Přímo z místa
16. leden 2022

Poslechněte si podcast: Hrad Bouzov skrývá nejen svou dávnou podobu pod novodobou přestavbou

Hrad Bouzov je pro mnohé z nás prototypem podoby středověkého hradního sídla. Známe jej z osobních návštěv, výletů i z mnoha filmů a pohádek, které se zde natáčely. Ruku na srdce, kolik toho, ale víme o jeho historii?

27:24

Přímo z místa

Vydává: Český rozhlas

Vyrážíme s mikrofonem do terénu a přinášíme vám reportáže ze zajímavých míst Olomouckého kraje. Památky, příroda, lidé a zážitky. To vše viděné rozhlasovýma očima.

Web

Před 3 týdny 18:39

Unikátní muzeum v Dlouhé Loučce představuje nástěnné obrazy zachráněné z místního zámku

Od 15. září roku 2022 je možné v Dlouhé Loučce na Uničovsku navštívit unikátní muzeum. Nabízí možnost prohlídky zachráněných maleb, které na zdech zdejšího zchátralého zámku zanechali v době druhé světové války zajatí francouzští důstojníci.

30. říjen 2022 19:10

Chrám, který Olomoučané nikdy nenechali upadnout. Pojďte na prohlídku sv. Mořice v Olomouci

Kostel sv. Mořice v Olomouci slouží křesťanům už osm století. Za tu dobu prošel mnoha změnami. Opakovaně vyhořel a musel být rekonstruován. Olomoučané však nikdy nenechali svůj kostel upadnout.

23. říjen 2022 20:16

Střední odborná škola v Šumperku slaví 155 let. Najdeme v ní spoustu míst, která chcete vidět

Před 155 lety byla v někdejší Temenici, která je dnes součástí Šumperka založena jedna z hospodářských škol, které si po zrušení vrchnostenské správy dávaly za úkol vychovávat zemědělské odborníky pro práci pro velké statky i v drobné zemědělce. Jejím pokračovatelem je Střední odborná škola, která pro zajímavost vychovává kvalifikované farmáře i dnes.

9. říjen 2022 18:53

Proč církev křtí už novorozené děti? A co znamenají symboly, které křest doprovázejí?

Zažili jste někdy křest v katolickém kostele? A vyprávěl vám někdo o symbolech, jako je křestní rouška nebo svíce, které si pak uchovávají křesťané po celý život?

3. říjen 2022 20:47

Přímo z místa: Vlakem na konec světa s Jaroslavem Rudišem a Pavlem Peterkou

Když se na kolejích sejdou tři milovníci železnice, může i z běžné projížďky lokálkou vzniknout zajímavá cesta plná vyprávění, příhod a vzpomínek. A to je případ setkání nejznámějšího hostinského na kolech jídelních vozů Pavla Peterky, spisovatele a autora komiksu a filmu o nejslavnějším železničáři Jesenicka Aloisi Nebelovi Jaroslava Rudiše a znalce jesenické krajiny a našeho kolegy Mirka Kobzy.

25. září 2022 18:52

Jak to vypadá, když učitelé učí dvě třídy najednou? Školy na vesnicích mají své kouzlo i omezení

Povinná školní docházka na vesnicích má své kouzlo a zároveň řadu omezení. Chtěli byste se dozvědět, jak to vypadá v praxi, když učíte současně dvě třídy?

11. září 2022 19:53

Moravská Sázava pramení ve východních Čechách, přesto teče do Moravy

Moravská Sázava je největším přítokem Moravy před Olomoucí. Odvodňuje území o rozloze větší než 500 kilometrů čtverečních a měří necelých 55 kilometrů. Protéká zčásti Pardubickým a zčásti Olomouckým krajem, přesto se nakonec stéká s řekou Moravou.

4. září 2022 35:03

Jak vypadá olomoucký Červený kostel 120 let od vzniku? Pojďte s námi do ateliéru i na lešení

V současné době probíhá rekonstrukce prvního evangelického chrámu postaveného ve městě na takzvané okružní třídě po zbourání olomouckých hradeb. Jeho štíhlá věž je pohledovou dominantou bulváru.

22. srpen 2022 29:19

Od narození Karla Lukase, jedné z největších vojenských osobností regionu, uběhlo 125 let

Rodák z Brníčka u Zábřeha Karel Lukas si v mládí přál být učitelem. Osud chtěl, aby se stal vojákem, nicméně v armádě si užil nejen pedagogické práce, ale i bojů, diplomatických jednání a také cestování po celém světě. Od jeho narození uplynulo 16. února 2022 už 125 let.

24. červenec 2022 36:49

Relax mezi palmami, kaktusy a citrusy. Taková je procházka ve sbírkových sklenících Výstaviště Flora

Do olomouckých sbírkových skleníků se vchází portálem od sochaře Julia Pelikána. Ten je také autorem nedalekého pomníku prvního ředitele olomoucké české reálky a významného botanika – pedagoga Františka Polívky. Urny pana profesora jeho ženy Filomény jsou pochovány v soklu sochy uprostřed magnoliové zahrady.