proto je velmi důležité, promyslet všechno do detailu a nechat si od právníka poradit při sepisování kupní smlouvy.
Aby se klíšťata nepřisála? Do postele bez obojku, do Chorvatska s repelentní pipetou
Klíšťata jsou pro zvířata stejně nebezpečná jako pro lidi. Na trhu je mnoho preparátů, díky kterým se dá omezit jejich přisátí. Jak se v nich orientovat? S radou přispěla veterinární lékařka Ludmila Růžková z nemocnice Vetino Aesculap Pardubice.
Mařinka, pitulník a hloh. Bylinky, které se právě teď vyplatí utrhnout
Mařinka neboli svízel vonný je bylinka, kterou najdeme v listnatých lesích jako podrost, září tam svými bílými jemnými kvítky. Umí zklidnit a zmírnit ženské plačtivé nálady.
Srnčí zvěř není přemnožená, říká myslivec, který zachraňuje srnčata
Srnčata se rodí od poloviny května do června. Srny kladou svá mláďata do vysoké trávy. Chtějí je tak ochránit před nebezpečím. Ale na činnost člověka je instinkt nepřipraví. Ročně tak podle myslivce Ilji Šuberta zemře až 70 000 srnčat.