NejnovějšíEpizoda 56Před čtyřmi dny

Poslechněte si podcast: Co vše zkouší mezzosopranistka Bella Adamova?

Mnohostranná mezzosopranistka Bella Adamova se často a ráda nachází na rozhraní žánrů, ostatně i její kořeny jsou zapuštěny do několika kultur. Narodila se v Grozném v Rusku v roce 1992, nicméně vyrostla v Praze, vysokoškolská studia a formující léta strávila v zahraničí. Absolvovala bakalářský titul na londýnské Trinity Laban Conservatoire of Music and Dance a následné magisterské studium v Kolíně nad Rýnem. Improvizaci se věnovala na basilejské hudební akademii s Fredem Frithem a Alfredem Zimmerlinem.

25:31

Hudba v miléniu

Vydává: Classic Praha

O klasice v jednadvacátém století. Přední osobnosti české i zahraniční hudební, divadelní a taneční scény diskutují na Classic Praha s Markem Šulcem o současném kulturním směřování.

Web

Epizoda 55Před týdnem 29:53

Ředitel festivalu Struny podzimu/Prague Sounds Marek Vrabec představuje letošní ročník

Za více než 25 let své existence festival v Praze uvedl řadu ikonických hudebních osobností, ale systematicky představuje také novou generaci umělců. Prague Sounds respektují minulost, žijí současností a směřují do budoucnosti. Tato neustálá evoluce je receptem, díky němuž se festival stále vyvíjí. Stejně jako dobrá hudba. Do roku 2022 vstupuje festival pod novým názvem Prague Sounds.

Epizoda 54Před 2 týdny 33:52

Mladý dirigent Jiří Rožeň mluví o světě opery i debutu v USA

Jiří Rožeň Studoval dirigování na konzervatořích a univerzitách v Praze, Salcburku, Hamburku, Curychu a v Glasgow. Je sfinalistou Nestlé and Salzburg Festival Young Conductor’s Award a Donatella Flick LSO Conducting Competition. Spolupracoval s Donaldem Runniclesem a Thomasem Dausgaardem, byl jejich asistentem na festivalech BBC Proms a na Edinburském mezinárodním festivalu, předtím byl asistujícím dirigentem Skotského symfonického orchestru BBC. Jeho mezinárodní věhlas neustále roste, přispěla k tomu nedávná debutová vystoupení s Královským filharmonickým orchestrem, Královským liverpoolským filharmonickým orchestrem či s Orchestre National du Capitole de Toulouse

Epizoda 5225. květen 2022 32:08

Svět Mahlera i nová opera. To jsou témata, kterými žije profesor Jiří Štilec.

Prof. Jiří Štilec absolventem hudební vědy a historie na Filozofické fakultě UK v Praze. Tam působil jako asistent na katedře dějin hudby FF UK do r. 1982. V letech 1982-1991 byl redaktorem, dramaturgem a šéfredaktorem hudebního vysílání tehdejšího Československého rozhlasu. Do r. 1997 působil jako dramaturg a ředitel Supraphonu. Je zakladatelem společnosti ArcoDiva management, která vydává velmi zajímavá CD a do světa vysílá především mladé umělce. V r. 1996 inicioval obnovu rodného domu Gustava Mahlera v Kalištích u Humpolce, založil Nadaci Musica noster amor - dnešní Společnost Gustava Mahlera, a hudební festival Mahler Jihlava. Od r. 1999 vyučuje na HAMU v Praze, kde v současnosti vede katedru Hudební produkce.

