Hovory
Před pěti dny

Poslechněte si podcast: "Hřbitovy jsou parky s přidanou hodnotou," říká architekt hřbitovů a pohřební služby hlavního města Prahy Filip Ditrich, s tím, že by na kole na hřbitově asi nejezdil, ale běh nebo posezení s přáteli si na něm dokáže představit

"Pietu to neruší, ale málokdo toho využívá." Hřbitovy jsou podle něj odrazem doby, vkusu a nálad ve společnosti. Ale kultura pohřebnictví je prý v současnosti pokřivená. Hřbitovní architekturu dnes formuje hlavně cena. Běžná praxe je udělat z jednoho velkého rakvového hrobu dva malé urnové. Jenomže takové zásahy narušují koncept hřbitova a z pohledu hřbitovního urbanismu nejsou žádoucí. V Hovorech s Naděždou Hávovou bude Filip Ditrich mluvit i o tom, že pro architekty jsou zakázky na náhrobky velká výzva.

22:55

Hovory

Vydává: Český rozhlas

Rozhovor s osobností, která má zajímavý osobní i profesní život a názory.

Web

Před dvěma dny 24:01

Hovory: Často nejsme naladěni sami na sebe, ale přizpůsobujeme se představám ostatních, myslí si kouč

„I když má klient představu, že si buduje kariéru nebo plní cíl, často se stává, že si až zpětně uvědomí, že ten cíl nebyl tak úplně jeho snem. Jen tak nějak přijal představu, jak by to mělo vypadat,“ popisuje svou práci kouč Michal Ondráček, který se snaží klientům vracet život do vlastních rukou. „Myslím si, že často nejsme naladěni sami na sebe. Přijímáme impulsy zvenčí, abychom se přizpůsobovali představám ostatních,“ popisuje osobní i klientskou zkušenost.

Před třemi dny 23:47

Hovory: Poklidné rozdělení Československa je pohledem dějin unikátní a cenné, připomíná historička

Proč se v době globalizace neustále vrací nacionalismus? „Je pravdou, že se dějinné proudy posouvají určitým směrem – někdo se nad to dokáže povznést, jiný ne,“ odpovídá profesorka historie a mezinárodních vztahů na soukromé vysoké škole v Praze Milada Polišenská. „Víme ale i z naší historie rozpadu Československa, jak silná byla touha po samostatném státě. Jak silný impulz to dalo celé řadě pozitivních vývojů.“

Před čtyřmi dny 21:00

Hostem hovorů je  mezzosopranistka Markéta Cukrová

Je vyhledávanou a oceňovanou zpěvačkou - od staré hudby středověku nebo baroka po hudbu soudobou. A nově předvádí strhující pěvecký i herecký výkon v hlavní roli soudobé opery nazvané: "Tak tiše až". Opera přitom vypovídá o v posledních letech často probíraném tématu, totiž sexuálním zneužívání. Dokáže si výsostná hudební profesionálka držet tak palčivé téma od těla? A proč si myslí, že by se společnost měla chovat shovívavěji na oběti? Moderuje  Petr Vizina.  

Před šesti dny 23:46

Hostem Hovorů je Tomáš Bojar, režisér a scénárista

Jeho nejnovější film, celovečerní dokument Good Old Czechs, v těchto dnech právě přichází do kin. Film s exkluzivními a zatím nezveřejněnými záběry líčí osudy pilotů RAF Františka Fajtla a Filipa Jánského. Čím podle režiséra může snímek oslovit současnou mladou generaci a co mu dělalo při přípravě na natáčení radost, na to se zeptá Eva Hůlková.

Před týdnem 23:31

Malíř a grafik Petr Kryštůfek je mimo jiné autorem pražských navigačních piktogramů

Jak ho ovlivnila studia na technické škole? Čím ho fascinuje "ne - perspektiva?"? A jaké osobní příběhy se skrývají v jeho malbách tvořených povětšinou špachtlí? Odpoví Vám na to v pořadu Hovory Vladimíra Kroce.

Před týdnem 24:01

Veronika Mechová, vedoucí Střediska humanitární pomoci diecézní Charity ostravsko-opavské je hostem Hovorů

Dvacet let jezdí na Ukrajinu, kterou  poprvé navštívila ještě jako studentka, když chtěla poznat "rozvojovou zemi". Jak se Ukrajina za ta dvě desetiletí změnila? Jak velký je rozdíl mezi západem a východem země? A komu tam ostravsko-opavská Charita pomáhá třeba prostřednictvím projektů Adopce na dálku nebo Důstojný život? Ptá se Tatiana Čabáková.

Před týdnem 23:42

Zuzana Hrzalová z Národní linky pro odvykání je hostem Hovorů

Celý život se  věnuje jako sociální pracovnice mladým dospělým. Na mateřské dovolené začala s prací pro dětskou krizovou linku a přes ni se pak dostala až k Národní lince pro odvykání. "Můj pracovní život je jedna velká linka a sluchátko", říká Hrzalová. V Hovorech vysvětlí také to, jestli je lepší se závislostí bojovat nebo s ní pracovat nebo prozradí, co se skrývá pod označením netolismus. Moderuje David Šťáhlavský.

Před týdnem 23:47

Když slyším Okamuru, Ovčáčka, Lavrova připomíná mi to, jako když mluvil Goebbels, tvrdí výtvarník

„Buď pracuji na metráži, roli džínoviny, anebo na použitých a ošoupaných starých riflích ze second handu nebo je od někoho dostanu. Někdy je vzrušující vědět, od koho jsou,“ popisuje výtvarník František Matoušek, který tak tvoří portréty i krajiny včetně velkorozměrových obrazů. „Krásný dárek jsem dostal od dcery Emily Medkové… Přinesla mi obrovskou tašku ošoupaných džínů a mezi nimi byly i jediné, které kdy v životě měla její máma.“

Před týdnem 24:12

"Když děláte výstavu, neznamená to, že vytáhnete z depozitáře to nejdražší, co v něm je

Aby expozice zaujala, musíte najít silné téma." Říká ředitelka Českého muzea stříbra v Kutné Hoře Lenka Mazačová. V oboru působí dvacet let a v Hovorech prozradí, co se za tu dobu změnilo. A Naděžda Hávová se zeptá i na to, jak propadla vysokým historickým bicyklům.