29. duben 2022

Poslechněte si podcast: I s nevyléčitelnou nemocí můžete žít lépe, říká paliatrička z dokumentu Jednotka intenzivního života

Kateřina Rusinová byla od dětství známá jako herečka. Vystudovala zároveň DAMU i medicínu, které nakonec dala přednost. Je přednostkou Kliniky paliativní medicíny Všeobecné fakultní nemocnice. „Mám pocit, že jsem našla obor, kde pacientům můžu dát to nejlepší, co umím,“ říká. V úterý 3. května bude mít v České televizi premiéru dokument Jednotka intenzivního života. „Přála bych si, aby se na to lidi nebáli kouknout,“ vzkazuje Kateřina Rusinová.

26:25

Host Lucie Výborné

Vydává: Český rozhlas

Rozhovory Lucie Výborné. Zajímavé osobnosti mluví o věcech, jimž rozumějí. Své dotazy pokládejte přes formulář na webu.

Web

Včera 26:45

Jídlem plýtváme hlavně doma. Prodejci by se měli inspirovat v Německu, říká šéfka potravinové banky

Věra Doušová je ředitelkou Potravinové banky pro Prahu a Středočeský kraj. „Mám ráda život a ničeho se nebojím předem. Každá dobrá věc musí dobře dopadnout.“ Tak zní krédo Věry Doušové. V roce 2018 získala cenu Laskavec. Kde se v ní vzala touha pomáhat lidem? „Myslím, že je to přirozená lidská potřeba. Ale někdy mají lidé tolik starostí, že na tohle jim nevyjde čas. Snažím se žít s radostí a nějak se mi to daří. Možná, že mám jenom štěstí,“ usmívá se.

Před dvěma dny 27:51

Tiskař se musí vžít do výtvarníka, dílo vzniká společnou prací, popisuje litograf

Martin Bouda je majitel nejstarší litografické dílny v Čechách. Sídlí v Říční ulici na Malé Straně, v domě, ve kterém tvořili bratři Čapkové. Do dílny chodili slavní výtvarníci, kamenotiskem tady vznikla spousta grafik. Jak proces tisku z kamene probíhá? Proč dřív výtvarníci kreslili zrcadlově obráceně? A jaké tisky jsou nejvzácnější? Poslechněte si rozhovor Lucie Výborné z litografické dílny.

Před třemi dny 29:59

Jako bych měla sto dětí! Květiny jsou vůně a ta nejkrásnější křehkost, popisuje nevidomá floristka

Pracuje jako floristka, i když je nevidomá. O zrak přišla v šestadvaceti letech během dvou měsíců kvůli diabetu. „Člověk potřebuje čas, než se vzpamatuje z toho šoku. Můžu děkovat pánubohu za to, jaká jsem, že mi trvalo rok, než jsem se nějak vzkřísila,“ vypráví Romana Lískovcová. Jak se jako nevidomá dostala k floristice a jak pracuje s květinami, když je nevidí? A nakolik je pro ni při práci důležitý dotyk? Poslechněte si rozhovor.

Před čtyřmi dny 29:03

„Dobré maso je jako kvalitní víno, do toho si colu taky nenalejete.“ Řezník Kšána radí, jak grilovat

První letní den zahájila Lucie Výborná rozhovorem s řezníkem Františkem Kšánou. Jak maso správně ogrilovat a které vybrat? „Musíme mít pořádně rozpálenej gril,“ popisuje Kšána. Důležité je i to, jak zvíře žilo, jak dlouho nechal řezník maso uzrát nebo z jakého je druhu dobytka. „Maso je vzácnost, masa si musíme vážit,“ dodává Kšána. Poslechněte si celý rozhovor.

Před pěti dny 31:43

S digitální medicínou udržíme krok se světem, tvrdí zakladatel telemedicínského centra

Pod pojmem telemedicína si Češi nejčastěji představí e-recepty a e-neschopenky, někdo možná i robotickou chirurgii. To ale zdaleka není všechno. „Digitální medicína zahrnuje škálu možností, kterou nám dává digitální doba,“ nastiňuje zakladatel Národního telemedicínského centra v Olomouci Miloš Táborský, podle kterého dnes lze u pacientů sledovat celou řadu parametrů – puls, tlak, činnost plic nebo kontrolovat užívání léků.

Před týdnem 31:47

Matěj Forman: Svoboda je umět se rozhodnout i proti vlastnímu komfortu a zisku

Výtvarník, divadelník a ilustrátor Matěj Forman je synem režiséra Miloše Formana a herečky Věry Křesadlové. Společně bratrem Petrem založili Divadlo bratří Formanů. Je držitelem ceny Alfréda Radoka, a to za scénografii představení Kráska a zvíře, uváděného v Národním divadle. Vedle divadla se objevil i v několika filmech, už v dětském věku v trilogii o rodině Homolkových nebo později v Akumulátoru či Mazaném Filipovi. Jeho posledním projektem je inscenace Kniha džunglí.

Před týdnem 30:39

V budoucnu bude válka strojů. Nadvládu získají státy s technologickou výhodou, míní generál Opata

Aleš Opata je náčelník Generálního štábu, studoval u námořní pěchoty ve Spojených státech a na Vojenské akademii v Británii. Jako bojovník byl na 7 misích na Balkáně a v Afghánistánu. Velel 43. výsadkovému praporu a 4. brigádě rychlého nasazení. Své působení v čele Generálního štábu Armády ČR 30. 6. končí. Pracuje na knize, ve které se dělí o své vzpomínky a zkušenosti.

Před týdnem 28:36

Nemůžu hrát úplného blbce, odsoudit ho. Musím se za něj postavit, říká Miroslav Krobot o nové roli

Miroslav Krobot přijel do Prahy na premiéru filmu Kdyby raději hořelo, kde ztvárnil hlavní roli. Proč se pro ni rozhodl? A jak přistupuje ke své postavě? „Musím si nějakým způsobem najít cestu k tomu, aby bylo jeho jednání logické a aby to nebylo falešné,“ říká režisér a herec. S Lucií Výbornou si povídal také o svém ztvárnění Mozartovy opery a dalších režijních plánech, inspiraci ve finské kultuře i novém filmu Šnajdr.

Před týdnem 29:19

V hledišti taky nejsou ti samí lidé jako před 200 lety, hájí Alice Nellis svoji Prodanou nevěstu

Režisérka a scenáristka Alice Nellis připravila pro Národní divadlo nové zpracování opery Prodaná nevěsta, píše seriál a připravuje film. Jak přistupuje k modernizaci oper? „Ve chvíli, kdy by se měla udělat v plzeňských krojích, tak se nemusí dělat znova,“ myslí si režisérka, jejíž nastudování klasického díla vzbudilo velký poprask. S Lucií Výbornou si povídala o strachu ze smrti, způsobu tvorby i o tématu nového seriálu. Poslechněte si celý rozhovor.

Před týdnem 31:46

Moderní architektura se snad konečně odlepila od svého strašného pádu, věří architekt Rajniš

Minimálně na jedné z jeho rozhleden jste určitě byli, možná znáte vzducholoď na DOXu a asi jste také byli nakupovat v obchodním domě Máj. A ani netušíte, že ho ve své době projektoval architekt Martin Rajniš. „Architektura je ta nejmocnější věc na světě,“ vypráví architekt, který nedávno pokřtil svou knihu Pětadvacet tisíc dnů vzpomínek. Co vlastně zanemná Huť Architektury?