Leonardo Plus
24. duben 2022

Poslechněte si podcast: Válka není biologická nutnost. Na rozdíl od zvířat člověk používá psychický teror, popisuje biolog

„Jestli je nějaký skutečně válečnický živočich, tak jsou to mravenci, Jejich zahraniční politika spočívá ve snaze zlikvidovat soupeře. Kdyby měli mravenci nukleární zbraně, tak by zničili svět během prvního týdne,“ odhaduje biolog Jaroslav Petr. Podle něj mravenci vedou skutečné války, ne jen nějaké konflikty, při kterých se ostatní zvířata pošťuchují, přetlačují, nebo když se perou samci o samice.

50:00

Leonardo Plus

Vydává: Český rozhlas

Setkání s významnými českými vědci a odborníky, kteří umí zaujmout.

Web

Před týdnem 49:39

Prase je velká zkumavka, v níž se snadno smíchá ptačí chřipka s lidskou, varuje biochemik Konvalinka

Ptačí chřipka celosvětově ohrožuje populace divokého i člověkem chovaného ptactva. Její přenos na lidského hostitele je zatím vzácný a dojde-li k němu, jsou průběhy infekce bezpříznakové nebo s příznaky mírnými. Je tedy důvod se tohoto viru obávat?

Před 3 týdny 49:41

Kosmonautika 2023. Na oběžné dráze kolem Země bude letos hodně rušno

Do vesmíru se chystá například hned několik kosmických turistů, kteří dokonce mají v plánu podniknout první amatérský výstup do volného kosmického prostoru. Nakolik je takový úkon nebezpečný, to se dozvíte v Leonardo Plus.

1. leden 2023 49:25

Jak se stavěl Chrám sv. Víta? Dlouho a hotový byl až 11 let po vzniku Československa

Chrám sv. Víta je symbolem nejen Prahy – stal se ikonickou značkou, takže si neuvědomujeme, že po staletí byl ruinou a dnešní podobu má až od roku 1929. Kdo ho dostavěl a za jakých okolností probere přímo na místě s architektem Zdeňkem Lukešem Markéta Ševčíková.

25. prosinec 2022 49:55

Světová i česká astronautika už dlouho nezažila tak nabitý rok. Připomeňte si ho s Leonardem Plus

Potenciální český kosmonaut Aleš Svoboda se letos prosadil v konkurenci 22 tisíc soupeřů. I to je výrazný úspěch české kosmonautiky – dostat se z tak velké konkurence mezi 17 nejlepších. Zlatým hřebem pro uchazeče je vize letu na Měsíc.

11. prosinec 2022 49:54

Nepřidělávejme si přes Vánoce další stres navíc, vypněme sociální sítě, radí terapeut Vojtko

Sociální sítě jsou dnes velkým problémem pro jakoukoliv generaci, tvrdí párový terapeut Jan Vojtko. Říká se o nich, že jde o první vynález lidstva, který si osedlal svého vynálezce. Jak s nimi tedy zacházet v náročném předvánočním a vánočním období?

4. prosinec 2022 49:42

Teoložka: Za pokračující sekularizaci Západu může kromě jiného brutální individualizace společnosti

Čím dál více obyvatel Západu ustupuje od přinejmenším formální příslušnosti k církvím a náboženským společnostem. Co stojí za tímto trendem, rozkrývá v pořadu Leonardo Plus teoložka a farářka Církve československé husitské Ivana Noble z Evangelické teologické fakulty UK.

27. listopad 2022 48:38

Sedláček: Svobodu si bereme sami. Přišli jsme o ni třeba tím, že jsme se nechali zatahovat na východ

O svobodě se v poslední době mluví častěji než dříve. Příčin je několik: válka na Ukrajině, ale i odeznívající pandemie covidu-19 nebo globální snahy o řešení klimatické krize. Často spoléháme na stát, že nám svobody zaručí či vrátí, ale je tu skutečně od toho?

20. listopad 2022 49:18

Konvalinka: Pandemie posledních staletí přešly ze zvířat

Jak se věda poučila z téměř tří let boje s novým koronavirem SARS-CoV-2 a jeho variantami a mutacemi? Jaké nové mechanismy a strategie by mohly pomoci při léčbě chřipky a dalších virových infekcí?

13. listopad 2022 49:23

Jaké to bylo žít jako poddaný, popisuje etnolog Šimša

Řemeslo bylo historicky zásadním lidským kapitálem, ale sloužilo také jako prostředek sociální mobility, zejména pro venkovské obyvatelstvo. Vyučit se a stát se z tovaryše mistrem se ale poštěstilo jen málokomu. S jakými překážkami zápasili naši předci při snaze o lepší živobytí?

6. listopad 2022 49:58

Zdravý vztah nestojí na toleranci nebo kompromisech, ale na respektu, tvrdí párový terapeut Vojtko

Tolerance ve 21. století už nemá místo, tvrdí párový terapeut Jan Vojtko. Ten v pořadu Leonardo Plus hovoří nejen o tom, co je ve vztahu dvou osob potřeba, aby byl pevný, obohacující a především odolal času.