Mozaika
Před týdnem

Poslechněte si podcast: I divadelní kostýmy se recyklují. Peněz není nazbyt a šetří se, říká kostýmní výtvarník

Scénický kostým je svébytná umělecká disciplína. Lze na ni pohlížet z úhlu udržitelnosti? Dají se divadelní kostýmy recyklovat? To je tématem rozhovoru s předním českým výtvarníkem Josefem Jelínkem, který navrhl kostýmy pro téměř tisícovku činoherních, operních, baletních nebo muzikálových inscenací. K mikrofonu si ho pozval Daniel Jäger.

05:36

Mozaika

Vydává: Český rozhlas

Živě moderovaný proud kulturního zpravodajství a publicistiky.

Web

Dnes 06:08

Dekáda čtyřrukého ilustrátora. Duo Tomski&Polanski slaví 10 let společné tvorby

Už deset let spolu kreslí Lukáš Tomek a Ilona Polanská, známí jako ilustrátorské duo Tomski&Polanski. Jak při práci na projektech postupují, nakolik se ve své tvorbě vyvíjí a čím se inspirují?

Včera 14:24

Objev konstrukce! Den architektury letos oslavuje nejen Santiniho a Pragera

Objev konstrukce! Takové je motto letošního festivalu Den architektury, který od pátku 29. září nabídne víc než čtyři stovky exkurzí do běžně nepřístupných budov, architektonických komentovaných procházek, přednášek, workshopů či dokonce cyklovyjížděk.

Včera 06:21

Spisovatel musí psát o tom, čím je posedlý. O velkých románech s Columem McCannem

Jít po detailech, ale zároveň být epický – to chce, jak přiznává v rozhovoru s Hanou Ulmanovou, ve Spojených státech žijící irský spisovatel Colum McCann.

Před čtyřmi dny 06:40

Svět knihy Plzeň je sice komornější, ale i tak přináší zajímavá témata a velká jména

Už počtvrté se v Plzni koná literární festival a knižní veletrh Svět knihy. Svůj první román Severka pokřtila v pátek Nina Špitálníhová, román Stříbrný kouzelník představil pokračovatel spisovatelské rodiny Mannů Jindřich Mann. V sobotu se mohou návštěvníci a návštěvnice těšit například na Kateřinu Tučkovou, Jáchyma Topola, Jaroslava Rudiše a mnohé další. Bohatý a pestrý program zahrnuje i množství akcí pro děti, workshopy, videohry, čtení nebo autogramiády.

Před čtyřmi dny 12:13

Řešíme papír, tisk, rozměry i balení. Waldenpress vydává knihy udržitelně z hlediska obsahu i formy

Jak poznat udržitelné nakladatelství a jaké nároky klást na knihy, které si kupujeme? Co to z hlediska nakladatele obnáší a za jakou cenu? Jak to vypadá z hlediska témat vydávaných publikací a plánování nebo třeba i přístupu k překladům?

Před čtyřmi dny 16:04

V Holešovické tržnici se rozsvítil LUSTR. Startuje 10. ročník Festivalu ilustrace a komiksu

Festival ilustrace a komiksu LUSTR, největší přehlídka svého druhu v Česku, vstupuje do jubilejního 10. ročníku. Festival každoročně nabízí i řadu workshopů, přednášek, koncertů či filmových projekcí. Při příležitosti kulatého výročí návštěvníky čeká bohatý program. Mimo jiné také tzv. Metafest – festival festivalů, který nabídne deset přehlídek ilustrace, komiksu a uměleckého self-publishingu z různých koutů světa.

Před čtyřmi dny 09:12

Z filmového multimediální. Festival Finále Plzeň mění tvář

Film-iálový inter-kino-vizní. Takhle dnes pořadatelé svému festivalu říkají. Je to charakteristika poněkud krkolomná, ale výstižná. Finále rozšiřuje nabídku žánrů i teritorií, odkud nabízené tituly pocházejí. A organizátoři by taky rádi přitáhli do kin více mladých lidí – v programu jsou i pořady, které cílí vysloveně na teenagery.

Před čtyřmi dny 18:35

O hudební dráze jsem vždycky snil a je to lepší, než jsem si to představoval, říká Igor Orozovič

Podzimní koncertní šňůru už odstartoval se svojí novou hudební skupinou. Brzy ho také uvidíme v tanečním představení The Choice a na naší první scéně se představí jako Claudios v Shakespearově Hamletovi. To je výběr aktuálních i chystaných událostí herce a muzikanta Igora Orozoviče.

Před pěti dny 06:38

Udržet přírodu ve funkčním stavu. Podcast Dana Bárty Nevinnosti světa slaví přes 250 tisíc stažení

Podcast Nevinnosti světa s texty cestovatele, hudebníka a milovníka vážek Dana Bárty slaví významný a radostný milník – díky vám, posluchačům a posluchačkám dosáhl přes 250 tisíc stažení. Zápisky z cestování po Kostarice, Venezuele, Mozambiku, jižní Indii a dalších zemích si můžete poslechnout na webu Vltavy nebo na mujRozhlas a dalších podcastových aplikacích.

Před pěti dny 10:56

Už je Nebe na zemi! Adam Plachetka a Ondřej Havelka interpretují písně Osvobozeného divadla

V Radiocafé se křtilo. Tentokrát nové CD s písněmi Jana Wericha, Jiřího Voskovce a Jaroslava Ježka s názvem Nebe na zemi. Interprety nových aranží písní na CD jsou opěrní pěvec Adam Plachetka a herec, zpěvák a vůdčí osobnost orchestru Melody Makers Ondřej Havelka. Jak došlo právě k jejich propojení? A jak se operní pěvec cítí v repertoáru Osvobozeného divadla?