Nosiči vody
Epizoda 4915. listopad 2022

Poslechněte si podcast: Hvězda, nebo brzda? Ronaldo před Katarem spálil mosty k United

Cristiano Ronaldo nás nechal před cestou do Kataru nahlédnout do své duše. V Manchesteru United se cítí zrazen a jeho trenéry neuznává, svěřil se. Obsah jeho hysterického interview a také jeho možné důsledky probírají Nosiči vody.

01:00:43

Nosiči vody

Vydává: Seznam Zprávy

Trio Jaromír Bosák, Luděk Mádl a Karel Tvaroh každý týden o českém a světovém fotbalu. Příběhy, výkony, aféry, důležité postavy na hřišti i v zákulisí. Každé úterý na Seznam Zprávách a ve všech podcastových aplikacích.

Web

Epizoda 96Před šesti dny 01:05:45

Vrba psal opět plzeňskou historii. Tentokrát z lavičky poražených

Trenér Pavel Vrba byl strůjcem historických úspěchů Viktorie Plzeň nedávných let. Teď z lavičky Zlína sledoval nejvyšší historickou výhru Viktorie na půdě ligového soupeře, tentokrát coby poražený. Byl to i jeho osobní debakl. Chcete si z podcastu vybrat jen některá témata? 2:00 Plzeň zaslouženě rozstřílela Zlín   8:00 Útočně naladěná Sparta poslala vzkaz Slavii… 12:00 …která měla víc starostí s Pardubicemi, než čekala 19:00 Sigmě se daří nad očekávání 24:00 Kuriózní přelosování MOL Cupu 28:00 Bohemians-Baník a legislativní nejasnost 34:00 Čvančara ukazuje gólovou mentalitu 39:00 Pamětihodný zápas Bayer-Bayern… 46:00 …a fotbalová bída Arsenal-Everton 58:00 Sázkařské okénko: derby S a Liga mistrů ###### Rčení „sedm kulí jako v Sarajevu“ připomíná atentát na následníka trůnu rakousko-uherské monarchie, akt, který vlastně odstartoval I. světovou válku. Sedm gólů od Viktorie Plzeň působilo v neděli dojmem atentátu na zlínskou prvoligovou příslušnost. Zatím ovšem neodstartoval nic. Dosavadní trenéři se po víkendu loučili v Hradci Králové a v Karviné, ze Zlína podobná zpráva nedorazila. Ale že by Pavel Vrba, trenérská hvězda minulé dekády, v rámci svého angažmá ve Zlíně nějak zářil, se rozhodně říct nedá. První ligu sice v minulé sezoně zachránil v baráži proti Vyškovu, ale Nosiči vody se shodli na tom, že i hráčský materiál limitovaných kvalit, který má ve Zlíně k dispozici, by měl „opracovávat“ lépe. „Způsob defenzivní práce zlínského týmu měl druholigové paramety,“ poznamenává moderátor Jaromír Bosák. „A to ještě urážíš druhou ligu,“ přisazuje si Luděk Mádl. Společně s Karlem Tvarohem, bývalým hráčem rezervy pražské Sparty, se shodují, že s tímto způsobem hry by se Zlínští nejsíš dočkali vysokého debaklu, i kdyby hráli proti Viktorii celý zápas v jedenácti, a že tedy ani brzké vyloučení jednoho z nich není omluvou. „Nemůžu si pomoct, ale způsob, jak tým brání, je vizitka trenéra. Zlínští přitom byli všude pozdě, nechávali permanentně odkryté ty nejnebezpečnější prostory před šestnáctkou. Právě z nich dostávali od Plzně spoustu gólů. A trenér Vrba na to jen smutně a smířeně koukal,“ dodává Luděk Mádl. „Skoro mi až přišlo, že už se vlastně těší, až ho vyhodí,“ uzavírá téma Jaromír Bosák. Víc si poslechněte v čerstvé epizodě podcastu! Nosiči vody * Fotbalový podcast Seznam Zpráv. Jaromír Bosák, Luděk Mádl a Karel Tvaroh každý týden o českém a světovém fotbalu. Příběhy, aféry, důležité postavy na hřišti i v zákulisí. * Odebírejte na Podcasty.cz [https://podcasty.seznam.cz/podcast/nosici-vody], Apple Podcasts [https://podcasts.apple.com/us/podcast/nosi%C4%8Di-vody/id1603395171] nebo Spotify [https://open.spotify.com/show/1mQjr9Bxt53YYeXIEXpQiV]. * Sledujte nás na Twitteru! Najdete nás tam jako @Nosicivody [https://twitter.com/nosicivody]. * Máte návrh, jak podcast vylepšit? Nebo nás chcete pochválit? Pište na audio@sz.cz [audio@sz.cz].

Epizoda 95Před týdnem 01:04:31

Speciál s Jindřichem Trpišovským: Přijeli za ním z Anglie, odmítá ale i reprezentace

