Před čtyřmi dny

Poslechněte si podcast: Kadečková byla ženou, která v české skandinavistice mnoho znamenala, vzpomíná literární redaktorka

„Legendu české skandinavistiky Helenu Kadečkovou jsem poznala, když jí bylo téměř 80 let, takže v pozdním věku,“ vzpomíná její přítelkyně, editorka a literární redaktorka Daniela Iwashita. „V té době už měla vše, čím je známá, už ,prakticky za sebou‘. Poznala jsem takovou Helenu Kadečkovou v komorním provedení, protože to byla žena, která v té české skandinavistice znamenala velmi mnoho. Ať už jako pedagožka, překladatelka nebo literární historička,“ dodává v pořadu Hovory.

22:58

Hovory

Vydává: Český rozhlas

Rozhovor s osobností, která má zajímavý osobní i profesní život a názory.

Web

Včera 22:37

Díla Kupky a Toyen trhají aukční rekordy. A nezmění to asi ani válka, hodnotí galerista

Světová finanční krize z let 2008 – 2009 odstartovala i krizi obchodu s uměním. Válka na Ukrajině by ale aukční trhy podobně zasáhnout neměla, tvrdí galerista Vladimír Lekeš. „Těžko to samozřejmě stoprocentně predikovat, ale na světovém uměleckém aukčním trhu i v privátních prodejích je nedostatek kvalitních uměleckých děl. Jakmile se některé top dílo objeví, znamená to zboření všech rekordů a vzbuzuje to obrovský zájem,“ dodává v pořadu Hovory.

Před dvěma dny 23:49

K unitářům mne dovedla možnost kontaktu s tím, co nás přesahuje, popisuje předsedkyně sboru

„K Náboženské společnosti českých unitářů mě dovedla možnost přímého kontaktu s něčím, co nás přesahuje – byť v organizovaném náboženství. S něčím božským – pokud to mám nazvat nějak zjednodušeně, což většina církví neumožňuje,“ popisuje Kristina Ledererová Kolajová, předsedkyně Ústředního správního sboru Náboženské společnosti českých unitářů.

Před pěti dny 22:47

Přední advokát? Nechal bych tuto kategorii na předním a zadním hovězím, žertuje právník

Je právo a spravedlnost to samé? „Tuto kategorii nemám rád, protože nemám rád to takto ostře vyhraňovat,“ říká v pořadu Hovory odborník na autorské právo Jan Kříž. „Princip je v tom, že právo je potřeba nalézat a snažit se s pomocí zákonů, vyhlášek a tak dál vyvinout maximální úsilí, abych ho našel.“

Před šesti dny 23:27

Největší krásou karavaningu je svoboda, míní zakladatel společnosti na sdílení karavanů

Sdílet se dají byty, domy a chalupy, koloběžky, kola, auta a teď ještě i karavany. „V zahraničí je karavan to, co si přivěsíte za auto. Obytnému automobilu pak říkají například campervan. U nás to tak jasné není, takže někteří nazývají karavanem to, co táhnou i to, čím jedou. My sami v tom nemáme jasno, takže v komunikaci používáme jak karavan, tak obytný vůz nebo i obytka. To je ale název, který rád nemám,“ vysvětluje Lukáš Janoušek zakladatel CEO společnosti.

Před týdnem 23:39

Proti obrovitánským entitám, jako je společnost, jsem bezmocný, tvrdí satirik a sociolog Biler

„Satira a sarkasmus je mé výchozí nastavení. Samozřejmě, že bych mohl mluvit i jiným způsobem – a často to dělám –, ale tohle je mi bližší,“ říká satirik a sociolog Stanislav Biler, který je zároveň komentátorem levicového portálu A2larm a držitel ceny Magnesia Litera za prózu.

Před týdnem 23:39

Dobré víno nemusí být drahé. Důležitější je, s kým ho ochutnáte, nabádá sommeliérka

„Víno nemusí být úplně drahé, aby bylo dobré. Pro mě je víno věc, která souvisí s tím, s kým ho pijete, jak ho pijete a také v kontextu s jídlem. A dokonce i prostředí, kde ho pijete,“ popisuje přední znalkyně francouzských vín a sommeliérka Diana Sixtová.

Před týdnem 24:00

Nemyslím, že pokud člověk nemá zrak, tak je v životě ochuzen, míní nevidomá klavíristka Skleničková

Ráchel Skleničková je nevidomá klavíristka a zpěvačka. Díky svému talentu, píli i odvaze hrála jako sólistka s velkými hudebními tělesy, ale také s Miro Žbirkou. Kolem života nevidomých podle Skleničkové panuje mnoho mýtů. „Lidé si asi nedokážou představit, že se život i všechny další zážitky dají vnímat sluchem, čichem, hmatem nebo chutí. To je asi ten nejčastější předsudek, ale bylo by jich i víc,“ popisuje v pořadu Hovory.

Před týdnem 23:21

Sny jsou od toho, aby se plnily, tvrdí dobrodruh a podnikatel Olšiak

Věta o plnění snů je dokonce životním krédem dobrodruha, cestovatele a podnikatele Júliuse Olšiaka, který pochází ze slovenského Lučence. Vedl japonskou restauraci v Amsterdamu, německou pivnici v Ho Či Minově Městě, procestoval Filipíny a okolí a momentálně zakotvil na Zanzibaru.

Před týdnem 23:23

Elektřina je veřejný statek. Není to zboží jako každé jiné, tvrdí energetický zmocněnec Bartuška

„Vím, že to zní netržně a možná špatně z pohledu čistého kapitalismu, ale představa, že někde v Evropě je populace, která nemá na elektřinu? To je přece ze společnosti kompletně vyřadí. Elektřina není zboží jako každé jiné,“ říká Václav Bartuška, zvláštní zmocněnec Česka pro otázky energetické bezpečnosti. „Věřím, že má smysl to říkat: Elektřina není podle mě pouze komodita. Je to veřejný statek.“