Hovory
Před 3 týdny

Poslechněte si podcast: Humanitární pomoci je na Ukrajině stále méně, teď je jí ale víc potřeba, říká šéf distribuční firmy

Logistická síť, která zajišťuje efektivní distribuci pomoci na Ukrajinu, dostala název Koridor UA a řídí ji Matouš Bláha. „Jakmile začala válka, vyrazili jsme s humanitární pomocí. Celou situaci na Ukrajině jsem sledoval déle – čekal jsem tam jakýsi problém kolem migrační krize, ale spíš na polsko-běloruských hranicích.“

23:42

Hovory

Vydává: Český rozhlas

Rozhovor s osobností, která má zajímavý osobní i profesní život a názory.

Web

Včera 23:22

"Je pro mě čest být u umírajících

Moje práce není o smrti, je rozhodně o životě. Snažíme se nemocným život prodloužit a zlepšit" - říká ředitel Centra paliativní péče Martin Loučka, který bude hostem dnešních Hovorů. Moderuje Naděžda Hávová.

Před dvěma dny 23:57

Hostem Hovorů je Lucie Valentová, sbormistryně a členka předsednictva Unie českých pěveckých sborů

Historie tohoto sdružení sahá až do devatenáctého století a sborový zpěv se po generace těší zájmu amatérských pěvců všech generací. V čem spočívá jedinečné kouzlo sborového zpěvu se zeptá Eva Hůlková.

Před čtyřmi dny 23:47

Tomáš Belko je vtipný a neúnavný textař, nápaditý libretista, originální scenárista, také hudebník a kreativní ředitel reklamní agentury

Proč se tentokrát pustil do pohádky? Nejen o knížce "Princezna stokrát jinak" si bude s Tomášem Belkem v Hovorech povídat Vladimír Kroc.  

Před pěti dny 24:01

Otcovství je čím dál tím významnější hodnotou, říká Talpa z Ligy otevřených mužů

„Otcovství je pro nás muže čím dál tím významnější hodnotou. Je to vidět hlavně v okamžiku, kdy dojde k té složitější části otcovství – k rozchodu nebo i rozvodu s mámou našich dětí,“ popisuje Lukáš Talpa z neziskové organizace Liga otevřených mužů, který pracuje v projektu Táta na plný úvazek. Dřív bylo běžné, že se v rodinách po rozvodu dávaly děti do péče matkám. „To už je teď úplně opuštěný model. Tátové prostě chtějí být se svým dítětem častěji než jednou za 14 dní.“

Před šesti dny 24:00

Pražská Zoo má nový pavilon. Rodinou by měly být gorily Kisumu a Duni, popisuje ředitel Bobek

„Zoologické zahrady nejsou zdaleka nějakou Noemovou archou. Řadu druhů je stále možno vrátit do volné přírody,“ tvrdí ředitel Zoologické zahrady Praha Miroslav Bobek. V zahradě otevřeli nový pavilon goril, ve kterém najdete stylizaci tropického lesa s řadou druhů primátů, včetně talapoina severního, ale také stromového dikobraza a například osináka afrického.

Před týdnem 23:57

Dobrý život? Každý akcentuje jiné aspekty, myslí si kritik umění a ředitel galerie

Ostravská galerie PLATO začíná svou novou kapitolu v rekonstruované budově bývalých jatek, dnes už památkově chráněné, výstavou nazvanou Optimalizované bajky o dobrém životě. „Dnes už nikdo nemá žádnou obecně sdílenou představu o dobrém životě. Pojem dobrého života, tak, jak ho známe z dějin filozofie či přemyšlení o světě, se tak téměř vytratil,“ uvažuje kritik umění a ředitel galerie Marek Pokorný.

Před týdnem 23:55

Na kostel se musíte dívat Santiniho očima symbolů, vysvětluje kastelánka. Sama má kancelář v márnici

Architekt Jan Blažej Santini-Aichel postavil poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře u Žďáru nad Sázavou. Významnou památku zapsanou na seznam UNESCO, která byla vysvěcena před 300 lety. „Santini ve střední Evropě snad ani nemá srovnání,“ myslí si kastelánka Michaela Řeháčková. „Překračoval hranice v nadčasovosti, jeho stavby mají dodnes, co říct. Není to obyčejný kostel, jak často slyším. Dívejte se očima Santiniho a naučte se číst symboliku, kterou ukrývá.“

Před týdnem 23:59

Vzpomínám na dobrou vlnu a čekám, až zase přijde, prozrazuje režisérka a spisovatelka Monika Le Fay

„Mám to štěstí, že jsem potkala mnoho lidí, kteří jsou pro mě autoritou. Hodně na mě zapůsobili ti, kteří byli ve vězení – například Ota Rambousek, který byl zavřený 15 let. Jan Anastáz Opasek ten byl zavřený 11 let, z toho dva roky v samovazbě. Lenka Vlachová, má vzácná přítelkyně, která už taky nežije, tam zas byla 12 let,“ vyjmenovává režisérka a spisovatelka Monika Le Fay.

Před týdnem 23:24

Když skládám, tak chci, aby text písně rozkvetl a houpal se na vlnách její melodie, popisuje Redlová

Cestu Lucie Redlové k lidovým písním nasměřovala smrt její blízké přítelkyně. Také v jejím novém albu s názvem Lidová Redlová jsou motivy lásky a smrti. Podle jedné z recenzí stojí někde mezi kostelem a hospodou – v Hovorech se dozvíte, co si písničkářka o tomto přirovnání myslí. Ptá se Vladimír Kroc.

Před týdnem 24:01

Hovory: Často nejsme naladěni sami na sebe, ale přizpůsobujeme se představám ostatních, myslí si kouč

„I když má klient představu, že si buduje kariéru nebo plní cíl, často se stává, že si až zpětně uvědomí, že ten cíl nebyl tak úplně jeho snem. Jen tak nějak přijal představu, jak by to mělo vypadat,“ popisuje svou práci kouč Michal Ondráček, který se snaží klientům vracet život do vlastních rukou. „Myslím si, že často nejsme naladěni sami na sebe. Přijímáme impulsy zvenčí, abychom se přizpůsobovali představám ostatních,“ popisuje osobní i klientskou zkušenost.