Zprávy z Vysočiny
Před týdnem

Poslechněte si podcast: Humpolecký pivovar otestuje pěstování chmele v nadmořské výšce 575 metrů

Mezi plodinami typickými pro kraj Vysočina byste asi chmel hledali jen těžko. V Humpolci se teď ale snaží vyzkoušet, zda je možné založit chmelnici v nadmořské výšce nad 500 metrů. Na louce u vodojemu si desítky sazenic vysázel tamní pivovar a o spolupráci požádal i Českou zemědělskou akademii.

02:10

Zprávy z Vysočiny

Vydává: Český rozhlas

Každou hodinu vám přinášíme čerstvé zprávy. Relaci vysíláme vždy v celou hodinu. Zpravodajský maraton ráno doplňujeme krátkým přehledem vždy v půl.

Web

Dnes 02:08

V Třebíči se tvoří dlouhé kolony, s komplikacemi musejí řidiči počítat po téměř celý červen

Průjezd Třebíčí je teď komplikovanější. Kvůli uzavírce Račerovické ulice a zejména kvůli zúžení do jednoho pruhu na hlavním tahu u autobusového nádraží se ve městě tvoří dlouhé kolony.

Dnes 02:13

Geodeti na Vysočině vyměřují trasu budoucí vysokorychlostní trati

Geodeti na Vysočině vyměřují území pro připravovanou stavbu vysokorychlostní železnice. Během letošního roku musí získat data na zhruba osmdesátikilometrovém úseku mezi Světlou nad Sázavou a Velkou Bíteší.

Včera 02:22

Bylinky, jahody i keře vysadily na zahradu své mateřské školy děti v Třebíči

Děti z Mateřské školy Duha v Třebíči vyrazily na svou školní zahradu. Tentokrát ale nechaly uklizené plastové kyblíky a lopatičky a vyměnily je za opravdové nářadí. Čekaly na ně stovky sazenic, které mají z jejich hřiště udělat hmyzí ráj.

Včera 02:10

Roste obliba obědů v krabičkách z domova. Lidé si je nosí, aby ušetřili čas i peníze

Zaměstnanců, kteří si do práce nosí své vlastní jídlo z domova, přibývá. Podle nedávného průzkumu agentury STEM/MARK pro stravenkovou společnost vzrostl počet strávníků domácího jídla meziročně ze 45% na 49%. Do práce si nosí jídlo v krabičkách i lidé na Vysočině.

Před dvěma dny 02:16

Kralice nad Oslavou se bojí vracení stavebních pozemků, přišly by tak o dotace na jejich zasíťování

Na levné pozemky a klidnou lokalitu nalákaly Kralice nad Oslavou i lidi z okolních měst. Teď se bojí, že kvůli vysokým úrokům hypoték někteří nepostaví.

Před třemi dny 02:30

Některá města na Vysočině kvůli inflaci a dražším stavebním pracím zvyšují nájemné

Řada měst na Vysočině zvyšuje nájemné ve svých bytech. K využití inflační doložky v nájemních smlouvách už přistoupili radní například v Jihlavě, Pelhřimově, Žďáře nad Sázavou nebo Havlíčkově Brodě. Tam se navýšení týká zhruba 600 bytů.

Před třemi dny 02:25

Kino ve Ždírci nad Doubravou po 11 letech znovu promítá

Ve Ždírci nad Doubravou znovu promítá kino. Město provoz obnovilo po 11 letech, navíc investovalo půl milionu korun do digitalizace.

Před pěti dny 02:21

Školství, zdravotnictví i životní prostředí řešil prezident Petr Pavel na Vysočině

Po čtyřech letech přivítala Vysočina prezidentskou oficiální návštěvu. Nová hlava státu Petr Pavel do regionu zamířil s jasnými prioritami. S představiteli měst a obcí řešil především školství, ale také zdraví a životní prostředí.

Před šesti dny 02:24

Nedožerky od zvířat i obyčejný hnůj - na to všechno začnou brzy jezdit autobusy jihlavské MHD

Autobusy jihlavské městské dopravy začnou už brzy jezdit na bio CNG. Plnohodnotnou náhražku zemního plynu tam nebude nutné dopravovat přes půl světa, ale jen z asi dvacet kilometrů vzdáleného Herálce. Vyrábět se bude z organických zbytků na tamní farmě.

Před týdnem 01:47

Ke kontrole do laboratoře hygienici nejčastěji posílají vanilkovou zmrzlinu

Jak na tom jsou stánky prodejců zmrzliny s hygienou? To právě v těchto dnech zjišťují kontroloři napříč krajem. Vzorky odebírají během května a června. A vyrazili i do jihlavských ulic.