Jak to vidí...
27. říjen 2022

Poslechněte si podcast: Jiří Hlaváč o Liboru Peškovi: Nebyl to jenom rytíř britského impéria. Ale i rytíř života a ducha

Umělecký ředitel a šéfdirigent Královského filharmonického orchestru v Liverpoolu, nositel Řádu britského impéria, znalec a propagátor Sukovy tvorby, jazzman i nadšený hvězdář. Tím vším byl renomovaný dirigent Libor Pešek, který odešel ve věku 89 let. „Legendou byl ale už za svého života. A po zásluze,“ vzpomíná hudebník Jiří Hlaváč. V audiozáznamu ještě připomene herce Josefa Sommera a zamyslí se nad odkazem 28. října.

24:59

Jak to vidí...

Vydává: Český rozhlas

Aktuální názory a komentáře nezávislých osobností na dění kolem nás.

Web

Včera 24:38

Romancov: Učil ptáky létat, teď se projíždí po Kerčském mostě. Kreml dál buduje skvělou image Putina

Cílem Ruska je stále co nejvíce uškodit ukrajinské infrastruktuře. Nezahálí ale ani ruská propaganda. Nepřestává budovat hrdinskou image Vladimira Putina téměř v první linii. Co tím Rusko sleduje? Komu jsou tyto zprávy určeny? Politický geograf Michael Romancov v audiozáznamu ještě poodhalí, jak si Evropa poradí s embargem na ruskou ropu, i to, jak by se měl Západ postavit k ruským požadavkům během jednání o míru.

Před dvěma dny 24:57

politolog Petr Just

Pohledy známých osobností na věci kolem nás. Moderuje Zita Senková.

Před třemi dny 25:01

Proč se štědrovečerní stůl sklízel až druhý den, prozradí etnolog Jan Vinduška

Čím se zabývá etnolog? Jak předvánoční období prožívali naši předci? Proč chodí Mikuláš již v předvečer svého svátku? Jaké zvyky provázely Štědrý den a co bylo největším dárkem? Byly i v minulosti Vánoce spojené s větším konzumem? Proč se štědrovečerní stůl sklízel až druhý den? Co dnes zažijí návštěvníci skanzenu v Přerově nad Labem? Setkáme se i zde s cedulkami "Nedotýkat se"? V čem nám může být minulost inspirací pro náš současný život?

Před pěti dny 24:57

Václav Malý: Naše společnost je v budování míru ospalá. Klid zbraní bereme jako samozřejmost

Papež František na setkání se školáky opět apeloval na úsilí budovat mír. A to i v dobách, kdy válka zrovna nezuří. Jaká pozornost je věnována míru ve světě od vypuknutí války na Ukrajině? Bere západní společnost klid zbraní jako samozřejmost? A proč následovat moderní proroky? Biskup Václav Malý v audiozáznamu ještě zavzpomíná na Václava Havla a prozradí, o čem bychom měli přemítat v době adventu.

Před šesti dny 24:45

Jan Pačes: Kolik lidí uživí planeta? Možná 10 miliard. Za předpokladu, že lidstvo omezí své nároky

Podle nedávné zprávy OSN žije na planetě Zemi už přes osm miliard lidí. Poslední miliarda přitom přibyla za pouhých 11 let. Kam až může počet obyvatel stoupat? Kolik lidí planeta uživí? A bude se i přesto kvalita našeho života zvyšovat? Molekulární genetik Jan Pačes v audiozáznamu ještě vysvětlí, jaký smysl dává nulová tolerance proti covid-19, i to, zda v populaci pořád ještě koluje omicron.

Před týdnem 24:12

ekonomka Ilona Švihlíková

Pohledy známých osobností na věci kolem nás. Moderuje Zita Senková.

Před týdnem 25:17

Kateřina Šafaříková: Orbán namíchal Evropě výbušný koktejl trpělivosti. Zbývá šalamounské řešení

Velkouherská šála na fotbalovém zápase nebo oficiální návštěva íránského ministra zahraničních věcí. Maďarský prezident Viktor Orbán dráždí Evropskou unii nejedním „detailem“. Nejvíce však svojí blokací 18 miliard určených Ukrajině. Co za odblokování Maďarsko požaduje? Jaké možnosti řešení Evropská komise vůbec má? Zpravodajka v Bruselu Kateřina Šafaříková v audiozáznamu ještě přiblíží problémy belgické komunity s marockými kořeny i to, jak v Belgii slaví advent.

Před týdnem 25:26

Jan Kubáček: Chodit do televize stačit nebude. Volbu prezidenta rozhodne „program peněženka“

O post hlavy státu bude bojovat 9 z 21 přihlášených kandidátů, kteří splnili zákonné podmínky. Nemusí to však být číslo konečné. Tři uchazeči se proti vyřazení odvolali k Nejvyššímu správnímu soudu. Co rozhodne prezidentskou kampaň? Politolog Jan Kubáček v audiozáznamu ještě prozradí, co odblokuje vyjednávání o nové koalici v Praze, a vysvětlí prezidentovy výhrady k zákonu o státní službě.

Před týdnem 25:59

Oftalmolog Petr Sklenka. K čemu při výuce budoucích očních lékařů potřebuje prasečí oko?

Pamatuje si svoji první operaci šedého zákalu? Co musí umět mikrochirurg, který operuje oko? Jaké okolnosti ho přivedly k operování šedého zákalu v Bejrútu v rámci humanitárního programu MEDEVAC? V čem jsou operace na misi jiné, než v domácím prostředí? Jak tamější pacienti reagují, když je pozdraví arabsky? K čemu při výuce budoucích očních lékařů potřebuje prasečí oko? Má něco společného operace očí a bubnování? Jak najít jiný úhel pohledu na svět?

Před týdnem 24:27

komentátor Adam Černý

Pohledy známých osobností na věci kolem nás. Moderuje Vladimír Kroc.