Ex libris
21. prosinec 2021

Poslechněte si podcast: Hudba na nebeském hradě. Dirigent John E. Gardiner představuje skladatele Johanna Sebastiana Bacha

Johanna Sebastiana Bacha mnozí uznávají za největšího skladatele vůbec, knih o něm ale vyšlo mnohem méně, než bychom očekávali. Každá nová je tedy událostí. Tím spíše, když je jejím autorem taková autorita, jako britský dirigent John Eliot Gardiner. „Z knihy se dozvíme o Bachově kompoziční genialitě i lidských slabostech, ale ještě více se dozvídáme osobnosti Gardinera, jednoho z nejuznávanějších žijících dirigentů,“ doporučuje autor Ex libris Lukáš Hurník.

24:20

Ex libris

Vydává: Český rozhlas

Seznamte se s knihami, které doporučují známé osobnosti.

Web

Před třemi dny 23:50

Elena Ferrante hledá v eseji Dantovo žebro formu svého psaní

Eseje bestsellerové italské spisovatelky Eleny Ferrante se tentokrát dotýkají samotného Danta Alighieriho, jednoho z nejvýznamnějších italských básníků a autora Božské komedie. Spisovatelka v něm našla něco, co se sama rozhodla následovat. I ona totiž byla posedlá hledáním formy svého psaní.

Před týdnem 24:01

Literární magazín Ex libris upozorní na nejnovější vydání práce historika Josefa Petráně - Staroměstská exekuce

Jaké mýty a skutečnosti předkládá ke konfrontaci? Přečetl a připravil Ondřej Houska.

Před 2 týdny 23:43

Ve 30. letech se Rusové cizincům vyhýbali. Báli se čistek, píše Maclean v knize Výpravy na Východ

Britský voják a diplomat Fitzroy Maclean (1911–1996) zanechává barvité a informačně bohaté svědectví ze svých diplomatických misí. Ve své knize Výpravy na Východ začíná svým působením ve 30. letech 20. století v Paříži, pokračuje Moskvou přes severní Afriku až na Balkán.

Před 3 týdny 23:54

V další premiéře literárního magazínu Ex libris představíme reportáž finského spisovatele Mika Waltariho: Válka o pravdu - Pravda o Estonsku, Lotyšsku a Litvě

Mrazivou výpověď o tom, jak byly tyto státy násilně připojeny a kulturně transformovány do stalinského Sovětského svazu po druhé světové válce. Přečetl Pavel Hlavatý.

6. září 2022 24:00

Marc Niubo působící na Karlově univerzitě napsal knihu o italské opeře v Praze, těsně před Mozartovým pražským triumfem v roce 1787 a vznikem opery oper Don Giovanni

Magazín Ex libris představí tehdejší pražská divadla, jejich provoz a financování, to vše do značné míry spojené právě s fenoménem italské barokní opery. Připravil Lukáš Hurník.

30. srpen 2022 24:01

Amalia Leguizamón: Semena moci. Geneticky modifikovaná sója jako ekonomická vzpruha, nebo nebezpečí?

Sójový olej má takřka univerzální využití v potravinářském průmyslu a velká část masa, a tedy i mléčných výrobků, pochází ze zvířat krmených sójou geneticky modifikovanou jako krmivo. Ta se dováží hlavně z USA, Brazílie a Argentiny.

9. srpen 2022 23:56

Jared Diamond: Rozvrat. Jak se národy vyrovnávají s krizemi?

Kniha Rozvrat nabízí vhled do národních krizí a způsobu jejich řešení. Autorem je známý americký vědec Jared Diamond. Přečetl za vás a zajímavé ukázky pro pořad Ex Libris vybral Pavel Hlavatý.

9. srpen 2022 23:57

Jak se národy vyrovnávají s krizemi?

Nad tím se v knize s názvem Rozvrat zamýšlí americký spisovatel Jared Diamond. Knížku za vás přečetl a zajímavé ukázky pro pořad Ex Libris vybral Pavel Hlavatý.

2. srpen 2022 23:57

Nekonečná manipulace s historii, přítomností a vlastně i tak trochu s budoucností

Takový je život v dnešním Rusku a tak ho popisuje knížka Shauna Walkera Ruská kocovina. Pro pořad Ex libris ji přečetl Milan Slezák.

26. červenec 2022 23:58

Alexandr Gogun: Stalinova komanda

Za druhé světové války řídila na Ukrajině Komunistická tajná služba NKVD formování partyzánského odboje vůči nacistům. Knihu přečetl Libor Dvořák.