Epizoda 5118. květen 2022 27:51

Violoncellista Peter Jarůšek mluví o nové desce Pavel Haas Quartet

Pavel Haas Quartet založila v roce 2002 Veronika Jarůšková s violistou Pavlem Niklem, který byl jeho členem až do roku 2016, kdy musel soubor z rodinných důvodů opustit. Jejich spolupráce však nadále pokračuje – Pavel Nikl je stálým hostem souboru při interpretaci smyčcových kvintetů. V letech 2004–2012 na pozici 2. houslí působily Kateřina Gemrotová Penková, Marie Fuxová a Eva Karová Krestová. V letech 2016 a 2017 pozici violisty zastával Radim Sedmidubský, v letech 2018 a 2019 pak Jiří Kabát. Na jaře 2021 se členkou kvarteta stala světově uznávaná houslistka a violistka Luosha Fang.

Epizoda 5011. květen 2022 37:37

Dramaturg MHF Pražské jaro Josef Třeštík o letošním ročníku festivalu

Josef Třeštík působí od roku 2015 jako dramaturg Symfonického orchestru Českého rozhlasu. Tuto pozici bude zastávat souběžně s působností na Pražském jaru. Od roku 2018 má ve funkci hlavního hudebního dramaturga Českého rozhlasu na starosti také dramaturgii hudební prvovýroby, tedy studiového natáčení a výběr koncertů natáčených Českým rozhlasem. V minulém roce se podílel na organizaci a byl členem poroty druhého ročníku skladatelské soutěže pořádané Českou filharmonií. Od roku 2015 je dramaturgem festivalu soudobé hudby Contempuls.

Epizoda 494. květen 2022 11:49

Islandský pianista Víkingur Ólafsson o svých nejnovějších projektech

Víkingur Ólafsson vystupoval s předními orchestry v Evropě a Americe, v dubnu se představil pražskému publiku. Ve Dvořákově síni Rudolfina zahrál s Českou filharmonií pod taktovkou Semjona Byčkova Mozartův klavírní koncert.

Epizoda 4827. duben 2022 35:16

Klavírista a skladatel Jan Dušek mluví o svém zaujetí písněmi a lidským hlasem

Jan Dušek má na svém kontě celou řadu ocenění. V roce 2006 mu byla udělena 1. cena na skladatelské soutěži Generace za skladbu „…již za sedm dnů sešlu na zemi déšť…“ a v roce 2007 na téže soutěži opět 1. cena za skladbu „Gradace pro varhany“. V soutěži NUBERG 2008 získal za skladbu „Chalomot jehudi’im“ Cenu veřejnosti, o rok později obdržel za tutéž skladbu Cenu Gideona Kleina. V roce 2010 byl jeho melodram „Pražský chodec” oceněn 2. cenou v Soutěži pro mladé umělce vyhlašované Městskou částí Praha 1, v téže soutěži pak za klavírní cyklus „Pražské zvony“ získal 3. cenu v roce 2012. Za hudbu k němému filmu „Dítě ghetta“ získal v soutěži NuBERG 2011 Cenu veřejnosti, za hudbu k celovečernímu němému filmu Ost und West pak v následujícím ročníku téže soutěže Cenu mladých.

Epizoda 4720. duben 2022 40:54

Přední český loutnista Přemysl Vacek nejen o své knize Barokáři

Přemysl Vacek hraje na různé druhy louten a historických strunných nástrojů z doby renesance a baroka. Vystupuje sólově i ve spolupráci s mnoha předními českými a zahraničními sólisty. V roce 2021 mu vyšla kniha Barokáři: Historicky poučená interpretace staré hudby v Česku očima jejích aktérů. Nahlíží v ní na společenství českých „barokářů“ z historickoantropologické perspektivy a na základě analýzy a interpretace orálněhistorických rozhovorů získává důvěrný vhled do aktérského vnímání a prožívání jeho protagonistů.

Epizoda 4613. duben 2022 37:38

Violoncellista Tomáš Jamník mluví o nové desce "Cesty" s houslistou Josefem Špačkem

Tomáš Jamník, uznávaný interpret klasické i soudobé hudby je znám i jako iniciátor hudebních projektů. V jeho hře je obzvlášť oceňována důkladná znalost přednášené skladby, práce s detaily a vřelá hudební komunikace s publikem.