Hudba v miléniu
Epizoda 2922. prosinec 2021

Poslechněte si podcast: Pavlína Štorková

Pavlína Štorková mluví o herectví, hudbě i modlitbě.

45:58

Hudba v miléniu

Vydává: Classic Praha

O klasice v jednadvacátém století. Přední osobnosti české i zahraniční hudební, divadelní a taneční scény diskutují na Classic Praha s Ondřejem Fischerem o současném kulturním směřování.

Web

Epizoda 78Před šesti dny 33:01

Kontrabasista a skladatel Jiří Slavík má světové školy v životopise a moravský folklór v krvi

Multiinstrumentalista, skladatel a pedagog představuje na Classic Praha v pořadu Hudba v miléniu svou pestrou diskografii. Jiří Slavík od svých čtrnácti let pobýval, studoval a hrál v zahraničí, kam se dostal díky otci činnému v diplomatických službách. Vystudoval konzervatoř Sv. Cecílie v Římě, následně pak pokračoval studiem kontrabasu a jazzové kompozice v Londýně na Královské hudební akademii. Následně nějaký čas žil a hrál v Paříži, od roku 2014 je opět zpátky v České republice. Působí jako pedagog na jazzových katedrách HAMU v Praze i JAMU v Brně.

Epizoda 77Před týdnem 32:28

Ian Mikyska v pořadu Hudba v miléniu vysvětluje, že experiment nemusí být jen hra

Ian Mikyska je jedním z nejvýraznějších představitelů mladé generace českých hudebních skladatelů do 30 let. Studuje také divadelní režii a hudbu často propojuje s jinými formami umění. Absolvoval bakalářské studium kompozice na londýnské Guildhall School of Music & Drama u Jamese Weekse a Laurence Cranea, na pražské Divadelní akademii múzických umění nyní pokračuje magisterským oborem Režie alternativního a loutkového divadla u Jiřího Havelky. Žije v Praze a většina jeho tvorby stojí mimo běžnou koncertní hudbu, ačkoli napsal i řadu orchestrálních skladeb, například pro Orchestr BERG. Jeho hudba také zazněla na koncertě nazvaném Zásadní mládí v listopadu v pražském Centru současného umění DOX, kde byl jediným uvedeným českým autorem.

Epizoda 76Před 2 týdny 23:23

Hudba v miléniu představuje sopranistku a moderátorku Mirku Časarovou

Kromě pěvecké kariéry je Mirka Časarová také od září 2022 moderátorkou rádia Classic Praha. Její vtipné přetextování árie "Měsíčku na nebi hlubokém" se stalo během pandemie covidu-19 internetovým hitem. Miroslava Časarová pochází z malé vesnice na Vysočině, po absolvování gymnázia v Humpolci vystudovala Pedagogickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, obor český jazyk - hudební výchova. V posledním ročníku studia nastoupila jako redaktorka do časopisu Svět motorů, ale zároveň také začala studovat zpěv ve třídě Brigity Šulcové na Pražské konzervatoři. Dokončila ji v roce 2008. Nyní se zdokonaluje pod vedením brazilského barytonisty Miguelangela Cavalcantiho. Je sólistkou Hudby hradní stráže a Policie ČR a členkou holešovického hudebního divadla Rock Opera Praha. Hostuje v mnoha českých operních domech, objevuje se mimo jiné jako Aida, Giuditta, Mařenka, Cizí kněžna, Sylva Varescu nebo třeba Krásná Helena. V roce 2019 získala širší nominaci na cenu Thálie za roli Leonory ve Verdiho opeře Il Trovatore. Věnuje se také koncertní činnosti, komornímu reperotáru v triu Emida a jazzovým a swingovým skladbám s kvintetem Trombonetta Praha.

Epizoda 75Před 3 týdny 30:29

Lucie Králová, režisérka a scénáristka dokumentárního filmu o skladateli Janu Kaprovi KaprKód

Dokumentární opera KaprKód objevuje rozporuplný příběh progresivního skladatele, experimentátora a prominentního komunisty Jana Kapra (1914–1988), který byl téměř vymazán z oficiální paměti. V 50. letech se proslavil propagandistickou hudbou a byl oceněn jedním z nejvyšších vyznamenání tehdejšího východního bloku, Stalinovou cenou. Po ruské invazi v srpnu 1968 ocenění vrátil, a tak následoval doživotní zákaz uvádění jeho děl. Kapr v té době průběžně natáčel svůj život i svérázné hrané scénky na 8mm filmy a nyní tyto dosud nezveřejněné materiály ožívají v hravé rekonstrukci života po smrti, v níž se protíná paměť filmu, doby i Kaprovy hudby.

