Hudba v miléniu
Epizoda 279. prosinec 2021

Poslechněte si podcast: Iva Raková

Co vše jde poznat v jižní Americe? Hostem Marka Šulce je v tomto týdnu cestovatelka a muzikantka Iva Raková.

34:40

Hudba v miléniu

Vydává: Classic Praha

O klasice v jednadvacátém století. Přední osobnosti české i zahraniční hudební, divadelní a taneční scény diskutují na Classic Praha s Ondřejem Fischerem o současném kulturním směřování.

Web

Epizoda 80Před dvěma dny 23:40

S Janou Siberou v pořadu Hudba v miléniu, nejen o Zemlinského opeře Šaty dělají člověka

Jana Sibera vystudovala Pražskou konzervatoř a HAMU, od roku 2012 je sólistkou Národního divadla v Praze, kde již od roku 1995 hostovala. V inscenacích Národního divadla a Státní opery vytvořila řadu rolí nejen koloraturního repertoáru: publiku se představila například jako Zerlina (Don Giovanni), Zuzanka (Figarova svatba), Papagena i Královna noci (Kouzelná flétna), Violetta (La traviata), Gilda (Rigoletto). V Janáčkově opeře Výlety páně Broučkovy zpívala pod taktovkou Charlese Mackerrase, dále spolupracovala například s dirigenty jako Jiří Bělohlávek či Marco Armiliato. Vystoupila také jako Bystrouška a v reperotáru má rovněž role Noriny (Don Pasquale), Blondýny (Únos ze serailu) či Blaženky (Tajemství). Sopranistka a držitelka Ceny Thálie 2022 se koncem února představí ve Státní opeře v roli Nettchen.

Epizoda 79Před týdnem 27:11

Robin Červinek v pořadu Hudba v miléniu. Mladý barytonista vyhrál v Karlových Varech, studuje ve Vídni a zpěvem také pomáhá

Loňský absolutní vítěz Mezinárodní soutěže Antonína Dvořáka v Karlových Varech a řady dalších soutěží se po studiu JAMU dále zdokonaluje v Rakousku. Je také členem spolku Lieder Company a 5. února vystoupí na benefičním koncertě pro nemocnici Itibo v Africe. Robin Červinek (*1994) se narodil v Kyjově, zpívat začal na tamní ZUŠ. Navštěvoval soukromé hodiny u Davida Szendiucha, brněnskou JAMU pak absolvoval ve třídě Zdeňka Šmukaře. V současnosti ve studiu zpěvu dále pokračuje ve Vídni na Universität für Musik und darstellende Kunst u Margit Klaushofer, kde je zapsán od roku 2020.

Epizoda 78Před 2 týdny 33:01

Kontrabasista a skladatel Jiří Slavík má světové školy v životopise a moravský folklór v krvi

Multiinstrumentalista, skladatel a pedagog představuje na Classic Praha v pořadu Hudba v miléniu svou pestrou diskografii. Jiří Slavík od svých čtrnácti let pobýval, studoval a hrál v zahraničí, kam se dostal díky otci činnému v diplomatických službách. Vystudoval konzervatoř Sv. Cecílie v Římě, následně pak pokračoval studiem kontrabasu a jazzové kompozice v Londýně na Královské hudební akademii. Následně nějaký čas žil a hrál v Paříži, od roku 2014 je opět zpátky v České republice. Působí jako pedagog na jazzových katedrách HAMU v Praze i JAMU v Brně.

Epizoda 77Před 3 týdny 32:28

Ian Mikyska v pořadu Hudba v miléniu vysvětluje, že experiment nemusí být jen hra

Ian Mikyska je jedním z nejvýraznějších představitelů mladé generace českých hudebních skladatelů do 30 let. Studuje také divadelní režii a hudbu často propojuje s jinými formami umění. Absolvoval bakalářské studium kompozice na londýnské Guildhall School of Music & Drama u Jamese Weekse a Laurence Cranea, na pražské Divadelní akademii múzických umění nyní pokračuje magisterským oborem Režie alternativního a loutkového divadla u Jiřího Havelky. Žije v Praze a většina jeho tvorby stojí mimo běžnou koncertní hudbu, ačkoli napsal i řadu orchestrálních skladeb, například pro Orchestr BERG. Jeho hudba také zazněla na koncertě nazvaném Zásadní mládí v listopadu v pražském Centru současného umění DOX, kde byl jediným uvedeným českým autorem.

