Epizoda 6121. květen 2022

Poslechněte si podcast: Parádní rolí Marie Podvalové byla Smetanova Libuše

Nezapomenutelná Smetanovská a Janáčkovská pěvkyně zemřela 16. května 1992.

03:55

Hudba podle kalendáře

Vydává: Classic Praha

Události české a světové hudební historie. Významná hudební výročí toho kterého týdne na Classic Praha vybírá, připomíná a hudbou ilustruje Martina Klausová.

Web

Epizoda 63Včera 05:04

Před pěti lety osiřel dirigentský pult České filharmonie. Zemřel dirigent Jiří Bělohlávek.

Velká osobnost nejen české, ale i světové hudební scény - Jiří Bělohlávek - zemřel 31. května 2017. Jiří Bělohlávek se narodil v Praze 24. února 1946 a láska k hudbě se u něj projevovala už od útlého věku. Od čtyř let zpíval v Kühnově dětském sboru, brzy se začal učit na klavír a později studoval u profesora Karla Pravoslava Sádla hru na violoncello. Během studií na Pražské konzervatoři a HAMU se pak pod vedením profesorů Bohumíra Lišky, Roberta Brocka, Aloise Klímy a Josefa Veselky začal naplno věnovat dirigování. V roce 1968 využil nabídky rumunského dirigenta Sergia Celibidacheho a stal se jeho asistentem. O dva roky později zvítězil v celostátní soutěži mladých českých dirigentů a v roce 1971 se stal finalistou dirigentské soutěže Herberta von Karajana v Berlíně.

Epizoda 66Před týdnem 05:40

Jako Bückeburský Bach je označován Johann Christoph Friedrich Bach

Johann Christoph Friedrich Bach byl druhým nejstarším ze tří synů, které měl Johann Sebastian Bach se svou druhou ženou Annou Magdalenou a kteří se dožili dospělosti. Zbývající tři zemřeli buď hned po narození nebo jako děti. Johann Christoph Friedrich sice nedosáhl významu Carla Philippa Emanuela, ale zcela se vyrovnal svým bratrům Wilhelmu Friedmannovi a Johannu Christianovi. Byl nazýván zpravidla prostě Friedrich, nebo také bückeburský Bach, neboť sloužil na bückeburském dvoře od roku 1750, kdy mu bylo osmnáct let, až do své smrti v roce 1795.

Epizoda 65Před 2 týdny 05:27

Jan Václav Antonín Stamic si vydobyl významné místo ve světě hudby

Jan Václav Antonín Stamic byl pokřtěn před 305 lety; 19. června 1717. Jeho význam tkví především v objevu klasické cyklické sonátové hudební formy, podílu na výstavbě čtyřvěté symfonie a rozšíření nástrojového obsazení orchestru. Svým způsobem předešel dobu a jeho svěží a odvážné hudební nápady obdivoval i Wolfgang Amadeus Mozart. Stamic se zpočátku proslavil jakou houslový virtuóz, později byl oslavován i jako dirigent. Založil tzv. "mannheimskou školu", z níž vyšli další skladatelé klasicismu.

Epizoda 64Před 3 týdny 03:38

Houslový virtuóz Václav Hudeček slaví kulatiny

Nejen stále pilně koncertuje, ale také systematicky pomáhá nastupující mladé interpretační generaci. Další Hudba podle kalendáře významného českého houslového virtuóza Václava Hudečka, který 7. června slaví 70. narozeniny.

Epizoda 6228. květen 2022 03:28

Jean Francaix, mistr lehkosti a vtipu

Francaix, celým jménem Jean René Désiré, se narodil se narodil 23. května 1912 v Le Mans ve Francii do hudební rodiny. Jeho hudební nadání od raného dětství podporoval otec Alfred, sám též skladatel, klavírista, hudební vědec a zároveň i ředitel Le Mans Conservatoire, a také maminka Jeanne, zpěvačka a zakladatelka renomovaného sboru. Svou první skladbu napsal Jean Francaix v roce 1922, tedy v pouhých 10 letech. Jmenovala se „Pour Jacqueline“ a o dva roky později vyšla tiskem u nakladatelství Editions Sénart. Svůj hudební talent mladý Jean Francaix rozvíjel na Conservatoire of Le Mans a na doporučení Skladatele Maurice Ravela pokračoval ve studiích na Paris Conservatoire; skladbu pod vedením skladatelky a dirigentky Nadii Boulanger a klavír ve třídě skladatele a klavíristy Isodora Philippa. A to tak úspěšně, že v roce 1930 získal na pařížské konzervatoři první cenu v klavírní hře.

Epizoda 6013. květen 2022 03:30

Oblíbený autor operet Arthur Sullivan složil svou první skladbu už v 8 letech

Anglický hudební skladatel Sir Arthur Sullivan se narodil 13. května 1842, tedy před rovnými 180 lety. Byl synem vojenského kapelníka, svou první skladbu složil už v pouhých osmi letech, ve 14 získal Mendelssohnovo stipendium na Royal Academy of Music a poté studoval na konzervatoři v Lipsku. Absolvoval scénickou hudbou k Shakespearově Bouři, mezi jeho další raná díla patří balet Kouzelný ostrov z roku 1864, symfonie, violoncellový koncert z roku 1866 a koncertní Předehra di Ballo. Komponoval také orchestrální, komorní, chrámovou hudbu, písně, komické opery, ale největších úspěchů dosáhl především svými operetami.

Epizoda 597. květen 2022 04:39

Jeden z nejvýznamnějších kytaristů 20. století Narciso Yepes zemřel 3. května 1997

Významný španělský klasický kytarista Narciso Yepes získal během své úspěšné umělecké dráhy mnoho ocenění. Tento mimořádně technicky zdatný hráč s naprosto brilantní a unikátní technikou se narodil 14. listopadu 1927 ve španělské Lorce a svou první kytaru dostal od svého otce ve čtyřech letech.

Epizoda 5830. duben 2022 04:44

František Ondříček s houslemi dobyl svět

Český houslový virtuóz a hudební skladatel František Ondříček zemřel před 100 lety, 12. dubna 1922.

Epizoda 5723. duben 2022 05:24

Dvorní skladatel Jiřího Trnky, český hudební skladatel a pedagog Václav Trojan

Skladatel komorní, orchestrální i filmové hudby Václav Trojan se narodil 24. dubna 1907. K filmové hudbě jej přivedl skvělý český animátor Jiří Trnka, v jehož studiu Trojan pracoval nejprve jako hudební dramaturg a poté jako hudební skladatel. Jeho hudba skvěle doplňovala Trnkovy animované, loutkové, kreslené a trikové filmy.