- Podcasty
- Hudba podle kalendáře
Poslechněte si podcast: Další Hudba podle kalendáře připomene rakouského klasicistního houslistu a skladatele Karl Ditterse von Dittersdorfa
Lékař a lékárník, Červená Karkulka. Těmito singspiely oslnil své současníky skladatel Karl Ditters von Dittersdorf. Další Hudba podle kalendáře připomene rakouského klasicistního houslistu a skladatele, který ovšem polovinu života prožil ve Slezsku a jehož jméno je Karl Ditters von Dittersdorf. Narodil se 2. listopadu 1739 v rodině zámožného dvorního divadelního krejčího.
Hudba podle kalendáře
Události české a světové hudební historie. Významná hudební výročí toho kterého týdne na Classic Praha vybírá, připomíná a hudbou ilustruje Martina Klausová.
Další Hudba podle kalendáře připomene jednoho z největších houslových virtuózů všech dob Niccola Paganiniho
Ital Niccolo Paganini byl jedním z největších houslových virtuózů všech dob. Tento nejen houslista, ale i kytarista a hudební skladatel se narodil 27. října 1782. Hudební činnosti se přes zdravotní problémy, se kterými se v závěru života potýkal, věnoval intenzivně až do své smrti.
Další Hudba podle kalendáře připomene klavírního virtuóza a skladatele Fryderyka Chopina
Fryderyk Chopin se narodil 22. února nebo 1. března 1910 v Żelazowej Woli, vsi v Polsku zhruba 60 km od Varšavy. Jeho otec byl francouzský emigrant, matka pocházela ze zchudlého polského šlechtického rodu. Celá rodina byla velmi muzikální. Otec hrál na housle a flétnu, matka na klavír a klavír také vyučovala. Díky rodičům se tak Fryderyk brzy seznámil s hudbou v mnoha jejích formách. Malý Fryderyk se pokoušel hrát už od šesti let, první klavírní lekce mu dávala jeho starší sestra Ludwika. Svá první klavírní vystoupení absolvoval už v pouhých sedmi letech a tehdejší salónní společnost jej označovala za nového mladého Mozarta.
Další Hudba podle kalendáře připomene kulaté výročí francouzského skladatele Françoise Adriena Boieldieu
Srdce skladatele Françoise Adriena Boieldieu je uloženo v pomníku skladatele v Rouenu. Tělo je pochováno v Paříži na hřbitově Père Lachaise. Další Hudba podle kalendáře připomene kulaté výročí francouzského, převážně operního skladatele Françoise Adriena Boieldieu. Zemřel před 190 lety, 8. října 1834.
Další Hudba podle kalendáře připomene flétnistu, klavíristu, sbormistra a hudebního pedagoga 19. století Viléma Blodka
Oženil se se šlechtičnou, dožil v ústavu pro choromyslné. Český hudební skladatel období českého hudebního romantismu, ale také flétnista, klavírista, sbormistr a hudební pedagog 19. století Vilém Blodek zemřel před 150 lety a narodil se před 190 lety, 3. října 1934.
Další Hudba podle kalendáře připomene světově proslulého českého pěvce Karla Buriana
Přední nejen český, ale i ve světovém měřítku proslulý tenorista přelomu 19 a 20. století, a také překladatel operních libret Karel Burian zemřel 25. září 1924, tedy před rovnými 100 lety.
Další Hudba podle kalendáře připomene 45. výročí úmrtí českého skladatele a hudebního pedagoga Miloslava Kabeláče
Neústupnost vůči zlu a oddanost humanistickým ideálům. Svůj životní postoj akcentoval Miloslav Kabeláč i ve své tvorbě.
Další Hudba podle kalendáře připomene německou klavíristku a skladatelku Claru Schumann
Další Hudba podle kalendáře je věnována německé klavíristce, hudební skladatelce a pedagožce Claře Schumann, ženě, která stále zůstává ve stínu svého manžela, Roberta Schumanna, a to přesto, že ve své době byla skvělou klavírní virtuózkou a i její vlastní skladatelský odkaz stojí za stálé připomínání.
Další Hudba podle kalendáře připomene kulaté výročí rakouského hudebního skladatele a varhaníka Antona Brucknera
První skladbu složil v jedenácti letech, všeobecného uznání se dočkal až po šedesátce. Anton Bruckner se narodilpPřed rovnými 200 lety, 4. září 1824,
Další Hudba podle kalendáře připomene italského skladatele Amilcare Ponchielliho
Na pozadí veselého karnevalu v renesančních Benátkách se odehrává spletitý příběh milostného trojúhelníku, Giocondy, Laury a Enz, plný intrik, spleti neprolomitelné moci úřadů, tajné policie, špiónů a státní akvizice. Zábava ve strachu, smích skrze slzy. To je opera La Gioconda italského operního skladatele Amilcare Ponchielliho. Narodil se před rovnými 190 lety.