- Podcasty
- Hovory
Poslechněte si podcast: Palán: Dívku nucenou k prostituci zachránila kniha od Coelha
Tahle kniha ti změní život, to je název titulu, která spisovateli, novináři a publicistovi Aleši Palánovi vyšla během tohoto roku. „Pro mě jsou knihy základní komunikační kód. Nejen s okolím, ale i sám se sebou. A to se týká knih, ke kterým přicházím jako čtenář i jako autor,“ popisuje v pořadu Hovory Českého rozhlasu Plus.
Hovory
Rozhovor s osobností, která má zajímavý osobní i profesní život a názory. Hosty pořadu jsou respektované, ne nutně mediálně známé tváře všech oblastí společnosti.
Chtěla jsem zpívat jazz, ne operu, přiznává Bella Adamova
Neznám sama sebe bez toho, že bych zpívala, přiznává mezzosopranistka Bella Adamova. Umělecká kritika jí předvídá velkou budoucnost. Adamova ovšem připouští, že kvůli studiu v zahraničí dlouho nebyla v kontaktu s českou hudební scénou. „Kontakty jsem si musela budovat velmi těžce sama. Pomohla mi k tomu Akademie v Kroměříži, kam jsem jela za Kateřinou Kněžíkovou, která se stala mojí mentorkou,“ říká a v pořadu Hovory na Českém rozhlase Plus mluví i o svém čečenském původu.
Kyša: Před Muskem a změnou klimatu varovala sci-fi už dávno
O nejnovější knize Leoše Kyšy s názvem Syndikát se píše, že to není sci-fi, ale detektivní příběh z velmi blízké budoucnosti. Kniha mluví o zápasech mocných vyzbrojených umělou inteligencí i ztrátě možnosti rozpoznat lidské výtvory od umělé inteligence, což se může člověku zdát nereálné. „Jsme přesně v bodě, kdy je dobré se obrátit ke sci-fi,“ doporučuje spisovatel a novinář Leoš Kyša ve vysílání Českého rozhlasu Plus.
Jídlo našich předků by nám nechutnalo, je soudí historička
Jaká je v Česku kulinární kultura? „Všude na světě je to stejné. Závisí na tom, jestli lidé rádi jedí, mají na to čas a prostředky, ale také na tradicích,“ říká v pořadu Hovory Českého rozhlasu Plus specialistka na dějiny raného novověku a na jídlo našich předků Irena Korbelářová ze Slezské univerzity v Opavě. A vysvětluje, jak se proměňovaly stravovací návyky či jak chutnala minulost.
Koučka: Hledám s lidmi nastavení, ve kterém jim bude dobře
Zuzana Bergrová, bývala vrcholová běžkyně, která ukončila svou kariéru na olympijských hrách v Londýně, se nyní věnuje koučinku. Kromě práce se sportovci se zaměřuje na témata spojená s hledáním odvahy k životní změně. Na svém webu používá termín životní transformace. Co se pod těmito slovy skrývá? „Lidé často přijdou s tím, že jsou nespokojeni. Nakonec může být příčina ve vnitřním nastavení,“ přibližuje v pořadu Hovory Českého rozhlasu Plus.
Terapeutka: Žijeme ve světě, kde chválit je zbytečné
Velké pracovní nasazení spojené s touhou po ocenění od nadřízeného, které nepřichází. I tak může začínat cesta k syndromu vyhoření. „Stres je velká potíž. Jsou situace, nad kterými prostě nemáme kontrolu. A když je těch situací hodně, řetězí se, trvají v čase dlouho, tak je stres protahovaný a skončí to něčím špatným. Buď nás to dotáhne až do deprese, nebo může být hybným kamenem syndromu vyhoření,“ říká terapeutka a lektorka kurzů prevence vyhoření Klára Dušková. (Repríza.)
(Ne)alkoholička: Nebudu zkoušet, co se mnou udělá sklenička
Poslala by ji jedna jediná sklenička alkoholu znovu do koloběhu závislostí? Abstinující alkoholička Michaela Duffková, která o své cestě napsala blog, několik knih a založila centrum Alkos, tuto otázku nemá ráda. „Já nevím, co by se po jedné skleničce stalo. A nebudu to zkoušet,“ zdůrazňuje. „Recidivy vznikají přesně tak, že si zkusíte dát jednu skleničku, protože máte pocit, že jste vlastně v pohodě,“ přibližuje v pořadu Hovory Českého rozhlasu Plus.
Chcete se osvobodit od sítí nebo seriálů? Poslouchejte sami sebe, říká konzultantka a prozradí jak
Lidé sice sedí spolu v restauraci, ale koukají každý do svého mobilu – každý má individuální obrazovku a nepotřebuje komunikovat s druhými. Ne ale všichni. „Je důležité vědět, proč se nám to děje – a svádět to jen na chytré algoritmy, nebo na vyplavování dopaminu, není tou cestou,“ říká v Hovorech s inovátory Karolína Presová. Jako konzultantka se věnuje těm, kteří chtějí nebo musejí žít v digitálním prostoru, ale v souladu a harmonii. (Repríza z května 2024.)
Děti uvězněných jsou oběti trestných činů, říká šéfka spolku
Děti, jejichž rodič je uvězněný, jsou několikanásobně více traumatizované než jejich vrstevníci. „Mnohem častěji trpí chudobou. Jejich životní potřeby nejsou naplněné. A ještě jim hrozí, že sklouznou na stejnou dráhu jako rodič,“ vyjmenovává v pořadu Hovorů Gabriela Kabátová, ředitelka české pobočky Mezinárodního vězeňského společenství, které se věnuje vězňům ve výkonu trestu i propuštěným, dozorcům i obětem trestných činů. A mezi ně patří i potomci odsouzených.
Lidé chtějí jít za hranu poznatelného, říká terapeutka
Podle terapeutky a kulturoložky Kamily Němečkové se u nás až 50 procent lidí hlásí k nenáboženské spiritualitě. „To je to, že věříme v ,něco‘, což je hluboce cítěný rozměr transcendentální. To něco, co člověka přesahuje. Je už víc než polovina těch, a to i podle mého pozorování, kteří cítí, že to, co jsme žili ve 20. století, co nám bylo předkládáno materialistickou vědou nebo co jsme se učili ve škole, není úplně všechno. A konečně se o tom začíná i mluvit.“ (Repríza.)