Hovory
Sezóna 2Epizoda 19Před čtyřmi dny

Poslechněte si podcast: Praha žije ve dvou paralelních světech. Lidé bez domova vnímají město jinak, říká šéfka Pragulicu

„Když jsem se přestěhovala z Ostravy do Prahy, šokovalo mě, že tady jsou lidé bez domova. A Prahu mi ukazovali právě oni, takže to pro mě mělo obrovskou hodnotu. Nestačila jsem se divit, když jsem vyslechla i ty jejich příběhy,“ popisuje sociální podnikatelka a zakladatelka neziskové organizace Pragulic Tereza Jurečková.

23:43

Hovory

Vydává: Český rozhlas

Rozhovor s osobností, která má zajímavý osobní i profesní život a názory. Hosty pořadu jsou respektované, ne nutně mediálně známé tváře všech oblastí společnosti. 

Web

Sezóna 2Epizoda 20Včera 24:01

Chceme dostat ženy do čela digitální transformace v Česku, říká šéfka Czechitas

Jejich kurzy otevírají především ženám cestu do světa IT. „Největší neúspěch je to nezkusit, neosahat si technologie a nevyzkoušet si, jak to může fungovat pro každého z nás,“ říká zakladatelka společnosti Czechitas Dita Formánková. „Dlouhodobě, snad deset let jsme holky učily programovat proto, aby se z nich staly programátorky. A dnes jsou z nich testerky, specialistky kyberbezpečnosti i nebo AI transformátorky,“ popisuje v pořadu Hovory s inovátory.

Před dvěma dny 21:33

Taky jsem dnes mohl hrát na cello v symfoňáku, říká bigbítová legenda „Olin“ Nejezchleba

„Violoncello jsem na konzervatoři dostudoval, dokonce jsem vyhrál konkurs do tehdejšího Státního symfonického orchestru Gottwaldov (dnešní Zlín) na místo cellisty. Ale protože jsem také kamarádil s bigbiťáky a folkaři, tak jsem asi měsíc před nástupem do symfoňáku ,dostal lano‘ od kapely Marsyas,“ popisuje své začátky rockový violoncellista, baskytarista, zpěvák a houslista Jaroslav „Olin“ Nejezchleba.

Před třemi dny 23:16

Kněz Marek Orko Vácha: Chcete být šťastní a zdraví? Dejte si pozor na to, o čem přemýšlíte

Co je to radost? „Mělo by to být defaultní, jakési ,tovární‘ nastavení člověka. Není to radost, kterou zažijete, když vyhrajete peníze nebo uděláte maturitu,“ odpovídá v pořadu Hovory kněz, biolog a etik Marek Orko Vácha. A dodává: „Kdybych měl být hodně sarkastický, cituji jednoho amerického pastora, který říká, že štěstí není úsměv křesťanů, kteří se tváří, jako kdyby měli předplacenou VIP lóži v nebi. Je to cosi hlubšího. Je to to nastavení, se kterým člověk ráno vstává.“

Před týdnem 23:18

Legální používání psychedelik u těžkých depresí? Je to revoluce, myslí si filantrop

Pokud doběhne celý legislativní proces do konce, mohla by se v asistované psychoterapii začít brzy využívat nová léčba pacientů s těžkými depresemi, existenciální tísní, posttraumatickou stresovou poruchou apod. Jde o psychedelika. „Pokud bude pacient k léčbě indikován, dostane od psychiatra na terapii léčebný psilocibyn, který použije v místech k tomu určených a s lidmi k tomu vyškolenými,“ vysvětluje podnikatel a filantrop Václav Dejčmar.

Sezóna 2Epizoda 18Před týdnem 24:01

Rostlinolékař: Proti škůdcům zeleniny používáme jejich přirozené nepřátele. Chemii se tak vyhýbáme

Zeleninu pěstují v obrovském skleníku na farmě v Dolní Lutyni u Karviné, chutná ale jako ze zahrádky. Nepoužívají pesticidy, ale biologickou ochranu proti škůdcům. „Nasazujeme přirozené nepřátele proti škůdcům. A z hlediska biologické ochrany je používáme i hodně preventivě,“ popisuje rostlinolékař Václav Psota v pořadu Hovory s inovátory.

Před týdnem 23:18

Zahrada je lék na deprese i Alzheimera, věří Leffler

„Mám pocit, že ji předělávám pokaždé, když do ní vkročím, protože to je nekonečná laboratoř,“ říká o své zahradě v jižních Čechách krajinný a zahradní architekt a zakladatel ateliéru Flera Ferdinand Leffler. Zahrady mají být podle něj místem radosti a klidu, a to jak ty soukromé, tak i veřejné parky. Snaží se je proto rehabilitovat od minulosti, kdy byly spíše místem, kde se musí pracovat a lopotit se.

Před týdnem 23:51

Oceňovaný umělec není to stejné jako spokojený člověk, myslí si členové skupiny Rafani

„Všichni odevzdáváme a kapitalizujeme své soukromí na sociálních sítích, které nám za určitých podmínek kontinuálního dohlížení dávají možnost neustále performovat sami sebe,“ myslí si malíř Jiří Franta, dlouholetý člen umělecké skupiny Rafani, která slaví už 25 let existence.

Sezóna 2Epizoda 17Před týdnem 23:55

Startupový „úspěch za noc“? Jenže mu předcházelo deset let dřiny, přiznává podnikatel Kováčik

Petr Kováčik založil několik úspěšných firem jako Skrz.cz, Blabu.com atd., pak je prodal a založil další. Dnes je i mentorem a startupovým investorem. „Jak jsem začínal? Podobný byznys jsem dělal dlouho před založením prvního portálu, takže jsem byl expert a měl tým lidí. Když se pak objevil zajímavý rostoucí trh slevových serverů, bylo nejlepší období do toho skočit,“ popisuje.

Před týdnem 24:01

Kamila Boudová je průkopnicí pomalého životního stylu a slow fashion v Česku

V Paříži pomáhá svým klientkám zorientovat se ve vlastním šatníku i hodnotách. Učí je, že móda může být radostná, udržitelná a v souladu s našimi kapacitami ? i s kapacitami planety. Proč věří, že správné tempo není pomalé, ale přirozené? Poslechněte si Hovory s inovátory s moderátorkou Tatianou Čabákovou.