Hudba podle kalendáře
Epizoda 12510. srpen 2023

Poslechněte si podcast: Před rovnými 95 lety zemřel významný český skladatel Leoš Janáček

Světově proslulý a osobitý a originální skladatel Leoš Janáček se narodil 3. července 1854 v Hukvaldech na severovýchodní Moravě jako devátý ze třinácti sourozenců. V jedenácti letech jej otec poslal studovat hudbu do brněnské klášterní fundace. V Brně absolvoval také reálku a učitelský ústav a poté odešel do Prahy na varhanickou školu. Po návratu do Brna se zapojil do místního společenského a kulturního života. Učil na místním učitelském ústavu, byl varhaníkem na kůru starobrněnského klášterního kostela, působil jako sbormistr a dirigent.
K Janáčkovým nejznámějším dílům patří opery Její pastorkyňa, Příhody lišky Bastroušky, Káťa Kabanová, Věc Makropulos a Z mrtvého domu a podle statistiky portálu Operabase se Janáček řadí mezi 20 nejhranějších operních skladatelů vůbec. Světově proslulé jsou i jeho orchestrální skladby, především Sinfonietta, Glagolská mše nebo orchestrální rapsodie Taras Bulba.

04:34

Hudba podle kalendáře

Vydává: Classic Praha

Události české a světové hudební historie. Významná hudební výročí toho kterého týdne na Classic Praha vybírá, připomíná a hudbou ilustruje Martina Klausová.

Web

Epizoda 217Před třemi dny 05:21

Další Hudba podle kalendáře připomene francouzského skladatele, varhaníka, klavíristu a pedagoga Gabriel Fauré

Při bohoslužbách kouřil a hrál v kostele operní hudbu. Není divu, že duchovní v Rennes, kde Gabriel Fauré působil jako varhaník, šokoval. Skladatel, varhaník, klavírista a pedagog Gabriel Fauré je považován za jednoho z nejvýznamnějších francouzských skladatelů své doby. Jeho hudební styl, proslulý citovou hloubkou a melodickou invencí ovlivnil mnoho skladatelů 20. století.

Epizoda 216Před týdnem 04:35

Jubilantkou tohoto týdne je švédská mezzosopranistka Anne Sofie von Otter

Další Hudba podle kalendáře připomene kulaté výročí výtečné švédské mezzosopranistky Anne Sofie von Otter, jedné z nejlepších zpěvaček své generace s množstvím nahrávek a řadou ocenění včetně dvou cen Grammy za nejlepší klasický vokální výkon.

Epizoda 215Před 2 týdny 04:17

Další Hudba podle kalendáře připomene skladatele Franze Lehára

Až na severní Moravu do obcí Šumvald a Brníčka sahá svým rodem po matce maďarského, po otci moravského původu rakouský hudební skladatel Franz Lehár. Jeho nejznámějším a nejúspěšnějším dílem je opereta Veselá vdova, méně se ví, že komponoval též sonáty symfonické poemy, či hudbu k filmům. Rakouský hudební skladatel Franz Lehár se narodil 30. dubna 1870. 

Epizoda 214Před 3 týdny 07:13

Další Hudba podle kalendáře připomene skladatele Karla Komzáka mladšího

Před sto dvaceti lety zemřel Karel Komzák mladší, který navázal na rodinnou hudební tradici, založenou jeho otcem Karlem Komzákem starším, houslistou. varhaníkem, kapelníkem a skladatelem. Přestože prožil Kozák téměř celý život v Rakousku, na rodnou vlast nikdy nezapomněl.

Epizoda 21317. duben 2025 05:01

Další Hudba podle kalendáře připomene violistu Jiřího Herolda

Jako člen Heroldova kvarteta procestoval violista Jiří Herold celou Evropu. K violovému pultu pak zasedl jako nástupce Oskara Nedbala i v proslulém Českém kvartetu. Jiří Karel Herold se narodil před 150 lety, 16. dubna 1875.

Epizoda 21210. duben 2025 04:55

Další Hudba podle kalendáře připomene českého skladatele Jiřího Družeckého

  1. dubna 1745 se v Jemníkách v okrese Kladno narodil český skladatel, kapelník, tympanista a hobojista Jiří Družecký, který se, tak jako řada jeho souputníků v té době, brzy přesunul za hranice své vlasti. Do historie se Jiří Družecký zapsal nejen jako virtuózní hráč na tympány, ale také jako oblíbený skladatel. Patřil k představitelům českého hudebního klasicismu mozartovské generace. Psal symfonie, chrámové skladby, koncerty, sonáty, divertimenta, kasace, sbory, opery a hudbu k jevištním dílům.

 

Epizoda 2113. duben 2025 05:46

Další Hudba podle kalendáře připomene českého obrozeneckého hudebního skladatele Václava Jana Tomáška

Žijící legendou české hudby byl skladatel Václav Jan Tomášek. Založil hudební ústav a jeho dům byl místem setkávání významných osobností. Jeho životním heslem bylo: „Jen pravda je diadémem umění“. Je vytesáno i na jeho pomníku s Davidovou lyrou na hřbitově v pražských Košířích.

Epizoda 21027. březen 2025 06:41

Další Hudba podle kalendáře připomene francouzského hudebního skladatele, dirigenta a klavíristu Pierra Bouleze

Velkou láskou dirigenta a skladatele Pierra Bouleze byl Leoš Janáček. 26. března si připomínáme nedožité sté narozeniny francouzského hudebního skladatele, dirigenta a klavíristy Pierra Bouleze. Za celoživotní dílo i skvělou interpretaci a propagaci skladeb Leoše Janáčka obdržel v roce 2009 čestný doktorát brněnské JAMU. Janáčkovi se ostatně věnoval po celý svůj život.

Epizoda 20920. březen 2025 04:29

Další Hudba podle kalendáře připomene českého hudebního skladatele Vojtěcha Jírovce

Významnou roli ve vídeňském hudebním prostředí prvních desetiletí 19. století sehrál ve své době mimořádně úspěšný skladatel a dirigent Vojtěch Matyáš Jírovec. Zemřel před 175 lety, 19. března 1850. Za života se Vojtěch Jírovec přátelil s Mozartem, po smrti leží v sousedství Beethovena a Schuberta.

Epizoda 20814. březen 2025 08:01

Už 150 let zní z koncertních pódií Smetanův Vyšehrad

  1. března 1875, tedy před rovnými 150 lety, byla poprvé uvedena úvodní část slavného cyklu symfonických básní Bedřicha Smetany Má vlast. Jak vznikaly jednotlivé části cyklu a co bylo skladateli inspirací?