• Podcasty
  • Zprávy pro Královéhradecký kraj
Zprávy pro Královéhradecký kraj
Před týdnem

Poslechněte si podcast: Hra jako důležitá součást lidského života. Švadlena Světlana Musilová sbírá staré kočárky a panenky

Světlana Musilová z Nové Paky sbírá kočárky a panenky od roku 2012. A sběratelství se stalo její vášní. S chutí se ujímá i těch nejvíc poškozených trofejí a většinou je sama opravuje. Její sbírka čítá přibližně 100 kočárků a 150 panenek, k tomu nepočítaně dalších sběratelských předmětů. Jsou to pro ni poklady, které renovuje i obdivuje.

02:48

Zprávy pro Královéhradecký kraj

Vydává: Český rozhlas

Pravidelné zprávy obsahující nejnovější události ze světa, domova a východu Čech.

Web

Dnes 02:51

Do Meziměstí přijel speciální kamion. Pojízdná učebna techniky Ministerstva průmyslu a obchodu

Do Královéhradeckého kraje po roce opět přijela pojízdná učebna techniky, tedy speciálně upravené nákladní auto s 3D technologií a virtuální realitou. Postupně zajíždí do vybraných základních škol a jeho hlavním smyslem je popularizovat moderní technologie a motivovat žáky k podání přihlášky na střední školu zaměřenou na technické obory.

Dnes 02:14

Hradec Králové chce naplánovat opravu Benešovy třídy znovu od začátku. Součástí bude i nová lávka

Vedení Hradce Králové chce po mnoha letech opustit stávající plány na opravu zchátralé Benešovy třídy na Moravském předměstí. Nahradit by je měl nový projekt. V mnohapatrových panelácích kolem ulice žije asi 10 tisíc lidí. Změna projektu do více etap by podle magistrátu měla rychleji řešit složité majetkové vztahy společných prostranství, což by mělo uspíšit následné opravy.

Dnes 01:56

Klášterská Lhota nemá žádný obchod, restauraci, školu ani školku. Lidé si pomáhají mezi sebou

Klášterská Lhota na Trutnovsku přišla o obchod i hospodu. Obyvatelé jsou závislí na dojíždějí do okolních měst, kam si jezdí za nákupy nebo třeba k lékaři. Do vsi dojíždí pojízdná pošta. Je to jediná služba, která tam funguje. Vedení obce lidem - hlavně těm nejstarším - pomáhá. Teď nově plánuje odkoupit větší objekt a vybudovat velký společenský sál a hospodu, aby se lidé opět měli alespoň kde setkávat.

Včera 02:26

34 mumií se po letech vrátilo do kostela ve Vamberku. Pro veřejnost se chystají virtuální prohlídky

Třicet čtyři takzvaných vambereckých mumií se po víc než dvaceti letech vrátilo do kostela ve Vamberku. V kryptě kostela se totiž podařilo obnovit vhodné mikroklimatické podmínky a těla tak bylo možné převézt z broumovského kláštera. Soubor mumií tvoří ostatky významných osobností města ze 17. a 18. století, včetně hraběnky belgického původu Magdaleny Grambové, zakladatelky tradice výroby vambereckých krajek.

Včera 02:12

Jan Ámos Komenský v Horní Branné aneb Jak souvisí kompostování pomocí žížal s tamními učitelkami

Nadrobno nakrájený bioodpad můžete servírovat žížalám na podestýlku. Pochutnají si na slupkách od zeleniny a ovoce, kávové sedlině, sáčcích od čaje, papírových ubrouscích od svačiny nebo zkompostovaném listí či trávě. A proč vás s takzvaným vermikompostováním seznamujeme právě 28. března, při Mezinárodním dni učitelů?

Včera 02:11

Naděje hradeckého sportu, krasobruslařka Tereza Vorlíčková, trénuje na kolečkových bruslích v garáži

Garáž plná automobilů jako tréninkový prostor není určitě běžná záležitost. Pro jedenáctiletou Terezku Vorlíčkovou z Hradce Králové každodenní realita. Nadějná krasobruslařka na kolečkových bruslích získala ocenění Naděje hradeckého sportu na nedávném vyhlašování nejlepších sportovců města za rok 2022.

Včera 02:21

Královéhradecký kraj zatím neodmítl plánovanou výstavbu spalovny odpadů u Opatovic

Zastupitelé Královéhradeckého kraje vzali na vědomí záměr vybudovat u opatovické elektrárny spalovnu odpadů. Na rozdíl třeba od města Hradce Králové nebo obcí v blízkosti budoucí spalovny jednoznačné odmítnutí ze strany kraje zatím nepřišlo. To ale automaticky neznamená, že by Královéhradecký kraj se spalovnou souhlasil.

Před dvěma dny 02:18

Městští strážníci stárnou, třetina je starší 50 let. Mladé tato práce neláká, nebo pouze dočasně

V Česku se zvyšuje průměrný věk strážníků městských policií. Mladí o práci nemají zájem, anebo slouží jen do té doby, než se jim podaří dostat k policii, případně armádě. Téměř třetině strážníků napříč republikou je tak, podle údajů Českého statistického úřadu, víc než 50 let. Brzy to může být znát při řešení problémových situací.

Před dvěma dny 02:08

V Trutnově musí řidiči počítat s novým dopravním omezením. Neprojedou Rýchorskou ulicí

Rýchorská ulice v Trutnově je pro řidiče od dnešního dne neprůjezdná, čeká ji další etapa oprav. Pro řidiče je připravena objízdná trasa, změny se dotknou i cestujících v městské dopravě. Co všechno se chystá? To je otázka pro Kateřinu Kohoutovou, která zjišťovala informace přímo na místě.

Před dvěma dny 02:32

Škody za miliony korun způsobí v Královéhradeckém kraji každé jaro divoká prasata hledající potravu

I když většina lidí možná divoké prase v přírodě nikdy neviděla, tahle zvířata opravdu existují. Na vlastní oči - a i na vlastní peněženku - o tom divočáci dokáží přesvědčit majitele pozemků po celém kraji. Divočák se ještě nemůže schovat do pole s řepkou nebo pšenicí a jídelníček, který mu příroda servíruje, zatím ještě také není bohatý.