Před týdnem

Poslechněte si podcast: Myšlenky jsou v hlavě a emoce v těle, říká psycholožka Radka Loja

V Hovorech prozradí, že práci s klienty bere jako mravenčí práci - každodenní rutinu s každým, kdo se chce osobně rozvíjet a kontrolovat své pocity. Výsledkem takové terapie je umění být šťastný. I když některým  věcem se nelze vyhnout, lze je pochopit a přijmout. S psycholožkou Radkou Lojou mluvil David Šťáhlavský.

22:54

Hovory

Vydává: Český rozhlas

Rozhovor s osobností, která má zajímavý osobní i profesní život a názory.

Web

Včera 23:03

Autor projektu Carboneg: Přebytečný uhlík z atmosféry musíme dostat do půdy, kde je ho nedostatek

Hostem Hovorů je autor projektu Carboneg Václav Kurel, který usiluje o regenerativní způsob hospodaření. „Udržitelné zemědělství dnes už nedává smysl. Už není co udržovat. Půda je v tak špatném stavu, že ji naopak potřebujeme regenerovat. Potřebujeme do ní vrátit život, a to tak, že nebudeme rozrušovat dům pro půdní houby a bakterie, ale budeme se jim snažit vytvořit takové podmínky, aby se jim v půdě dařilo,“ nastiňuje.

Před dvěma dny 23:55

Praha je můj osud. Zcela mě naplňuje, říká Bečková, místopředsedkyně Klubu Za starou Prahu

Hostem Hovorů je Kateřina Bečková, historička a místopředsedkyně Klubu Za starou Prahu. Je to žena, která doslova ztělesňuje svým profesním životem lásku k Praze a úsilí o zachování jejího jedinečného charismatu.

Před čtyřmi dny 23:35

Vzniká to beznadějí, říká o svém tvůrčím procesu umělec Pavel Brunclík

Obrazy. Takto jednoduše se jmenuje aktuální výstava Pavla Brunclíka v galerii Jiřího Trnky v Plzni. Brunclík je absolventem Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy a také vystudoval dokumentární tvorbu na FAMU. Živil se jako reklamní fotograf. Skoro 20 let se věnoval volné tvorbě, zejména krajině, portrétům a aktům. Nedávno vzal do ruky paletu a štětec. Střídavě žije v Praze a na jihu Francie.

Před pěti dny 23:59

Ekonom Křeček: Nechci být hlásnou troubou vlády. Cítím se jako odborník, který řekne svůj názor

Je jedním z nejcitovanějších českých ekonomů současnosti. Štěpán Křeček od začátku tohoto roku vytvořil v českých médiích více jak 2200 mediálních výstupů a citací. Pět let pracuje na pozici hlavního ekonoma investiční společnosti BH Securities a jeho znalosti oceňuje i premiér Petr Fiala (ODS), u kterého působí jako ekonomický poradce.

Před týdnem 23:52

Toufar nebyl horlivým buřičem a osvoboditelem. Snažil se s režimem vycházet, popisuje kněz Beneš

„Nemusíme své cesty začínat rozmáchlými plány,“ zakončil kněz Petr Beneš své nedávné kázání v den 120. výročí narození faráře Josefa Toufara. Kázání pronesl v chrámu v Polné na Vysočině, odkud Toufar pocházel. Co znamená, že by se farář Toufar mohl stát blahoslaveným a jaký význam má jeho příběh pro společnost, která se většinově k církvi nehlásí?

Před týdnem 23:31

Hovory: Na Wall Street se na mě tehdy dívali s despektem, že jsem z východní Evropy, říká ekonomka Zychová

Když přišla Kateřina Zychová koncem 90. let na newyorskou Wall Street, hned dostala nálepku „Eastern Europe“. Všichni jí dávali jasně najevo, odkud je. To londýnská City je prý jinak naladěná a střední Evropa byla pro tamní byznysmeny vždy solidní součástí stategie investičních bank. Po letech se vrátila do České republiky a stočila svůj zájem k zemědělství. Je právě farmaření investiční jistotou budoucnosti? A proč zemědělský sektor stále neprošel výraznější transformací?

Před týdnem 23:34

Rudolf Slánský vytvořil systém, který ho nakonec sám semlel, říká autor jeho monografie Chadima

Hostem Hovorů je spisovatel a badatel Jan Chadima. Vydal obsáhlou monografii o Rudolfu Slánském, jednom z předních československých komunistů, který se stal obětí režimu, jež sám pomohl stvořit a ve kterém hrál nemilosrdnou vysokou hru. Nejen o Slánském a minulém režimu mluví s Janem Chadimou Jana Klusáková.

Před týdnem 23:17

Otec ze mě chtěl mít tlumočnici. Pak ale pochopil, že herectví má také smysl, říká Žádníková

Znát ji můžete z televizních seriálů Velmi křehké vztahy, Rodinná pouta, Lékárníkových holka nebo zkáza Dejvického divadla. Na této scéně je v angažmá od roku 1996. Moderuje, píše verše, načítá pohádky, hraje na flétnu a kromě jiného také pořádá festival hudby. Hostem Hovorů je Zdeňka Žádníková Volencová, žena mnoha talentů.

Před týdnem 23:57

Přijmout dítě, které není vaše, je velké životní rozhodnutí, říká odbornice

Hostem Hovorů je Michaela Wicki, výkonná ředitelka nestátní organizace Institutu rodinné péče Natama. Mluvit bude o pěstounské péči, o přípravě a doprovázení lidí, kteří se rozhodnou osvojit si dítě z dětského domova nebo kojeneckého ústavu. Ale také o tom, jaké jsou představy pěstounů a jakou zkušenost mají s anglicky mluvícími páry. Moderuje Tatiana Čabáková.