Epizoda 769. leden 2023 23:23

Hudba v miléniu představuje sopranistku a moderátorku Mirku Časarovou

Kromě pěvecké kariéry je Mirka Časarová také od září 2022 moderátorkou rádia Classic Praha. Její vtipné přetextování árie "Měsíčku na nebi hlubokém" se stalo během pandemie covidu-19 internetovým hitem. Miroslava Časarová pochází z malé vesnice na Vysočině, po absolvování gymnázia v Humpolci vystudovala Pedagogickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, obor český jazyk - hudební výchova. V posledním ročníku studia nastoupila jako redaktorka do časopisu Svět motorů, ale zároveň také začala studovat zpěv ve třídě Brigity Šulcové na Pražské konzervatoři. Dokončila ji v roce 2008. Nyní se zdokonaluje pod vedením brazilského barytonisty Miguelangela Cavalcantiho. Je sólistkou Hudby hradní stráže a Policie ČR a členkou holešovického hudebního divadla Rock Opera Praha. Hostuje v mnoha českých operních domech, objevuje se mimo jiné jako Aida, Giuditta, Mařenka, Cizí kněžna, Sylva Varescu nebo třeba Krásná Helena. V roce 2019 získala širší nominaci na cenu Thálie za roli Leonory ve Verdiho opeře Il Trovatore. Věnuje se také koncertní činnosti, komornímu reperotáru v triu Emida a jazzovým a swingovým skladbám s kvintetem Trombonetta Praha.

Epizoda 752. leden 2023 30:29

Lucie Králová, režisérka a scénáristka dokumentárního filmu o skladateli Janu Kaprovi KaprKód

Dokumentární opera KaprKód objevuje rozporuplný příběh progresivního skladatele, experimentátora a prominentního komunisty Jana Kapra (1914–1988), který byl téměř vymazán z oficiální paměti. V 50. letech se proslavil propagandistickou hudbou a byl oceněn jedním z nejvyšších vyznamenání tehdejšího východního bloku, Stalinovou cenou. Po ruské invazi v srpnu 1968 ocenění vrátil, a tak následoval doživotní zákaz uvádění jeho děl. Kapr v té době průběžně natáčel svůj život i svérázné hrané scénky na 8mm filmy a nyní tyto dosud nezveřejněné materiály ožívají v hravé rekonstrukci života po smrti, v níž se protíná paměť filmu, doby i Kaprovy hudby.

Epizoda 7426. prosinec 2022 23:13

Členové Cello Republic na rádiu Classic Praha představují album Freedom

Violoncellisté Petr Špaček a Ivan Vokáč byli hosty silvestrovského vydání pořadu Hudba v miléniu s crossoverovými hudebními ukázkami z nového alba Cello Republic nazvaného "Freedom". Cello Republic je souborem čtyř violoncell, který na české hudební scéně působí pod tímto názvem od září 2022. Tři z jeho členů - Petr Špaček, Jan Zemen a Ivan Vokáč - předtím byli členy úspěšného crossoverového uskupení Prague Cello Quartet a nedávno založili "nový stát" Cello Republic, který spolu s nimi tvoří ještě Matěj Štěpánek.

Epizoda 7319. prosinec 2022 23:39

Vzácným hostem byl ve svátečním čase na Classic Praha pěvec, dirigent a skladatel José Cura

5. prosince oslavil jeden z nejlepších tenoristů současnosti, José Cura, 60. narozeniny. Dva gratulační koncerty se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK proběhnou 13. a 15. prosince v pražském Obecním domě. O svých nových kompozicích, nahrávce, kterou uskutečnil během covidové doby i své oblíbené vánoční hudbě víc prozradil v pořadu Hudba v miléniu na Classic Praha.

Epizoda 7214. prosinec 2022 27:04

Hudba v miléniu s violoncellistou Vilémem Vlčkem

Mladý violoncellista studující v Basileji je mimo jiné laureátem Rahn Musikpreis i vítězem Soutěže Nadace Bohuslava Martinů. Vilém Vlček (*1998) hraje na violoncello od 6 let. Na Gymnáziu a Hudební škole hl. města Prahy studoval u prof. Martina Škampy. Od roku 2018 studuje ve Švýcarsku na Musik Akademie Basel coby žák německého violoncellisty Danjula Ishizaky. Zúčastnil se rovněž mistrovských kurzů Alisy Weilerstein, Michala Kaňky nebo Franse Helmersona.

Epizoda 717. prosinec 2022 26:28

Houslistka a hráčka na koto Anna Romanovská říká: Improvizovat se může naučit každý, kdo chce

Anna Romanovská Fliegerová se věnuje improvizaci, soudobé hudbě, hudební pedagogice, hře na housle i na japonský nástroj koto. V pořadu mimo jiné také zavzpomíná na svého učitele Pavla Jurkoviče, který jednu ze svých Ukolébavek napsal pro její dceru Beatu. Když se dnes v České republice koná premiéra soudobé skladby a obsahuje houslový part, je poměrně vysoká pravděpodobnost, že mezi interprety bude Anna Romanovská Fliegerová. Přes 20 let je členkou orchestru BERG a spolupracuje také s Ostravským centrem nové hudby. Věnuje se hudební improvizaci, mimo jiné v rámci Tria RTH, ve kterém hraje s kontrabasistou Petrem Tichým a hráčem na dechové nástroje Michalem Hrubým.