Kdyby si mohli vybrat fanoušci, shodli by se nyní podle všeho na tom, že by českou reprezentaci měl vést Jindřich Trpišovský. Jenže ten má ve Slavii smlouvu platnou až do léta 2026. A Slavia ho z ní nemíní uvolnit.  Ostatně právě to se šéf svazu Petr Fousek dozvěděl, když se slávistického prezidenta Jaroslava Tvrdíka před rokem a půl na tuto eventualitu zeptal. Ani sám Jindřich Trpišovský teď nijak nehoří touhou změnit adresu a vést reprezentační tým. „Nezamýšlím se nad tím, ta doba je vzdálená, pokud vůbec někdy přijde,“ říká v podcastu. „V hlavě mám jenom Slavii. A nemá smysl přemýšlet nad tím, co není na stole. Nikdo neví, co bude za rok nebo za dva. A teď nemá smysl to řešit.“ Trpišovský prozradil, že česká reprezentace není jediná, která od něj dostala košem. „Nějaké ty nabídky se v průběhu času objevují. Byl mezi nimi i národní tým z cizí země. Ale já tyhle věci neřeším. Můj agent Jirka Müller ode mě ví, že chci být ve Slavii. Když někdo někomu napíše, že by se chtěl se mnou sejít, tak řeknu: Vyřiďte si to s Jirkou. A jsem z toho venku.“ Trenér Slavie připouští, že několika schůzek se zájemci o jeho služby se nakonec přeci jen zúčastnil. „Bylo to, tuším, dvakrát nebo třikrát.“ A jednu z těch zmíněných výprav tvořila delegace anglického klubu Nottingham Forrest. I ti od něj ale slyšeli: „Bohužel, nezlobte se, chci zůstat ve Slavii.“ Kdy a jak se to stalo? A má Jindřich Trpišovský v plánu setrvat v Edenu tak dlouho jako Sir Alex Ferguson v Manchesteru United? To všechno - a mnohem víc - uslyšíte v rozhovoru. Příjemný poslech! --- Nosiči vody * Fotbalový podcast Seznam Zpráv. Jaromír Bosák, Luděk Mádl a Karel Tvaroh každý týden o českém a světovém fotbalu. Příběhy, aféry, důležité postavy na hřišti i v zákulisí. * Odebírejte na Podcasty.cz [https://podcasty.seznam.cz/podcast/nosici-vody], Apple Podcasts [https://podcasts.apple.com/us/podcast/nosi%C4%8Di-vody/id1603395171] nebo Spotify [https://open.spotify.com/show/1mQjr9Bxt53YYeXIEXpQiV]. * Sledujte nás na Twitteru! Najdete nás tam jako @Nosicivody [https://twitter.com/nosicivody]. * Máte návrh, jak podcast vylepšit? Nebo nás chcete pochválit? Pište na audio@sz.cz [audio@sz.cz].

Epizoda 94Před týdnem 01:00:27

Šilhavý nestíhá reprezentační tempo. Kde může Česko hledat náhradu?

Domácí remíza s Albánií 1:1 znamená pro českou fotbalovou reprezentaci v kvalifikaci o Euro 2024 komplikaci. A nejen to. Nečitelná zápasová taktika, nevydařená střídání i komunikační klopýtání poodhalily řadu problémů k řešení. Chcete si z podcastu vybrat jen některá témata? 2:00 Proč nebyl nároďák připravený na Albánii? 22:00 Co přesně se dělo na hřišti 37:00 Slováci se zdravě bránili Portugalsku 43:00 Německá reprezentace v krizi 55:00 Sázkařské okénko: tipy na šlágr Bundesligy Zdálo se, že situace už ani nemůže být růžovější. Na první pohled snadný los skupiny totiž doplnila i vstupní velkolepá výhra nad Polskem. „Až příliš jsme se všichni nechali ošálit pocitem, že na Euro už se nějak dojede jen pouhou setrvačností,“ konstatuje v nové epizodě podcastu Nosiči vody fotbalový novinář Luděk Mádl. „Přístup českého výběru k zápasu s Albánií byl jednoduše tristní. Nedokážu pochopit tak špatné nastavení týmu, totální absenci odvážné kombinace a hlavně ta nepovedená střídání,“ přemítá Jaromír Bosák, moderátor podcastu. „Když jsem sledoval utkání mezi Slovenskem a Portugalskem, nabídlo mi ve srovnání s tím pražským opravdu kontrastní obrázek - jak v herní kvalitě, tak i v přístupu hvězd nebo nasazení v presinku.“ Co všechno bylo proti Albánii na hřišti špatně? Proč česká fotbalová reprezentace nemá charakteristickou herní tvář? Co všechno odhalil následný, už povedenější přípravný zápas v Maďarsku? Musí Tomáš Souček opravdu odehrát úplně všechno? Víc nejen o problémech české repre se dozvíte v podcastu! Nosiči vody * Fotbalový podcast Seznam Zpráv. Jaromír Bosák, Luděk Mádl a Karel Tvaroh každý týden o českém a světovém fotbalu. Příběhy, aféry, důležité postavy na hřišti i v zákulisí. * Odebírejte na Podcasty.cz [https://podcasty.seznam.cz/podcast/nosici-vody], Apple Podcasts [https://podcasts.apple.com/us/podcast/nosi%C4%8Di-vody/id1603395171] nebo Spotify [https://open.spotify.com/show/1mQjr9Bxt53YYeXIEXpQiV]. * Sledujte nás na Twitteru! Najdete nás tam jako @Nosicivody [https://twitter.com/nosicivody]. * Máte návrh, jak podcast vylepšit? Nebo nás chcete pochválit? Pište na audio@sz.cz [audio@sz.cz].

