- Podcasty
- Houpačky

Poslechněte si podcast: Hračky sice kupujeme my, ale patří našim dětem. Učí se tak zodpovědnosti, říkají rodiče
Co v jakém věku dítěti pořídit za hračku? Na to se v novém díle Houpaček zeptala Martina Poliaková svých hostů z řad rodičů, Miloše a Zuzky. Zafilozofovali si nad tím, komu hračky patří a jestli důvěřují certifikacím, které nám dávají pocit bezpečí, že byla hračka vyrobena férově a z nezávadných materiálů.
Houpačky
Houpačky jsou magazín pro aktivní rodiče, který každý týden nabízí diskuse o dětech, mateřství, otcovství, rodině a životním stylu s lékaři, psychology, poradci i rodiči, kteří vypráví své příběhy.
Dítě má v nemocnici právo na neustálou přítomnost rodičů, ta ale není vždycky možná, říká právnička
„Hospitalizace dítěte je vždycky velice náročná pro všechny zúčastněné. Máme tu dítě ve vážném zdravotním stavu, máme tu rodiče, kteří mají velké obavy a jsou ve stresu, a máme tu i personál, který dělá vysoce odpovědnou práci někdy v ne zcela vyhovujících podmínkách,“ říká právnička Tereza Patočková. „Všichni zúčastnění by pro sebe měli mít velké porozumění a snažit se řešit situaci domluvou.“
Děti po obědě spinkají, do třídy nesmíte, na záchod jen o přestávce. Jak komunikovat se školou?
Adaptace, strava nebo spánek ve školách; oblečení nebo domácí úkoly ve školách – to jsou namátkou oblasti, ve kterých mívají rodiče odlišný názor od toho, co je běžné v českých předškolních a školních zařízeních. Jak se školou nebo školkou správně komunikovat? A kdo má právo určovat která pravidla?
K soudu se nechodí pro spravedlnost, ale pro rozsudek. Otec a matka si nejsou rovni, říká advokátka
„Rozvody jsou v dnešní době hrozně náročná záležitost, nejen pro rodiče a děti, ale i pro širší rodinu. Je to určitý typ tragédie,“ říká advokátka Michaela Dobrovičová. „Rodič musí zajistit sebe, pomoct dítěti a najít advokáta, který má ta správná slova.“
Seznamování se na pískovištích je pro většinu matek noční můra, říkají autorky aplikace Mamio
„České prostředí diskusních fór a poraden pro matky je zastaralé, chybí verze pro mobilní telefony a hlavně je často toxické a plné odsouzení,“ popisují spoluautorky seznamovací aplikace Mamio Laureen Höllge a Johana Šperlová. Mamio seznamuje ženy na základě stáří jejich dětí, místa bydliště nebo stylu výchovy.
Hned jsme věděli, že je jiný. Budil se dvacetkrát za noc, byl pořád v pohybu, říká máma syna s ADHD
„Hned když přišel na svět, všimli jsme si, že je nestandardní. V noci se vzbudil klidně dvacetkrát, byl neustále bdělý, neustále v pohybu. Přes den usnul na 20 minut, mohla jsem si podle něho řídit hodinky. Pro mě to znamenalo chronickou únavu a naprosté vyčerpání,“ říká Jana Martincová, máma čerstvě dospělého syna s ADHD.
Okolí se mě ptá na moji dceru nebo práci. Málokdo se ale zajímá o to, jak se mám já
Novinářka Šárka Seydler Kabátová zastavuje na ulicích mámy malých dětí a ptá se jich, jak se mají. „Nejčastější odpověď je ‚Mám se krásně, ale…‘. Ty ženy jdou vždycky rovnou do tématu. A platí, že každá má svůj unikátní příběh,“ říká.
Každý rodič si aspoň jednou týdně představí, jaké by bylo ty děti nemít, říká Big Daddy Mikky
„Řeším denně, jestli jsem dobrej táta. Ale nemám na to odpověď. Žiju a snažím se, aby se můj syn smál. Dokud je štastnej, dělám svoji práci dobře,“ říká stand-up komik Mikoláš Trkal, který na sociálních sítích vystupuje pod jménem Big Daddy Mikky. „Řekl jsem si, že se synem můžeme růst spolu. Jít vedle sebe bez toho, abych já ho pořád nějak natahoval.“
Svázat si pas, sníst chilli, škrtit sám sebe do bezvědomí. Online výzvy hledají slabé stránky dětí
„Věk uživatelů sociálních sítí se stále posouvá. Účty, které by měly být dostupné od třinácti let, mají založené děti, kterým je sedm nebo šest,“ upozorňuje psycholožka Šárka Kučerová, která se specializuje na duševní zdraví teenagerů. „Obsah sociálních sítí a jeho algoritmy jsou ale často příliš i pro třináctileté děti. Nemají ještě vyvinuté mechanismy, jak se se sdělením poprat, jak ho zpracovat.“
Nebáli jsme se, spíš jsme čekali, co setkání přinese, říká Lucie, která hostí holčičku s autismem
„Když jsme začínali, bylo Julince devět let. Skoro nemluvila, používala znaky, to jsme neuměli. Teď jsme v tom už dva roky a dokonce jsme si troufli vzít si holčičku na noc,“ říká Lucie Donátová, která se svým mužem a třemi vlastními dětmi hostí v rámci homesharingového programu Dětí úplňku Julii s autismem.
Napsal mi, že svoje dítě zmlátí, kdykoli bude chtít. Potřebujeme zákon, který ochrání ty nejslabší
„V šatnách škol a školek, na tréninku nebo na dětském hřišti to jsou právě všímaví rodiče, kteří můžou v příběhu ohroženého dítěte sehrát strašně důležitou roli. Někoho, kdo si všimne, kdo na něco upozorní a dítě vysvobodí ze začarovaného kruhu násilí,“ říká vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková.