Blízká setkání
Před 3 týdny

Poslechněte si podcast: Hydrolog Václav Hradílek: Jeho dceři diagnostikovali SMA. Matkám radí: Souhlaste se screeningem!

„Narodilo se nám krásné miminko. V šestém měsíci jsme na ní pozorovali motorické nedostatky. V jedenáctém určili diagnózu: spinální svalovou atrofií (SMA). Prognóza byla, že se dožije dvou let,“ vypráví krajinný hydrolog svůj životní příběh. Co všechno nabízí sdružení „SMÁci“? Jak je na tom dnes Bóža? Je pravda, že se potápí a lyžuje? Má ráda vysokou rychlost? Bude s ní jezdit na kánoi? Co všechno je Boženka naučila? Poslechněte si v audiu.

29:52

Blízká setkání

Vydává: Český rozhlas

Tereza Kostková a Adéla Gondíková vedou rozhovory s hosty, které znáte, anebo které stojí za to poznat. Blízká setkání vysíláme každý všední den po jedenácté na Dvojce. 

Web

Včera 26:08

Michal Orság, Klára Kolouchová, Klára Kollárová, Broňa Sobotka, David Ondříček

Sestřih toho nejlepšího z vysílání uplynulých dní. Moderují Tereza Kostková a Adéla Gondíková.

Před dvěma dny 28:56

Herečka Máša Málková: Hrát s Oldřichem Kaiserem a Jiřím Lábusem byl splněný herecký sen

Vánoční příběh je nová romantická komedie. „Film popisuje stres z toho, aby se všechno stihlo. Pro mě jsou však Vánoce pravým opakem,“ přiznává herečka. „Snažím se odjet z Prahy, být v tichu a přírodě. Je to pro mě ztišení.“ Sdílí ráda osudy silných žen? Který kraj miluje a proč? Jaká byla práce na snímku Fotograf? Má svého koně? Jaké sporty ji přitahují?

Před třemi dny 28:50

Zpěvák Michal Malátný: Rozchod Chinaski? Byl to správný krok a odpustili jsme si

Skupina Chinaski změnila v roce 2018 z gruntu obsazení. „Cítili jsme, že společná chemie už nefunguje a jedeme na setrvačník,“ vysvětluje její frontman. „Říkal jsem si, že už to tak dál nejde a buď kapelu zrušíme, nebo ji obměníme.“ Jak se se do kapely dostal klávesák Štajny? Je na poslední desce duch kapely? Jak vznikl název desky? Bere Michal Malátný hraní v kapele jako roli? Chystají něco na Vánoce?

Před čtyřmi dny 29:44

Režisér David Ondříček: Mám tátu pořád nad sebou. A vycházím z toho, co jsem se od něj naučil

„Ve své době byl film Král Šumavy naprostým fenoménem,“ připomíná v Blízkých setkáních režisér, který natočil novou verzi příběhu převaděče Josefa Hasila. „Myslím, že snímek Karla Kachyni je šestým nejnavštěvovanějším filmem všech dob u nás.“ Kde a jak skončil Josef Hasil? Má režisér vztah k Šumavě? Byl spokojený s výkony herců? Měl pocit, že točí s přáteli? Pokročila filmová technika? Čím je pro něj důležitá střižna? Poslechněte si v audiu.

Před pěti dny 27:24

Učitel Broňa Sobotka: Když se malé děti začnou učit cizí jazyk, tak ani neví, že je cizí

Je nadšeným učitelem angličtiny z Brna. „Angličtina se stává globálním jazykem a já mám radost, že celý svět je najednou jedna vesnice a můžeme spolu sdílet naše radosti a starosti.“ Co je čengliš? Je žák, kterého nikdy anglicky nenaučil? Co je Broňův pivní test? Přizpůsobuje metodiku žákům? Je lepším učitelem rodilý mluvčí? Co je nejlepší pro věčné začátečníky? Jsou vtipné doslovné překlady?

Před šesti dny 30:28

Národní sommeliérka Klára Kollárová: Svařák je skvělá věc. Když se udělá ze skvělého vína i surovin

„V zahraničí se o ví málo o tom, že vedle piva tady máme i dobrá vína. Chtěli bychom, aby se zahraniční turisté zajeli podívat v rámci pobytu i na Moravu,“ uvádí. Jaké odrůdy se u nás pěstují? Musí být Pálava sladká? Kde získala lásku k vínu? Může se stát člověk sommeliérem? Kterým sportem se odreagovává?

Před týdnem 25:20

Carmen Mayerová, Petr Kostka, Lenka Klicperová, Marek Ztracený, Tereza Mašková, Jan Klener

Sestřih toho nejlepšího z vysílání uplynulých dní. Moderují Tereza Kostková a Adéla Gondíková.

Před týdnem 29:00

Horolezkyně Klára Kolouchová: Syn plakal a ptal se: Mami, ty už nikam nepolezeš, viď?

Je horolezkyní, která napsala knihu o svých zážitcích s názvem Nahoře fouká. Říká, že hory dávají i berou. „A pořád dokážou překvapit,“ ujišťuje první Češka, která zdolala tři nejvyšší vrcholy světa. Mohou být hory a nebezpečí návykové? Lze najít rovnováhu mezi horami a normálním životem? Proč jsou nejhorší dny před tím, než někam vyrazí? Existuje pro horolezce věková hranice? Lezou po horách i její děti?

Před týdnem 30:21

Blízká setkání: Odborník na vzdělávání Michal Orság: Zkoušení a testování do školy patří. Děti nemohou jen objevovat

„Nejsem progresivní učitel, ale jsem vyznavačem tradičního školství,“ vysvětluje na Dvojce ředitel Edukační laboratoře Michal Orság. „Když žákům něco předáváme, tak musíme zjistit, jestli tomu rozumí.“ Je zastáncem testování a zkoušení, teprve potom je čas i pro objevování. K čemu jsou známky? Není lepší slovní hodnocení? Mají žáci hodnotit kvalitu výuky učitele? Zabíjí škola kreativitu? Poslechněte si záznam Blízkých setkání s Terezou Kostkovou.

Před týdnem 31:16

Neurochirurg Jan Klener: Trénuji doma na kuřecích křídlech. Ruce musí mít neurochirurg pořád jisté

„S kardiochirurgy se malinko špičkujeme, co je pro lidský organizmus důležitější. Ale my máme neprůstřelný argument: srdce je pouhá pumpa, kdežto mozek je superpočítač. Takže každý snadno rozliší, co je důležitější,“ směje se primář neurochirurgického oddělení Nemocnice Na Homolce. Je nádor sluchového nervu častý? Jak se projevuje? Pozná nemocnou mozkovou tkáň pouhým pohledem? Je trénink mozku důležitý? Jak odpočívá a který je jeho oblíbený sport? Poslechněte si v audiu.