Epizoda 93Před 2 týdny 01:01:02

Prošel si peklem. Teď je Panák hvězdou Sparty a Letná je pro něj ráj

Filip Panák vyklenul velký fotbalový příběh. Od obrovských zdravotních problémů přes velmi dlouhou pauzu a  vleklou rekonvalescenci až po slastné vítězství a postup přes Dinamo Záhřeb v klíčovém utkání, kterému na hřišti kraloval. Mimořádný talent se pro fotbal podařilo zachránit takřka zázrakem. Po operaci kolene, která s sebou nesla vážné komplikace, to v jednu chvíli vypadalo, že je s vrcholovou kariérou ámen. Přetrvávající problémy s kloubem mu komplikovaly i běžný život, natož ten fotbalový. Ale vše se v dobré obrátilo. Pomohla víra, že se koleno může dát ještě do pořádku. A trpělivost. Podle Luďka Mádla se dá v souvislosti s návratem 27letého stopera hovořit takřka o zázraku: „Už samotná skutečnost, že hraje vrcholový fotbal, je skvělá. Vzhledem k tomu, v jakém stavu jeho koleno a organismus celkově po operaci byly. Pro oko diváka je to skvělé dvojnásob, protože Panák je opravdu mimořádně nadaný hráč, který svou technikou vyniká nejen mezi obránci.“ „V mládí hrával podhrot nebo střed zálohy. Pak ho stáhli na stopera. To až Brian Priske z něj prakticky udělal invertovaného záložníka, čímž mu ušil na tělo velmi vzácnou roli, a to i na poměry světového fotbalu,“ přidává se moderátor Jaromír Bosák. Poslechněte si celou epizodu Nosičů vody a dozvíte se víc - třeba o tom, jestli Mohamed Salah přestoupí do Saúdské Arábie! Nosiči vody * Fotbalový podcast Seznam Zpráv. Jaromír Bosák, Luděk Mádl a Karel Tvaroh každý týden o českém a světovém fotbalu. Příběhy, aféry, důležité postavy na hřišti i v zákulisí. * Odebírejte na Podcasty.cz [https://podcasty.seznam.cz/podcast/nosici-vody], Apple Podcasts [https://podcasts.apple.com/us/podcast/nosi%C4%8Di-vody/id1603395171] nebo Spotify [https://open.spotify.com/show/1mQjr9Bxt53YYeXIEXpQiV]. * Sledujte nás na Twitteru! Najdete nás tam jako @Nosicivody [https://twitter.com/nosicivody]. * Máte návrh, jak podcast vylepšit? Nebo nás chcete pochválit? Pište na audio@sz.cz [audio@sz.cz].

Epizoda 92Před 3 týdny 58:25

Otazníky nad Kuchtou a bezmocný Priske. Evropa odhalila sparťanské slabiny

Nejprve to nevyšlo v Lize mistrů se sebevědomou Kodaní. A pak si pod sebou Sparta podkopla stoličku i v předkole Evropské ligy, když zkazila zápas v Záhřebu. Z konfrontace s mezinárodní konkurencí nevychází zatím vůbec dobře. Chcete si z podcastu vybrat jen některá témata? 2:00 Spartě se v evropských pohárech nepatří 13:00 V čem tkví problémy Letenských? 30:00 Slavia zápolí s proměňováním šancí 33:00 Evropská liga začíná být nabitá kvalitou 36:00 Nechtěný polibek a španělský skandál 43:00 Bundesliga, Premier League 53:00 Sázkařské okénko: odveta Sparta-Záhřeb ##### V květnu se na Letné jásalo, Sparta po letech opět dosáhla na mistrovský titul. Její další sen byl jasný: postup do Ligy mistrů. Jenže to se nepovedlo. A jako by to rudou mašinu úplně vykolejilo v boji o Evropskou ligu, vytčenou coby náhradní cíl. „Smolné vypadnutí s Kodaní uvedlo letenské do jakési fotbalové deprese. A to se naplno projevilo v Záhřebu,“ shodují se podcasteři v nové epizodě Nosičů vody. Po porážce 1:2 se ve čtvrtek pokusí sparťané pootočit ještě osudem dvojutkání ve svůj prospěch. Ale to by museli předvést diametrálně lepší výkon než v chorvatské metropoli. Nosiči vody hledají společné jmenovatele dosavadního sparťanského klopýtání předkoly. A nacházejí jich víc než dost. „Spartu sráží hlavně četné individuální chyby při standardních situacích, mizerné bránění jeden na jednoho a otřesná koncovka,“ podotýká moderátor Jaromír Bosák. „Není možné, aby Sparta inkasovala laciné góly po soupeřových standardkách týden co týden. Nechtěl bych být v kůži trenéra Briana Priskeho, který se musí v takových chvílích cítit absolutně bezmocně,“ dodává zklamaný exsparťan Karel Tvaroh. „Sparta má v evropských pohárech dlouhodobě velmi špatnou bilanci zejména na hřištích soupeřů. V Kodani podala nadějný výkon, ale v Záhřebu už to opět bylo špatné. Kontaktů s evropským fotbalem měla v posledních letech relativně málo, musí se znovu naučit poháry hrát, aby se cítila pevnější v kramflecích. Uspět v domácí lize by Spartě stačit nemělo, její tradice ji zavazuje ke konkurenceschopnosti i na mezinárodním poli,“ zdůrazňuje fotbalový novinář Luděk Mádl. Víc o Spartě, zahraničních transferech českých hráčů, kauze španělského polibku i o dění v Premier League si poslechněte v čerstvé epizodě Nosičů vody! Nosiči vody * Fotbalový podcast Seznam Zpráv. Jaromír Bosák, Luděk Mádl a Karel Tvaroh každý týden o českém a světovém fotbalu. Příběhy, aféry, důležité postavy na hřišti i v zákulisí. * Odebírejte na Podcasty.cz [https://podcasty.seznam.cz/podcast/nosici-vody], Apple Podcasts [https://podcasts.apple.com/us/podcast/nosi%C4%8Di-vody/id1603395171] nebo Spotify [https://open.spotify.com/show/1mQjr9Bxt53YYeXIEXpQiV]. * Sledujte nás na Twitteru! Najdete nás tam jako @Nosicivody [https://twitter.com/nosicivody]. * Máte návrh, jak podcast vylepšit? Nebo nás chcete pochválit? Pište na audio@sz.cz [audio@sz.cz].

