Zprávy ze Severu
Před týdnem

Poslechněte si podcast: Hraboše mohou zemědělci hubit vyššími dávkami jedu. Výjimkou jsou oblasti s chráněnými dravci

Na přemnožené hraboše mohou sedláci dočasně použít vyšší dávky jedu. Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský ale povolil jen cílené kladení do nor, nikoliv plošné rozmetávání. V oblastech s výskytem sýčka obecného a sovy pálené navíc zákon o ochraně přírody a krajiny aplikaci zakazuje úplně.

01:58

Zprávy ze Severu

Vydává: Český rozhlas

Pravidelné zprávy obsahující nejnovější události ze světa, domova a severu Čech.

Web

Dnes 02:10

Skoro pět měsíců nebude možné kvůli výstavbě kanalizace projet obcí Kámen na Děčínsku

Silnice v obci zůstane na pět měsíců uzavřená kvůli budování nové kanalizace.

Včera 01:57

Sochař Libor Pisklák dokončil sochu saského krále Fridricha Augusta pro teplické lázně

Sádrový odlitek teď poputuje do Horní Kalné. V tamní slévárně vytvoří závěrečnou bronzovou verzi busty.

Před dvěma dny 02:04

Jídelní vůz z Prahy do Ústí nad Labem se rozjede na jevišti ústeckého Činoherního studia

Činoherní studio v Ústí nad Labem uvede 24. března večer premiéru autorské hry o cestování vlakem s názvem Jídelní vůz. Autor a režisér David Šiktanc se inspiroval vlastními zážitky, podobně jako skoro celý tvůrčí tým.

Před dvěma dny 02:00

V chomutovském zooparku oslaví kulatiny nejstarší tuleň chovaný v zoologických zahradách v Evropě

Nejstarším tuleněm kuželozubým chovaným v zajetí v evropských zoologických zahradách je Kašek ze Zooparku v Chomutově. Tvrdí to alespoň vedení zoo. Letos je zvířeti 40 let – to je o zhruba 15 víc, než se dožívají tuleni v divoké přírodě. Oslava se koná v zooparku v sobotu 25. března. V Chomutově je Kašek od roku 1992.

Před dvěma dny 01:56

Přestavba staré plovárny v Krupce začala. Vznikne tam park s hřišti pro děti i dospělé

Do areálu bývalého koupaliště v Krupce na Teplicku nastoupili pracovníci s motorovými pilami a bagrem. Začala přeměna staré nefunkční plovárny z 80. let 20. století, ze které má do roka být upravený park s volnočasovým vybavením.

Před dvěma dny 02:05

Stanoviště záchranné služby ve Varnsdorfu prozatím nebude

Ve Varnsdorfu na Děčínsku zatím stanoviště záchranné služby nevznikne. O jeho vybudování žádalo vedení města i stovky lidí prostřednictvím petice. Dojezdové časy jsou podle nich příliš dlouhé. Sanitky vozí pacienty vedle rumburské nemocnice také do desítky kilometrů vzdálené nemocnice v Děčíně nebo Ústí nad Labem. V celém Šluknovském výběžku působí aktuálně čtyři posádky záchranářů, k pacientům se ale většinou dostanou do zákonem stanovených 20 minut.

Před dvěma dny 02:44

V Krušných horách na Mostecku fungují od počátku roku dvě destinační agentury

Ústecký a Karlovarský kraj společně založily novou Destinační agenturu Krušnohoří. Od ledna má propagovat ústeckou i karlovarskou část pohoří a lákat tam turisty. Na Mostecku ale funguje i Destinační agentura Krušné hory, která vznikla v roce 2010, a která se do nově vzniklé agentury odmítla začlenit.

Před třemi dny 02:07

V Ústí nad Labem začíná dvoutýdenní festival současného designu

V Domě umění Ústí nad Labem je otevřena nová výstava s názvem Zahrada ctností a neřestí. Představuje současný design. Zároveň je hlavní akcí nultého ročníku festivalu Design Ústí, který potrvá dva týdny. Návštěvníci na ní uvidí třeba podsedáky pro invalidy vedle šperků, erotické pomůcky nebo kávový servis.

Před třemi dny 01:56

Veterinární správa udělila v Ústeckém kraji další pokuty za týrání skotu

Veterinární kontroloři v Ústeckém kraji stále řeší případy týrání dobytka. Před soudem je případ z Chomutovska, kde žil skot v nevyhovujících podmínkách, teď krajská veterinární správa řeší další případ na Děčínsku.

Před třemi dny 03:08

Občanská vybavenost obcí v Ústeckém kraji se výrazně liší. Důkazem toho mohou být Ročov a Brodec

Občanská vybavenost v menších obcích v Ústeckém kraji může být výrazně odlišná. Například v Ročově na Lounsku mají obchod, lékaře, poštu, školu a třeba i kulturní dům s tělocvičnou. V nedalekém Brodci nic z toho není. Tamní obyvatelé tak musejí za veškerými službami dojíždět, jak uslyšíte v následující reportáži.