- Podcasty
- Hudba podle kalendáře

Poslechněte si podcast: Jeden z nejvýznamnějších skladatelů 20. století Sergej Sergejevič Prokofjev zemřel 5. března 1953. Je tomu tedy letos rovných 70 let.
Sergej Sergejevič Prokofjev se narodil 23. dubna 1891 a pocházel ze zapadlé vesnici na jihu tehdejší Ruské říše. Jeho otec Sergej Alexejevič, rodák z Moskvy, byl inženýrem agronomie, umělecky vzdělaná matka Marie pocházela ze šlechtického rodu Šeremetěvů. Byla velmi dobrou pianistkou, a byla to právě ona, která začala svého malého syna záhy učit hře na klavír. Svou první skladbičku složil Prokofjev už jako pětiletý; jednalo se o klavírní Indický kvapík a do notového záznamu jej tehdy převedla jeho matka. Když bylo Sergejovi sedm, naučil se hrát šachy, které stejně jako hudba zůstaly jeho vášní až do konce života. V roce 1904, kdy už měl za sebou tři hotové opery a jednu operu rozepsanou, se Prokofjev dostal na Petrohradskou konzervatoř, kde studoval kompozici a též hru na klavír a dirigování. O čtyři roky později už měl na svém kontě řadu opravdu originálních klavírních skladeb. V roce 1910 ovšem Prokofjevovi zemřel otec a skladatel tak ztratil finanční podporu. V té době už měl ovšem pozici uznávaného skladatele a zhruba v této době zkomponoval i své dva první klavírní koncerty.
Hudba podle kalendáře
Události české a světové hudební historie. Významná hudební výročí toho kterého týdne na Classic Praha vybírá, připomíná a hudbou ilustruje Martina Klausová.
Další Hudba podle kalendáře připomene violistu Jiřího Herolda
Jako člen Heroldova kvarteta procestoval violista Jiří Herold celou Evropu. K violovému pultu pak zasedl jako nástupce Oskara Nedbala i v proslulém Českém kvartetu. Jiří Karel Herold se narodil před 150 lety, 16. dubna 1875.
Další Hudba podle kalendáře připomene českého skladatele Jiřího Družeckého
- dubna 1745 se v Jemníkách v okrese Kladno narodil český skladatel, kapelník, tympanista a hobojista Jiří Družecký, který se, tak jako řada jeho souputníků v té době, brzy přesunul za hranice své vlasti. Do historie se Jiří Družecký zapsal nejen jako virtuózní hráč na tympány, ale také jako oblíbený skladatel. Patřil k představitelům českého hudebního klasicismu mozartovské generace. Psal symfonie, chrámové skladby, koncerty, sonáty, divertimenta, kasace, sbory, opery a hudbu k jevištním dílům.
Další Hudba podle kalendáře připomene českého obrozeneckého hudebního skladatele Václava Jana Tomáška
Žijící legendou české hudby byl skladatel Václav Jan Tomášek. Založil hudební ústav a jeho dům byl místem setkávání významných osobností. Jeho životním heslem bylo: „Jen pravda je diadémem umění“. Je vytesáno i na jeho pomníku s Davidovou lyrou na hřbitově v pražských Košířích.
Další Hudba podle kalendáře připomene francouzského hudebního skladatele, dirigenta a klavíristu Pierra Bouleze
Velkou láskou dirigenta a skladatele Pierra Bouleze byl Leoš Janáček. 26. března si připomínáme nedožité sté narozeniny francouzského hudebního skladatele, dirigenta a klavíristy Pierra Bouleze. Za celoživotní dílo i skvělou interpretaci a propagaci skladeb Leoše Janáčka obdržel v roce 2009 čestný doktorát brněnské JAMU. Janáčkovi se ostatně věnoval po celý svůj život.
Další Hudba podle kalendáře připomene českého hudebního skladatele Vojtěcha Jírovce
Významnou roli ve vídeňském hudebním prostředí prvních desetiletí 19. století sehrál ve své době mimořádně úspěšný skladatel a dirigent Vojtěch Matyáš Jírovec. Zemřel před 175 lety, 19. března 1850. Za života se Vojtěch Jírovec přátelil s Mozartem, po smrti leží v sousedství Beethovena a Schuberta.
Už 150 let zní z koncertních pódií Smetanův Vyšehrad
- března 1875, tedy před rovnými 150 lety, byla poprvé uvedena úvodní část slavného cyklu symfonických básní Bedřicha Smetany Má vlast. Jak vznikaly jednotlivé části cyklu a co bylo skladateli inspirací?
Další Hudba podle kalendáře připomene francouzského hudebního skladatele Maurice Ravela
Ve středověké a další historické, ale i lidové a orientální hudbě nacházel inspiraci francouzský skladatel Maurice Ravel. K jeho nejslavnějším dílům patří nejen Bolero, ale i třeba i dva pozoruhodné klavírní koncerty. Narodil se před rovnými 150 lety, 7. března 1875.
Další Hudba podle kalendáře připomene českého hudebního skladatele, pedagoga a hudebního teoretika Antonína Rejchu
Především hudbou proslul student filozofie, metafyziky, řecké literatury a matematiky Antonín Rejcha. Už během svého života zanechal tento český hudební skladatel, pedagog a hudební teoretik výraznou stopu v evropském hudebním. 26. února je tomu právě 255 let, kdy se narodil na Starém městě pražském.
Další hudba podle kalendáře připomene českého harfeníka a skladatele Jana Křtitele Krumpholtze
Harfa je jedním z nejstarších hudebních nástrojů. Princip harfy objevili lidé nejspíše už při prostém drnkání na tětivu luku. Do rozvoje stavby harfy zásadním způsobem zasáhl Jan Křtitel Krumpholtz, harfeník a skladatel druhé poloviny 18. století. Zemřel ve věku pouhých 42 let, 19. února 1790.
Další Hudba podle kalendáře připomene amerického jazzového pianistu, hudebního skladatele a zpěváka Nat King Colea
Hřejivé balady i lehký swing. Syn pastora začínal hrou na varhany v kostele, později se mu klaněl celý jazzový svět. Jedním z prvních Afroameričanů, kteří dosáhli celosvětové popularity, byl americký jazzový pianista, hudební skladatel a zpěvák s jemným barytonovým hlasem, Nat King Cole. Zemřel před 65 lety, 15. února 1965.