Epizoda 9122. srpen 2023 01:11:13

Čvančara zazářil v Bundeslize. Šilhavému se nabízí coby náhrada za Schicka

Tomáš Čvančara vtrhnul do ostře sledované Bundesligy ve velkém stylu. Během své německé premiéry se dokázal prosadit po průniku do vápna a v samotném závěru ukázal pevné nervy, když se postavil k penaltě za nepříznivého stavu 3:4. Chcete si z podcastu vybrat jen některá témata? 2:00 Proč Sparta ztratila body v Teplicích? 15:00 Slavia po Baníku stále neporažená 26:00 Mladá Boleslav je zajímavý tým 32:00 Češi v zahraničí - Čvančara zazářil  43:00 Budou hrát Saúdi evropskou Ligu mistrů? 51:00 Aktuality z Premier League 1:04:00 Sázkařské okénko: Slavia, Sparta a EL ##### Německá liga o víkendu přivítala dalšího českého kanonýra. Na slavné velikány nedávné minulosti, jakými byli například Jan Koller nebo Jiří Štajner, v poslední době solidně navázali Patrik Schick a Adam Hložek v dresu Bayeru Leverkusen. Na svou další šanci ve Wolfsburgu čeká Lukáš Ambros. A ve stejném dresu už se akcí vedoucí ke vstřelené brance blýskla letní posila jménem Václav Černý. Veškerá pozornost českých příznivců se ale nyní logicky stočila k exsparťanskému forvardovi Tomášovi Čvančarovi, který v dresu Mönchengladbachu úřádoval na hřišti Augsburgu. Čvančara svou bundesligovou premiérou dokonale navázal na vydařenou přípravu, do které naskakoval s určitým handicapem coby relativně pozdní posila. Český hrotový útočník ovšem potvrdil, že se o něj jeho nový chlebodárce může opřít i v těch nejkritičtějších chvílích. „Čvančara ukázal pevné nervy a mentalitu velkých hráčů. Vzít si penaltu v samotném závěru vyhecovaného zápasu za stavu 3:4, to chce mimořádnou odvahu a víru ve vlastní schopnosti,“ chválí svého bývalého spoluhráče Karel Tvaroh. Ve studiu panuje shoda, že současný trenér české fotbalové reprezentace Jaroslav Šilhavý nemusí při výběru útočníka číslo jedna chodit i při zranění Patrika Schicka zbytečně daleko. „Tím spíš, že Adam Hložek o víkendu nastoupil na pouhé dvě minuty a Jan Kuchta zatím nedosahuje své jarní výkonnosti. I když se zatím v seniorském reprezentačním dresu tak neobouchal, snad se Čvančarovi podaří navázat na kvalifikační výkon proti Polsku,“ přemítá moderátor podcastu Jaromír Bosák. Jak si vedl Jiří Pavlenka v souboji s debutujícím Harrym Kanem v dresu Bayernu Mnichov? Co může bavorský velkoklub přibrzdit na cestě za dalším titulem? Nejen o tom diskutovali nejnovější Nosiči vody v zahraniční části, která se tradičně neobešla ani bez rozboru toho nejzajímavějšího dění z anglické Premier League. Nosiči vody se podivili nad nejnovějším nápad ze saúdskoarabského fotbalového světa. „Narůstající vliv tamní fotbalové ligy není radno podceňovat,“ shodují se podcasteři a pozastavují se nad zdánlivě nekonečným výčtem nových zvučných posil směřujících do saúdské ligy. Jak je podle nich reálné, aby se propojila evropská Liga mistrů s nejbohatšími saúdskoarabskými kluby? „Představit si to sice nedokážu, ale úplně vyloučit to vzhledem k ekonomickému tlaku na věc nejspíš nelze,“ poznamenává fotbalový novinář Luděk Mádl. Nosiči vody důkladně probírají slávistickou výhru s Baníkem Ostrava. Za co si zaslouží fanoušci Baníku významnou pochvalu? Fauloval Muhamed Tijani před rozhodující trefou a měl být Tomáš Vlček vyloučen za nebezpečnou hru vysokou nohou? Podcast nezapomíná ani na sparťanskou prohru s Kodaní, remízu v Teplicích a červenou kartu pro Ladislava Krejčího. Speciálního rozboru se dočkala i nevšední branka Jana Kalabišky, který se vynořil zpoza zad brankáře Trmala, sebral mu balon snadno skóroval. Jaké šance mají pražská „S“ v boji o Evropskou ligu? To všechno uslyšíte v nejnovéjší epizodě Nosičů vody! Nosiči vody * Fotbalový podcast Seznam Zpráv. Jaromír Bosák, Luděk Mádl a Karel Tvaroh každý týden o českém a světovém fotbalu. Příběhy, aféry, důležité postavy na hřišti i v zákulisí. * Odebírejte na Podcasty.cz [https://podcasty.seznam.cz/podcast/nosici-vody], Apple Podcasts [https://podcasts.apple.com/us/podcast/nosi%C4%8Di-vody/id1603395171] nebo Spotify [https://open.spotify.com/show/1mQjr9Bxt53YYeXIEXpQiV]. * Sledujte nás na Twitteru! Najdete nás tam jako @Nosicivody [https://twitter.com/nosicivody]. * Máte návrh, jak podcast vylepšit? Nebo nás chcete pochválit? Pište na audio@sz.cz [audio@sz.cz].