Epizoda 7426. prosinec 2022 23:13

Členové Cello Republic na rádiu Classic Praha představují album Freedom

Violoncellisté Petr Špaček a Ivan Vokáč byli hosty silvestrovského vydání pořadu Hudba v miléniu s crossoverovými hudebními ukázkami z nového alba Cello Republic nazvaného "Freedom". Cello Republic je souborem čtyř violoncell, který na české hudební scéně působí pod tímto názvem od září 2022. Tři z jeho členů - Petr Špaček, Jan Zemen a Ivan Vokáč - předtím byli členy úspěšného crossoverového uskupení Prague Cello Quartet a nedávno založili "nový stát" Cello Republic, který spolu s nimi tvoří ještě Matěj Štěpánek.

Epizoda 7319. prosinec 2022 23:39

Vzácným hostem byl ve svátečním čase na Classic Praha pěvec, dirigent a skladatel José Cura

5. prosince oslavil jeden z nejlepších tenoristů současnosti, José Cura, 60. narozeniny. Dva gratulační koncerty se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK proběhnou 13. a 15. prosince v pražském Obecním domě. O svých nových kompozicích, nahrávce, kterou uskutečnil během covidové doby i své oblíbené vánoční hudbě víc prozradil v pořadu Hudba v miléniu na Classic Praha.

Epizoda 7214. prosinec 2022 27:04

Hudba v miléniu s violoncellistou Vilémem Vlčkem

Mladý violoncellista studující v Basileji je mimo jiné laureátem Rahn Musikpreis i vítězem Soutěže Nadace Bohuslava Martinů. Vilém Vlček (*1998) hraje na violoncello od 6 let. Na Gymnáziu a Hudební škole hl. města Prahy studoval u prof. Martina Škampy. Od roku 2018 studuje ve Švýcarsku na Musik Akademie Basel coby žák německého violoncellisty Danjula Ishizaky. Zúčastnil se rovněž mistrovských kurzů Alisy Weilerstein, Michala Kaňky nebo Franse Helmersona.

Epizoda 717. prosinec 2022 26:28

Houslistka a hráčka na koto Anna Romanovská říká: Improvizovat se může naučit každý, kdo chce

Anna Romanovská Fliegerová se věnuje improvizaci, soudobé hudbě, hudební pedagogice, hře na housle i na japonský nástroj koto. V pořadu mimo jiné také zavzpomíná na svého učitele Pavla Jurkoviče, který jednu ze svých Ukolébavek napsal pro její dceru Beatu. Když se dnes v České republice koná premiéra soudobé skladby a obsahuje houslový part, je poměrně vysoká pravděpodobnost, že mezi interprety bude Anna Romanovská Fliegerová. Přes 20 let je členkou orchestru BERG a spolupracuje také s Ostravským centrem nové hudby. Věnuje se hudební improvizaci, mimo jiné v rámci Tria RTH, ve kterém hraje s kontrabasistou Petrem Tichým a hráčem na dechové nástroje Michalem Hrubým.

Epizoda 7030. listopad 2022 23:15

Houslista Jose Špaček zve na své letošní adventní koncerty s hudbou Vivaldiho a Piazzolly

Vynikající český houslista v pořadu Hudba v miléniu zve na své letošní adventní koncerty s hudbou Vivaldiho a Piazzolly. Hovoří však také o novém mezinárodním Triu Zimbalist a svých dalších aktuálních aktivitách. Josef Špaček (*1986) patří bezesporu k nejlepším českým houslistům své generace. Je laureátem Soutěže královny Alžběty v Bruselu, vystudoval prestižní školu Curtis Institute of Music ve Filadelfii, pokračoval na Juilliard School v New Yorku ve třídě Ithzaka Perlmana. Roku 2011 se stal historicky nejmladším koncertním mistrem České filharmonie. Toto angažmá ukončil v sezóně 2019/2020, aby se nadále věnoval sólové kariéře.

Epizoda 6923. listopad 2022 26:02

Dirigent Jac van Steen o proměnách svého povolání, o české hudbě i o prosincových koncertech "Vánoce v Paříži"

Jac van Steen je holandským dirigentem mezinárodního renomé, který většinu své kariéry pracoval především v Německu a Velké Británii. Působil například jako šéfdirigent Norimberských symfoniků, Staatskapelle Weimar nebo Dortmundské filharmonie. Vyučuje na Královské konzervatoři v Haagu. V Británii byl například hlavním hostujícím dirigentem Velšského národního orchestru BBC, je čestným hlavním hostujícím dirigentem Ulsterského orchestru v Severním Irsku, se kterým například nedávno nahrál pozoruhodné CD se Symfonií č.2 a také s Houslovým koncertem skladatele Kurta Weilla. Na svém kontě má úctyhodnou diskografií snímků s nejrůznějšími orchestry, které v průběhu let dirigoval.