Jihočeské nebe
27. říjen 2021

Poslechněte si podcast: Hvězdy nejsou bílé. Mají různé barvy, jen lidské oko to nedokáže vnímat

Všichni, kdo někdy sledovali filmy ze série Star Wars nebo obdobné sci-fi příběhy, vědí, že hvězdy mají různé barvy. Když se ale podíváme na noční oblohu, zdají se nám bílé. Jak je to možné?

03:09

Jihočeské nebe

Vydává: Český rozhlas

...aneb Co všechno uvidíme v příštích dnech na obloze. O hvězdách, planetách a vesmíru, který nás obklopuje, s astronomem Milošem Tichým.

Web

Před čtyřmi dny 02:56

Během října přijdeme o 104 minut světla, doba slunečního svitu už klesne pod deset hodin

Na začátku října máme za sebou podzimní rovnodennost a blížíme se k zimnímu slunovratu. To znamená, že se dny stále zkracují. Slunce svítí jen kratší část dne a na konci měsíce si užijeme už pouze necelých deset hodin světla.

Před týdnem 04:59

Galileo jako první člověk spatřil měsíce planety Jupiter. Stačil mu k tomu primitivní dalekohled

Tři objekty, které Galileo Galilei zkoumal počátkem 17. století prvním dalekohledem, můžete vidět na obloze v měsíci září. Není k tomu ani potřeba složitá technika. „Galileo měl dalekohled o průměru tři centimetry, takže vlastně takové divadelní kukátko s poměrně malým zvětšením,“ připomíná jihočeský astronom Miloš Tichý.

Před 2 týdny 02:40

Venuši, Mars, Jupiter a Saturn můžete spatřit na noční obloze během měsíce září

Čtyři z pěti okem viditelných planet můžeme pozorovat na noční obloze v září. Saturn se ukazuje po celou noc kromě rána. Jupiter se 26. září ocitne v opozici se Sluncem, což znamená, že bude vidět po celou noc, Mars bude vidět po většinu noci kromě večera.

Před 3 týdny 03:46

Měsíc zakryje planetu Uran. Těsně předtím je ideální chvíle pro pozorování oblohy, radí astronom

Kdo se díval v září na noční oblohu, nejspíš si všiml, že 10. září nastal úplněk. Měsíc se navíc zdál poměrně velký, protože o tři dny dříve byl nejblíže Zemi, v takzvaném odzemí. V takový okamžik je Měsíc od Země vzdálen 364 514 kilometrů.

4. září 2022 03:10

104 minuty světla ztratíme během září. Délka světlého dne klesne pod dvanáct hodin

Dny se s přicházejícím podzimem rychle krátí. Na začátku měsíce je ale ještě světlo po delší část dne. Prvního září vyšlo v Českých Budějovicích slunce v 6.18 hodin a zapadlo v 19.45 hodin, světlá část dne tedy trvala 13 hodin a 27 minut.

28. srpen 2022 02:35

Čtyři planety můžete spatřit na noční obloze během srpna a září

Čtyři planety můžete pozorovat na konci léta na obloze. Saturn dokonce v srpnu září po celou noc. „V polovině měsíce je v opozici se Sluncem, takže bude na obloze nejjasnější a bude mít největší průměr,“ doplňuje jihočeský astronom Miloš Tichý.

14. srpen 2022 03:12

Měsíc ve dne. Aneb: Co všechno uvidíme v příštích dnech na obloze

O hvězdách, planetách a vesmíru, který nás obklopuje, s astronomem Milošem Tichým.

31. červenec 2022 04:19

Den není všude stejně dlouhý. Na jihu svítí slunce kratší dobu, na severu naopak delší

Pokud se vydáte na dovolenou do vzdálenějších míst, možná vás překvapí, že tam bude jinak dlouhý den než v Čechách. Jak připomíná jihočeský astronom Miloš Tichý, na jihu jsou dny kratší, zatímco na severu delší.

24. červenec 2022 03:54

Letní trojúhelník, to jsou tři jasné hvězdy na obloze, které ukazují na jih

Každé roční období má své typické útvary na obloze. V létě je to Letní trojúhelník. Nejedná se o oficiální souhvězdí, ale takzvaný asterismus, výraznou skupinu hvězd.

17. červenec 2022 02:34

V druhé polovině července na nebi uvidíte, jak se Měsíc setká s Jupiterem, Marsem i Venuší

Nejkrásnější planeta, Saturn je podle jihočeského astronoma Miloše Tichého v červenci k vidění na obloze po celou noc, kromě večera. „Z večera ho nevidíte, ale pak nám postupně nad východem vyjde a zbytek noci ho můžeme pozorovat,“ říká.