Epizoda 9015. srpen 2023 01:04:02

Sparta vyšle do boje o Ligu mistrů odpočaté opory

Odvetě v rámci kvalifikace o Ligu mistrů mezi Spartou a Kodaní neschází náboj: kdo postoupí, bude jen krůček od vysněné účasti v milionářské soutěži. Dánský trenér letenských Priske se také postaví „proti svým“. Nosiči vody řeší, v čem má Sparta konkurenční výhodu. Chcete si z podcastu vybrat jen některá témata? 2:00 Obměněná Sparta smetla Jablonec 9:00 Lepší stadiony, lepší komunity, lepší zážitky 14:00 Kam se řítí Budějovice? 20:00 Slavia v Boleslavi vyhrála, ale nepřesvědčivě 26:00 Nová komise rozhodčích nemá kde brát 34:00 Matěj Kovář na dobré adrese v Leverkusenu 40:00 Bundesligová sezona na spadnutí 52:00 Co ukázaly první zápasy Premier League? 1:00:00 Sázkařské okénko: Sparta favoritem ***** Ačkoliv nová sezona sotva začala, Spartu čeká už dnes večer jeden z největších zápasů. I proto se trenér Brian Priske v sobotu rozhodl pořádně zahýbat sestavou, aby fyzicky pošetřil své největší opory. Rudí se tak v Jablonci představili s naprosto odlišnou základní jedenáctkou oproti poslednímu utkání v Kodani. Po bezbrankové remíze v Dánsku letenští vyrukovali na severu Čech s celkem osmi změnami. Na herním projevu hostí nebo samotném výsledku se ale rotace nikterak negativně neprojevila. Naopak: Sparťané dobyli jabloneckou střelnici po pětiletém čekání. Všech pět branek navíc nasázeli už během prvního poločasu. „Ovšem duel s Kodaní bude zcela odlišný,“ panuje shoda mezi triem Nosičů vody. Podcasteři se rozplývají nad trefami sparťanského stopera Martina Vitíka, za které by se nemusel stydět ani leckterý věhlasný evropský střelec. Kteří fotbalisté si v Jablonci výrazně řekli o místo v základní jedenáctce? Má Priske důvod měnit tým, který do odvety vybojoval cennou remízu? A v čem přesně byl přístup funkcionářů Jablonce ke sparťanskému kotli chvályhodný? Nosiči vody se věnují i otázce, kdo bude v rámci „letenské odvety“ o Ligu mistrů větším favoritem. Podle sázkových kanceláří je to Sparta, přestože se v Dánsku jasně ukázalo, že má oproti soupeři výrazně užší kádr. „Sparta byla na zápas poctivě připravená. Na celém týmu se projevil progres, který udělal za poslední měsíce. Takový výkon jsme od Sparty na evropské půdě nějakou dobu neviděli. Šance sice byly na obou stranách, ale zhruba od 70. minuty utkání dominovali domácí,“ konstatuje bývalý Sparťan Karel Tvaroh. Proč by se letenští neměli spoléhat na výhodu domácího prostředí? Kde má Kodaň slabiny? A jak by se mohlo utkání nejpravděpodobněji vyvíjet? Nejen o tom se víc dozvíte v podcastu. Nosiči vody probírají také šířku sešívaného kádru a specifickou roli slávistického náhradníka Mojmíra Chytila. Ten se totiž zatím prosazuje výhradně coby střídající žolík. Má chtít každý fotbalista hrát devadesát minut, nebo existují výjimky? V podcastu dojde i na herní koncepci Českých Budějovic. Jihočechům se totiž s novou filozofií vůbec nedaří, což podtrhuje mizerná defenziva. Nejnovější epizoda se dotýká i nastupující personální krize českých profesionálních sudích. Jak velký problém představuje pro celý český fotbal? V zahraniční části se Nosiči věnují dalším megapřestupu - londýnská Chelsea Liverpoolu vyfoukla za víc než 100 milionů liber středopolaře Moisese Caiceda. Řeč byla i o potenciálních trablích Bayernu Mnichov a ostrostřelce Harryho Kanea, který se bude potýkat s náročnou adaptací na německý fotbal. V neposlední řadě Nosiči vody analyzovali přesun Matěje Kováře do Bayeru Leverkusen k Patrikovi Schickovi a Adamovi Hložkovi. Sehráli čeští fotbalisté roli rozhodujícího faktoru dalšího velkého přestupu? Nosiči vody * Fotbalový podcast Seznam Zpráv. Jaromír Bosák, Luděk Mádl a Karel Tvaroh každý týden o českém a světovém fotbalu. Příběhy, aféry, důležité postavy na hřišti i v zákulisí. * Odebírejte na Podcasty.cz [https://podcasty.seznam.cz/podcast/nosici-vody], Apple Podcasts [https://podcasts.apple.com/us/podcast/nosi%C4%8Di-vody/id1603395171] nebo Spotify [https://open.spotify.com/show/1mQjr9Bxt53YYeXIEXpQiV]. * Sledujte nás na Twitteru! Najdete nás tam jako @Nosicivody [https://twitter.com/nosicivody]. * Máte návrh, jak podcast vylepšit? Nebo nás chcete pochválit? Pište na audio@sz.cz [audio@sz.cz].

