4. květen 2022

Poslechněte si podcast: Hrozí další zdražování potravin? Řetězce odlévají stovky milionů do zahraničí, kritizuje Švihlíková

Kupní síla v Německu je vyšší než v Česku, ale základní potraviny tam jsou leckdy levnější, kritizuje ekonomka Ilona Švihlíková. „Kupní síla je dnes ohrožená vysokou inflací. A potraviny člověk kupovat musí. To není o tom, že si vybere jiné potraviny, ale že umře hlady,“ říká. Argument, že vysoká inflace se českých peněženek tolik nedotkne, protože v době pandemi vzrostly úspory, také odmítá. „Úspory jsou totiž rozložené nerovnoměrně.“

24:12

Řečí peněz

Vydává: Český rozhlas

Rozhovory s českými podnikateli a manažery. Nechte se inspirovat úspěšnými lidmi z byznysu.

Web

Před čtyřmi dny 24:06

Ekonom: Žijeme v nejistotě. Podle MMF bychom byli mezi třemi nejvíce postiženými ekonomikami v EU

Česká ekonomika čelí do budoucna nejistým vyhlídkám. Na vině jsou vysoké ceny energií, jejichž příčinou jsou problematické dodávky plynu z Ruska. Vláda i centrální banka se snaží dopady drahých energií na ekonomiku zmírnit. Optimisté věří v lehkou technickou recesi a pesimisté vidí do budoucna výrazné problémy firem a střední třídy. Jak je na tom nyní česká ekonomika a jaká opatření momentálně potřebuje?

Před pěti dny 24:06

Česká ekonomika vstupuje do jednoho z nejrizikovějších období své historie a proto se mu věnuje dnešní byznysový týdeník Řečí peněz

Co bychom měli udělat, abychom se vyhnuli hluboké krizi a jaký podzim nás vlastně čeká, na to odpoví hlavní ekonom společnosti Deloitte a člena NERVu David Marek. Ptá se Václav Pešička.

Před 2 týdny 24:43

Ekonomka Ilona Švihlíková v Řečí peněz zhodnotí naši připravenost na zastavení dodávek zemního plynu z Ruska do Evropy

Ptát se jí bude Naďa Bělovská.

Před 3 týdny 25:06

Ekonomka Matesová: Mezi demokratickými zeměmi a zbytkem světa se rýsuje nová železná opona

Vysoká inflace nebo rostoucí obavy z nedostatku plynu v zimní sezóně. I to jsou důsledky ruské agrese vůči Ukrajině. „Rozpad globálního řádu, na který jsme zvyklí od druhé světové války, bude mít mnohem dalekosáhlejší důsledky,“ předvídá Jana Matesová, ekonomka a dlouholetá zástupkyně České republiky ve Světové bance.

12. červenec 2022 24:02

Omezení spotřeby domácností je na místě. Energiemi se často plýtvá, uvádí ekonom Švejnar

Evropě hrozí, že dojde k úplnému zastavení dodávek plynu z Ruska. Česko má v tuto chvíli své zásobníky naplněné ze tří čtvrtin. Ačkoliv tyto zásoby nestačí na pokrytí spotřeby v topné sezóně, vláda se v létě nechystá dodávky plynu omezovat.

28. červen 2022 24:58

Investice do nemovitostí? Recese může způsobit pokles cen o 20 procent, varuje ekonom David Navrátil

Až dvě třetiny Čechů plánují v letošním roce úpravy svého stávajícího bydlení. Jenomže materiál na stavby buď není, nebo je výrazně dražší. „Česká národní banka loni začala zvyšovat úrokové sazby. Lidé si uvědomili, že teď mají poslední šanci vzít si hypotéku za rozumnou úrokovou sazbu. A teď, kdo má hypotéku, chce stavět,“ komentuje situaci na stavebním trhu hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil.

22. červen 2022 24:29

Potřebujeme vyšší nezaměstnanost. Centrální banka musí dát ekonomice studenou sprchu, tvrdí ekonom

Rada České národní banky zvýšila základní úrokovou sazbu o 1,25 procentního bodu na sedm procent, což je nejvýše od roku 1999. Důvodem je dosavadní vývoj inflace. „V tuto chvíli vidím inflační vrchol někde nad 17 procenty. Značná část je ale už doma vyrobená inflace, která bude mít trošku větší setrvačnost,“ předpovídá hlavní ekonom společnosti Patria Finance Jan Bureš v pořadu Řečí peněz.

14. červen 2022 24:18

Minulá vláda nás naučila, že peníze padají z nebe, všímá si ekonom Hampl

Inflace už dosáhla 16 procent a stále roste, na dveře čím dál razantněji klepe energetická krize. I proto v návrhu zákona o státním rozpočtu na příští rok počítá vláda se schodkem jen těsně pod hranicí 300 miliard korun. „Klíčové je, jaké budou rozpočtové úmysly vlády v příštích letech. A musím říct, že ta střednědobá čísla, která jsme viděli, opravdu nejsou pěkná,“ hodnotí návrh bývalý viceguvernér České národní banky a člen Národní rozpočtové rady Mojmír Hampl.

7. červen 2022 24:52

Co dělá rekordní inflace a s ní související úrokové sazby s tuzemským bankovním sektorem?

Naďa Bělovská se v Řečí peněz zeptá rektora Vysoké školy ekonomické také na hodnocení vládních plánů na pomoc se zvládnutím rekordní cen energií.

31. květen 2022 24:12

To, že prezident jmenuje bankovní radu, je nesystémové, míní ekonom Marek

Koncem června končí mandát dalším dvěma členům bankovní rady České národní banky. I je bude vybírat prezident Miloš Zeman, jehož překvapivé jmenování Aleše Michla guvernérem vzbudilo velké emoce u odborné veřejnosti. Cely systém jmenování členů bankovní rady je podle hlavního ekonoma poradenské společnosti Deloitte Davida Marka nesystémový. „Je to disbalance v uspořádání celého systému. Vidím tam potenciální riziko,“ říká v pořadu Řečí peněz.