5. prosinec 2021

Poslechněte si podcast: Pavel Hošek: Zdravotní sestry, lékaři a prodavači jsou hrdinové a hrdinky naší doby

Kazatel církve bratrské, teolog a spisovatel Pavel Hošek má z to, že žijeme ve zvláštní době. Čelíme situaci, na kterou nejsme zvyklí. „Ale přesto, nebo možná právě proto je období adventu čas, kdy se má člověk do hloubky zamyslet nad smyslem života. V tom nám tato v mnohém podivná doba vlastně přináší velmi dobrou příležitost,“ říká.

25:33

Hovory

Vydává: Český rozhlas

Rozhovor s osobností, která má zajímavý osobní i profesní život a názory.

Web

Včera 24:01

Adiktolog: Část žen sahá po alkoholu, protože být dobrou manažerkou, matkou a manželkou je těžké

Počet alkoholiček v Česku roste. Podle výzkumu Kliniky adiktologie Všeobecné fakultní nemocnice vypijí Češky průměrně šest litrů čistého lihu za rok. Změnil se také poměr mužů alkoholiků a žen alkoholiček. Zatímco ještě v osmdesátých letech byl deset ku jedné, dnes se pohybuje čtyři ku jedné. „Naše zkušenost z praxe je stejná. Platí, že ženy dohánějí muže, co se týče užívání alkoholu. A dohánějí je i v žádostech o léčbu,“ potvrzuje adiktolog a psychoterapeut Ondřej Sklenář.

Před dvěma dny 24:11

Pergnerová: Z čágo belo jsem chtěla záhy ukročit někam, kde je ta vážnější Tereza

„Už po několika měsících, kdy se začalo vysílat Eso, jsem cítila, že se nedějí úplně šťastné věci pro mou duši. Snažila jsem se to nějak pro sebe pojmenovávat, co se ve mně odehrává. A trošku jsem tomu úspěchu nerozuměla – tomu, jak jsem byla vystavena na podstavec a pro některé jsem byla až nedotknutelná, přitom sama jsem se tak nikdy necítila,“ popisuje Tereza Pergnerová své televizní začátky.

Před třemi dny 23:56

Pokud má chátrající budova majitele, je to často nátlak na památkáře, říká Zeman z webu Prázdné domy

„Pokud prázdný dům patří společnosti – obci, městu či státu –, dá se s tím pracovat jinak, než když má majitele,“ vysvětluje spoluzakladatel portálu Prázdné domy Petr Zeman, který je zastupitelem a předsedou Výboru pro územní rozvoj, územní plán a památkovou péči Zastupitelstva hlavního města Prahy zvolený za hnutí Praha sobě.

Před čtyřmi dny 23:31

S herectvím je to jako s jízdou na kole. Když to umíte, nespadnete, myslí si herečka Lenka Krobotová

„Za sebe mohu říct, že jsem si i před covidem uměla představit, že bych se v případě nouze uměla uživit. Jsem v tom asi robocop. V každém z nás je nějaká skrytá síla, která vás nutí k přežití. Možná nějaký pud sebezáchovy,“ říká herečka Lenka Krobotová. „Taky si umím představit, že bych se živila jako produkční. Docela mě baví organizovat věci a asi umím jednat s lidmi,“ dodává v odpovědi, jestli je v covidové době herecká profese nejistým povoláním.

Před pěti dny 22:50

Svět je v čím dál větším chaosu, míní humanitární pracovník Pavelka

„Bylo mi do breku,“ popisuje dlouholetý humanitární pracovník Jan Pavelka emoce po rychlém odchodu spojenců z Afghánistánu v září loňského roku. „Popravdě, dlouho jsem nemohl uvěřit, že to takto skončí. A i ten chaotický odchod a to, že vůbec Američané ve finále prosili Tálibán, aby je včetně spolupracovníků nechal odejít v míru. Aby je pustili na letiště a mohli odletět.“

Před pěti dny 23:09

Po letech oživila „zázračný film“. „Táta kdysi nemohl rozhodnout nic,“ říká o Kinoautomatu Činčerová

Kinoautomat byl první interaktivní film na světě, s nímž Radúz Činčera oslnil diváky na světové výstavě EXPO 67 v Montrealu. „Když se točil film pro Kinoautomat, byla jsem malá holka a vůbec tomu nerozuměla. Táta mi říkal, že to nebude obyčejný film, ale takový trochu zázračný,“ vypráví v Hovorech dcera slavného režiséra, sama známá dokumentaristka Alena Činčerová.

Před týdnem 23:41

Patří mezi nejlepší fotografy aktů na světě. „Neživím se tím, to mi dává svobodu,“ říká Burkhardt

Ženy jsou jako objekt fotografování nevyčerpatelné téma. I po letech člověk nachází různé pohledy, kompozice, které jsou stále nové, říká fotograf Miloš Burkhardt, který je řazen mezi stovku nejlepších fotografů aktů na světě. „Když toto slyším, jsem z toho trošku nervózní a přijde mi to trapné. Jsem uvedený v knize, která byla takto nazvaná. Je to ale osobní pohled a nemá to žádnou objektivitu,“ podotýká fotograf, v uměleckých kruzích známý jako Burki.

Před týdnem 24:01

Rozhodně není konec všech nastartovaných krizí, míní prezident asociace restauratérů

Roky pandemie poznamenaly i českou gastronomii. Podle prezidenta Asociace restauratérů APRON Sylvia Spohra to pro některé může být ozdravné, pro jiné ničící. „To, že je to očistný proces, o tom není diskusí. A ani to, že to je něco opravdu zničujícího. Strašně moc záleží, jakou klientelu jste měli.“

Před týdnem 23:11

Je to hudba budoucnosti, ale kontaktní čočky by mohly kontrolovat nitrooční tlak, říká optometristka

„V dnešní době používáme už třetí generaci silikon hydrogelových kontaktních čoček. Musím říct, že to je jedna z uživatelsky i zdravotně nejlepších typů čoček. Jsou vysoce propustné na kyslík, jsou dobře snášené a velmi dlouho pro uživatele komfortní. Lidé je mívají v oku klidně 14 až 16 hodin,“ vysvětluje optometristka Adéla Holubcová.

Před týdnem 23:54

Covid je test našich vzájemných vztahů, domnívá se hebraistka Tereza Gafna Váňová

Tereza Gafna Váňová učí na Lauderových školách židovská studia a hebrejštinu. Když jí před čtyřmi lety zemřel manžel, musela se ze dne na den stát i vinařkou. „Není to úplně šťastná kombinace, aby byl člověk intelektuálka a vinařka. K vinaření je potřeba hodně instinktu, takové té ,první signální‘ a hlavně hodně rukodělné zručnosti. Nevím, jestli něco z toho mám, ale nezbylo nic jiného, než se do vína pustit,“ říká v pořadu Hovory.