Epizoda 898. srpen 2023 01:02:15

Chyby ligových rozhodčích zastínily i kvalitní fotbal

Sparta přejela tým Pardubic jako válec, pozornost však na sebe svými chybami strhnul zoufalý sudí Tomáš Klíma. Nová sezona se v rychlém rytmu valí nesmlouvavě vpřed, už dnes Spartu čeká v Kodani první souboj o Ligu mistrů.  Chcete si z podcastu vybrat jen některá témata? 2:00 Chyby rozhodčích poškodily ligové zápasy 11:00 Nový hradecký stadion a simulant PIlař 23:00 Solidní Slavia na pekelném pažitu v Edenu 33:00 Výkony Plzně a Bohemky v pohárech 46:00 Co se děje v Premier League? 53:00 Sázkařské okénko ***** „Namísto toho, abychom oslavovali sparťanskou ofenzivní sílu, která se na Letné proti Pardubicím předvedla v tom nejlepším světle, nemůžeme se bohužel nepozastavit nad počínáním videorozhodčího v kombinaci s podivným rozhodováním hlavního sudího Tomáše Klímy,“ uvádí téma moderátor podcastu Jaromír Bosák. Trio podcasterů se shoduje, že po skluzu Ladislava Krejčího měl zaznít penaltový hvizd. Nestalo se a zanedlouho došlo k dalšímu poškození hostí, když Kaan Kairinen neobdržel za šlapák červené kategorie ani žlutou kartu.  „Kouč hostí Radoslav Kováč bezprostředně po zápase uznal, že by jeho týmu nepomohlo zachránit výsledek ani případné sparťanské oslabení. A má pravdu, o výsledku bylo za stavu 3:0 rozhodnuto. Nicméně pro Spartu by před důležitým duelem v Kodani bylo nepříjemné absolvovat v sobotu celou druhou půli o deseti. A pak Kairinena kvůli disciplinárnímu trestu postrádat v několika příštích ligových kolech,“ rekapituluje fotbalový novinář Luděk Mádl, v čem mohla být „slepota“ rozhodčího Tomáše Klímy i jeho kolegy Ladislava Szikszaye u videa pro Spartu přínosná. Vystoupení obou sudích v pondělí ostře zkritizovala i komise rozhodčích FAČR. Začátek sezony se u pohárových zástupců tradičně prolíná se snahou dostat se do skupinové fáze soutěží UEFA. A Sparta letos bojuje o to, aby se poprvé od roku 2005 znovu podívala do Ligy mistrů. Vyřadit by ovšem musela dva soupeře. A tím prvním z nich je FC Kodaň. Pikantní  je na celé záležitosti fakt, že Sparta loni vsadila na dánského trenéra Briana Priskeho a v kádru má i několik hráčů pocházejících z této země.  „Po zhlédnutí několika zápasů dánského mistra se nebojím říct, že v tomto předkole bude favoritem Kodaň. Zejmena do ofenzivy jsou hráči dánského mistra nesmírně nebezpeční, cílí balony mimořádně kolmo za obranu a jsou fyzicky na výši. Ovšem samozřejmě jsem v jejich hře vypozoroval i určité slabiny,“ analyzuje sparťanského soupeře Karel Tvaroh, který donedávna rudý dres sám oblékal. V čem by mohla Sparta přelstít Kodaň? Kdo se postaví do její branky? A za co všechno si sparťan Tomáš Wiesner zaslouží pochvalu? Pusťte si Nosiče vody a dozvíte se mnohem víc. Nosiči vody se věnovali i premiéře nového stadionu v Hradci Králové. Rozebrali, jak týmu „votroků“ pomůže a řešili, proč se nové stadiony v Česku příliš nestaví. Od krásného trávníku v Hradci, na kterém bohužel přistál i úspěšný penaltový simulant Václav Pilař, se Nosiči vody přenesli i k mizernému stavu hrací plochy v pražském Edenu. A také v Kosovu, kde na tamním mlatu bojovala Viktoria Plzeň v předkole Konferenční ligy. Ani tentokrát Nosiči nezapomněli na to nejzajímavější zahraniční dění. Zajímá vás, proč tentokrát Arsenal v souboji s Manchesterem City uspěl? A jak to vypadá s přesunem Harryho Kanea do Mnichova? Nebo co se děje s West Hamem? O tom všem debatují Nosiči vody v nejnovější epizodě podcastu. Nosiči vody * Fotbalový podcast Seznam Zpráv. Jaromír Bosák, Luděk Mádl a Karel Tvaroh každý týden o českém a světovém fotbalu. Příběhy, aféry, důležité postavy na hřišti i v zákulisí. * Odebírejte na Podcasty.cz [https://podcasty.seznam.cz/podcast/nosici-vody], Apple Podcasts [https://podcasts.apple.com/us/podcast/nosi%C4%8Di-vody/id1603395171] nebo Spotify [https://open.spotify.com/show/1mQjr9Bxt53YYeXIEXpQiV]. * Sledujte nás na Twitteru! Najdete nás tam jako @Nosicivody [https://twitter.com/nosicivody]. * Máte návrh, jak podcast vylepšit? Nebo nás chcete pochválit? Pište na audio@sz.cz [audio@sz.cz].

