- Podcasty
- Hovory

Poslechněte si podcast: Historik: Středověké univerzity učily logiku i to, jak se bránit manipulaci
„Dřív se na univerzitách běžně studovalo sedmero svobodných umění. Což bylo trivium – gramatika, logika a rétorika. Pak kvadrivium, které zahrnovalo pokročilejší vědy, včetně například astronomie. Následně se student rozhodoval, co bude dělat dál,“ vysvětluje historik a specialista na středověkou univerzitní vzdělanost Ota Pavlíček.
Hovory
Rozhovor s osobností, která má zajímavý osobní i profesní život a názory. Hosty pořadu jsou respektované, ne nutně mediálně známé tváře všech oblastí společnosti.
Život v Charkově je jako na jiné galaxii. Čas má jinou rychlost i hodnotu, říká novinářka Knapová
„Když jsem přijela do Charkova poprvé, byl večer a usnula jsem s tím, že si užiju krásný literární pobyt. Jen po pár hodinách mě probudil dopad rakety v sousední ulici. Vyděsilo mě to, nebudu lhát, že ne, dokonce hodně,“ vzpomíná novinářka a spisovatelka Adéla Knapová.
Herečka Cibulková: Adina Mandlová asi nebyla zlá. Měla ale cynický humor, kterým si ubližovala
„Dřív jsem byla člověk, který pokud si něco neudělá sám, tak není. Ale pak jsem přišla na to, že tak to nejde. Nemůžu být všude, nemůžu mít úplně všechno pod kontrolou,“ říká herečka a nová ředitelka pražského Divadla Viola Klára Cibulková.
Fotograf Dan Materna popisuje, jak stárnutí ovlivňuje jeho práci: "Fotil jsem a zároveň jsem po očku sledoval své starší kolegy
Ta práce je spojená s fyzickou námahou, nosíte těžké foťáky, někdy se stane, že skutečně fotografové běží na místo a kdo tam doběhne první, tak to má vyfocené líp než ten, který tam doběhne později." O svých nejoblíbenějších fotkách i současné práci manažera Czech Press Photo mluví v Hovorech s Tatianou Čabákovou.
Olomoucká Telegraph Gallery se snaží dělat každou výstavu unikátní, říká její šéfkurátor
„Kdyby se nějakým zázrakem povedlo přenést Telegraph Gallery z Olomouce do Prahy, návštěvnost by vzrostla klidně i dvacetinásobně,“ říká šéfkurátor Mira Macík. Telegraph totiž není pouze galerie, jde o multifunkční platformu propojující kulturu, práci i odpočinek.
Dobrá fotka by měla pohnout celou společností, myslí si známý fotograf Dan Materna
Fotografie Dana Materny nazvaná Exekuce dítěte nejenže získala v soutěži Czech Press Photo cenu Fotografie roku 2007, mohla ale i za změny ve společnosti. „Na základě této fotografie, kterou otiskly noviny asi čtyřikrát na titulní straně, a hodně se o tom příběhu psalo, se problematika dětských exekucí dostala i na jednání vlády a řešili to i poslanci ve Sněmovně,“ říká její autor.
Psaní knih je obrovská svoboda, práce v marketingu zas věc racionální, říká spisovatelka Ježková
„U jedné práce odpočívám od druhé. A zatím mi to vychází – někdy to tedy přeháním a je toho moc,“ popisuje Alena Ježková. Je spisovatelkou, ale také dlouholetou novinářkou, publicistkou a byla i poradkyní volební prezidentské kampaně nezávislého senátora Pavla Fischera.
Zábavný chaos i deprese – to je naše rodina s ADHD, popisuje autorka knihy Roztěkané Klára Kubíčková
„ADHD se promítá úplně do všeho, co dělám. Jak to dělám, jak myslím, cítím, jak žiju, jaké mám vztahy i jak spravuji své finance,“ popisuje Klára Kubíčková, spoluautorka knihy Roztěkané: Jak se žije ženám s ADHD. Sama získala diagnózu až ve 42 letech.
Pokud si někdo s 3 dávkami očkování myslí, že je proti covidu chráněný, tak není, varuje lékařka
„Těsně před začátkem pandemie covidu-19 mi zřejmě na covid zemřela maminka. Pak se u nás na JIPce objevil známý první pacient ,taxikář‘, kterého jsme pak převáželi na VFN na Karlově náměstí a nakonec zachránili,“ vzpomíná na první dny pandemie lékařka Martina Koziar Vašáková. Její specializací je vnitřní lékařství, pneumologie, alergologie a také klinická imunologie.
North West Passage je pro otrlé ženy a muže, z tohoto náročného arktického přechodu se vrátil (jako pravděpodobně první Čech) Václav Pištora, který nemá rád označení polárník a říká si raději špacírník
O jeho toulkách zmrzlou divočinou si s ním povídá Vladimír Kroc.
„Špacírník“ Pištora: Cestuji, abych předával hodnoty
Životním krédem polárního průzkumníka a, jak sám sobě říká, špacírníka Václava Pištory je To live not exist neboli Žít a nejen existovat. Založil také stejnojmenný projekt, se kterým se snaží s dětmi sdílet zkušenosti z různých komunit světa. Zaměřuje se na mladé lidi a snaží se jim ukazovat cesty, kudy by se mohli v životě ubírat „Jsou to aktivity jako dát si cíl a pracovat na něm každý den,“