Epizoda 881. srpen 2023 59:43

Mbappé odmítl Araby a rok čekání na Real může strávit třeba v Liverpoolu

Stěhování nejsledovanější postavy evropského fotbalu je na spadnutí. Francouz Kylian Mbappé je sice ještě rok pod smlouvou v PSG, nicméně směřování jeho další kariéry je žhavou otázkou už nyní. Chcete si z podcastu vybrat jen některá témata? 2:00 První ligové kolo: bída Sparty, síla Slavie 25:00 Thriller v Boleslavi, bezradná Plzeň 38:00 Bohemians v Norsku nenadchla 44:00 Čvančara v premiéře třikrát skóroval 49:00 Kde skončí talentovaný pan Mbappé 54:00 Sázkařské okénko: vsaďte na Bohemku „Případ Mbappé prohraje hlavně jeho současný zaměstnavatel, tedy Paris SG a jeho katarští majitelé,“ míní Jaromír Bosák, moderátor podcastu Nosiči vody. Pařížský velkoklub totiž podle nejrůznějších signálů v dohledné době o svůj nejcennější drahokam přijde. A to dost možná poměrně potupným způsobem. Pařížany straší představa, že od nich nejcennější hráč současnosti odejde zdarma. K tomu by došlo v létě příštího roku.  A tak se pařížské vedení vydalo na přestupový trh. S nabídkou megatransferu ve výši 300 milionů eur se ozval Al Hilál, klub ze Saúdské Arábie. Sám Kylian Mbappé ovšem naznačil, že on s arabským klubem vyjednávat nehodlá. Podle všeho je už totiž totiž domluven na angažmá s Realem Madrid. Pro ten by samozřejmě bylo nejvýhodnější, kdyby Mbappého za rok získal zdarma. A tom sice v Paříži nechtějí ani slyšet, ale možná jim nakonec nezbude než to akceptovat. „Katarští majitelé PSG se chytili sami do vlastní pasti. Loni, kdy už byl Mbappého přestup do Realu Madrid poprvé na spadnutí, udrželi hráče takříkajíc na sílu. Před blížícím se mistrovstvím světa v Kataru chtěli hvězdu udržet stůj co stůj, jenom aby neztratili renomé,“ míní  fotbalový novinář Luděk Mádl. Mbappé dostal nový kontrakt pohádkových parametrů, k tomu, aby zůstal v Paříži, ho přemlouval dokonce i francouzský prezident Emmanuel Macron, dbalý významu mezinárodní spolupráce své země s Katarem. Mbappé souhlasil a podepsal smlouvu s platností do 30. června 2024, s opcí i na další sezonu. Podmínky opce ale byly vyjednány tak, že by s ní i Mbappé musel letos souhlasit. To neučinil a Katařany tím šokoval. Postavil je tím do situace, s níž nepočítali: že bude za rok volný a může odejít bez odstupného. Co tedy s tím? Za prvé je tu už zmíněná možnost prodat Mbapppého hned. Al Hilál by ho zaplatil. Ale Mbappé se saúdskou ligou svůj osud spojovat nechce. Pak by si ho také mohl koupit Real Madrid. Ale proč, když si může počkat a získat ho za rok zadarmo? Za druhé je tu možnost, že Mbappé zůstane rok v Paříži a zadarmo odejde. Katařané naznačují, že v tom případě nevylučují, že by se mohli hráči tak trochu pomstít a nechat ho rok sedět na tribuně. Proto už se uvažuje o třetí možnosti, že by nadcházející sezonu strávil Mbappé někde na hostování. A za to by Paris SG zinkasoval alespoň něco. Údajně už se v té souvislosti ozval Liverpool. „V případě The Reds mě ty spekulace hodně překvapily, ale je to jedna z variant,“ přemítá Karel Tvaroh, bývalý profesionální fotbalista.  Nosiči vody se v rámci nejnovější epizody pochopitelně pečlivě věnují tomu nejzajímavějšímu dění v české Fortuna lize, která opět hýřila událostmi všeho druhu. Trio fotbalových novinářů se detailně zaměřilo i na diskutovaná rozhodnutí sudích, například v souvislosti se zápasem Mladá Boleslav-Liberec. Debata se vedla také o tom, zda se měla kopat sparťanská penalta na zlínské Letné. V podcastu se dozvíte, proč se nedaří Plzni, co srazilo postupové naděje Bohemians za polárním kruhem, v čem je Slavia v rámci tuzemského fotbalu bezkonkurenční jedničkou a proč sparťané nezapůsobili ve Zlíně zrovna mistrovským dojmem.  Nechybí ani rozbor premiérového hattricku Tomáše Čvančary v barvách Borussie Monchengladbach, sonda do 2. Bundesligy a tradiční sázkařské okénko s Fortunou. Poslechněte si celou epizodu! Nosiči vody * Fotbalový podcast Seznam Zpráv. Jaromír Bosák, Luděk Mádl a Karel Tvaroh každý týden o českém a světovém fotbalu. Příběhy, aféry, důležité postavy na hřišti i v zákulisí. * Odebírejte na Podcasty.cz [https://podcasty.seznam.cz/podcast/nosici-vody], Apple Podcasts [https://podcasts.apple.com/us/podcast/nosi%C4%8Di-vody/id1603395171] nebo Spotify [https://open.spotify.com/show/1mQjr9Bxt53YYeXIEXpQiV]. * Sledujte nás na Twitteru! Najdete nás tam jako @Nosicivody [https://twitter.com/nosicivody]. * Máte návrh, jak podcast vylepšit? Nebo nás chcete pochválit? Pište na audio@sz.cz [audio@sz.cz].

Epizoda 8725. červenec 2023 01:03:12

Začala liga! Odehraje ji Hradec doma, nebo v plzeňském azylu?

Mistrovský tým Sparty vstoupil do nové ligové sezony výhrou, kterou proti Sigmě zařídil dvěma parádními akcemi Lukáš Haraslín. Úvodní dějství soutěže nabídlo i další krásné góly. Otazník dál visí nad kolaudací hradeckého stadionu. Chcete si z podcastu vybrat jen některá témata? 1:00 Začala liga! Kde ji bude hrát Hradec? 11:00 Marek Ztracený zničil Slavii trávník 16:00 Překvapení prvního víkendu 23:00 Sparta stojí a padá s Haraslínem 31:00 Jules Verne: Centrála VARu na Strahově 46:00 Úspěšné debuty Čechů ve velkoklubech 48:00 Premier League Summer Series  58:00 Sázkařské okénko: Bohemians a Plzeň  Fortuna liga je zpátky v plné parádě. „Góly padaly, divák se nenudil. Neviděli jsme ani jednu bezbrankovou remízu. Ta všeobecná natěšenost kolem startu české ligy se celkově promítla do jejího úvodu velmi pozitivně,“ říká moderátor podcastu Jaromír Bosák. V hojném počtu se dostavili i diváci: jak na Spartě, tak na Slavii se v hledišti objevilo přes 17 000 fanoušků, solidně zaplněné byly i další stadiony. A fotbalisté se odvděčili hned několika krásnými góly. Světové parametry měla trefa boleslavské posily Dominika Kostky, nádherný zásah předvedl i liberecký Doumbia. A výstavní byly také akce slovenského reprezentanta v dresu Sparty Lukáše Haraslína v duelu se Sigmou Olomouc. Právě na jeho výkon se Nosiči vody v nové epizodě zaměřili. „Možná jsem coby sparťan trochu zaujatý, ale Haraslínův výkon bych označil za výkon kola. Proti Sigmě jako by si odehrál svůj vlastní zápas. I kdybychom sledovali dění na Letné z vrtulníku, všimli bychom si, že Haraslín si na place dělá, co se mu zachce. Byl zdravě drzý, přímočarý s balónem v blízkosti vápna soupeře a neštítil se ani obranných povinností,“ chválí dvougólového hrdinu Karel Tvaroh, bývalý profesionální fotbalista. Podcasteři si všímají i nevděčné role, do které byl na Spartě obsazen brankář Vojtěch Vorel. „Dalo by se říct, že momentálně supluje roli brankářské jedničky. Ačkoliv odchytal první zápas bez potíží, nemůže si být jistý, že ho třeba hned zítra nenahradí jednička nová, jejíž příchod podle všeho na Letné intenzivně řeší,“ má jasno Jaromír Bosák. Nosiči vody debatovali také o trhajícím se trávníku v Edenu, zákroku, při kterém se zranil plzeňský stoper Hejda nebo o mizerném vstupu do sezony v podání týmů Baníku či Zlína. Velký prostor dostala také hojně diskutovaná otázka nového stadionu v Hradci Králové, kde by měly finišovat závěrečné práce a úpravy. Ale ve vzduchu stále visí otazník, zda bude stadion k dispozici včas, aby se na něm 5. srpna mohlo podle plánu odehrát ligové utkání s Českými Budějovicemi. Hrozí totiž, že pokud se vše nestihne, musel by pak Hradec ještě celý podzim odehrát v azylu v Plzni. „Pravidla hovoří tak, že pokud by odehráli úvodní zápas na alternativním stadionu, museli by na pak něm absolvovat svůj kompletní domácí podzimní program. Pro klub a hráče to musí představovat obrovského strašáka,“ připomíná Jaromír Bosák. „Pátral jsem, proč vůbec takovou reguli někdo zaváděl. Údajně proto, aby soupeři Hradce měli v dané sezoně srovnatelné podmínky. Ti, co by s ním jeho domácí zápasy hráli v jeho azylu, by měli výhodu oproti těm, co by nastoupili v Hradci. To částečně chápu, ale v mých očích tenhle aspekt rozhodně nepřeváží nad tím, že by se v Hradci kvůli tomu na novém stadionu půl roku nemělo hrát,“ říká dlouholetý fotbalový novinář Luděk Mádl. „Nicméně hrozba takového postupu působí velmi účinně jako páka na to, aby se všechno stihlo včas. A aby hradecký tým domácí podzimní program sehrál kompletně opravdu doma, tedy na svém krásném novém stadionu,“ zdůrazňuje Mádl. Český ligový fotbal sní o dvou důležitých vylepšeních. Kalibrovanou čáru pro posuzování ofsajdů by snad měl vyřešit blížící se tendr na prodej televizních práv. Jeho vítěz se upíše k tomu, že kalibrovanou čáru zprovozní. Liga by ale také ráda zřídila takzvaný VAR-match-center. Jinými slovy jednu centrálu, ze které by jedna osádka pomáhala sudím na hřišti řešit všechny problematické situace, které videorozhodčím k posuzování přináležejí. To vše z jednoho centra. Namísto dosavadní praxe, kdy před každým stadionem parkuje vždy jiný vůz s jinými lidmi, což pak přináší nekonzistenci jejich verdiktů. Petr Fousek, předseda fotbalové asociace sídlící na pražském Strahově, ovšem v pátek mnohé zaskočil výrokem, že takový VAR-match-center by se mohl spustit v příští sezoně, nebo dokonce už na jaře. „Nevím, jestli se tady nebavíme o filmu kategorie sci-fi,“ glosuje jeho výrok Jaromír Bosák. „Z těch vyřčených brzkých termínů všem spadla brada. Předseda Fousek ale nezodpověděl jednu důležitou otázku. A sice kdo by to měl zaplatit. To je totiž v tomto ohledu klíčová, stejně jako problematika náročného technického řešení,“ podotýká Luděk Mádl. Nosiči vody ve své nejnovější epizodě hledali inspiraci i na probíhajícím MS žen. Turnaj zaujal diváky po celém světě nejen perfektní marketingovou kampaní, ale také kvalitou zápasů a revoluční komunikací rozhodčích přímo směrem k divákům na stadionu. Poslechněte si celou epizodu! Nosiči vody * Fotbalový podcast Seznam Zpráv. Jaromír Bosák, Luděk Mádl a Karel Tvaroh každý týden o českém a světovém fotbalu. Příběhy, aféry, důležité postavy na hřišti i v zákulisí. * Odebírejte na Podcasty.cz [https://podcasty.seznam.cz/podcast/nosici-vody], Apple Podcasts [https://podcasts.apple.com/us/podcast/nosi%C4%8Di-vody/id1603395171] nebo Spotify [https://open.spotify.com/show/1mQjr9Bxt53YYeXIEXpQiV]. * Sledujte nás na Twitteru! Najdete nás tam jako @Nosicivody [https://twitter.com/nosicivody]. * Máte návrh, jak podcast vylepšit? Nebo nás chcete pochválit? Pište na audio@sz.cz [audio@sz.cz].