- Podcasty
- Hovory
Poslechněte si podcast: Smetanova Vltava se spíš měla jmenovat Labe, myslí si novinář Palata
Novinář a komentátor Českého rozhlasu Luboš Palata je také autorem románu Elbe: Velká řeka. Když přemýšlí o Bedřichovi Smetanovi a symfonické básni Vltava, říká, že se vlastně diví, proč si skladatel nevybral Labe. „Polabí je srdce Čech, oblast, kde čeština zněla vždy, kde byla nejméně namíchaná s Němčinou, a to i v těch pro nás nejtěžších obdobích,“ říká.
Hovory
Rozhovor s osobností, která má zajímavý osobní i profesní život a názory. Hosty pořadu jsou respektované, ne nutně mediálně známé tváře všech oblastí společnosti.
I mentálně postižení mají svou důstojnost, říká předseda spolku Děti úplňku Petr Třešnák
Novinář a bývalý zástupce šéfredaktora Respektu Petr Třešňák se před časem naplno vrhnul do podpory dětí, které mají stejně jako jeho dcera Dorotka těžký mentální handicap a založil spolek Děti úplňku. Teď napsal knihu Důstojnost, která vychází z příběhu mentálně postižené dívky Věry Musilové. „Když v bohnické léčebně zemřela, její maminka se začala soudit. Důvodů žaloby bylo víc, jedna z nich patřila narušení důstojnosti dcery,“ vysvětluje.
Filharmonie hraje s každým dirigentem jinak. Pozná to i zasvěcenější laik, říká ředitel Mareček
Česká filharmonie vystoupí pod taktovkou šéfdirigenta Semjona Byčkova se třemi koncerty v legendární newyorské Carnegie Hall. Je rozdíl, pokud diriguje Byčkov, nebo dřív Jiří Bělohlávek? „Na notoricky známých skladbách, jako je Má vlast nebo Mahlerova Symfonie č. 5 cis moll, se právě práce dirigenta pozná nejvíc. I proto, že je hrají všechny velké orchestry na světě,“ vysvětluje generální ředitel filharmonie David Mareček.
Když mi Klaudie poprvé nasadila paruku, plakala jsem, vzpomíná zpěvačka Anna Slováčková
„Onkologické onemocnění se mi vrátilo, takže jsem si vzpomněla na Klaudii, která tetuje obočí. Udělala mi ho nádherné, vypadá jako pravé,“ vzpomíná zpěvačka Anna Julie Slováčková na své první setkání s Klaudií Eisovou, majitelkou obchodu s parukami a zakladatelkou spolku Pokoj v hlavě i na hlavě.
Lidé bez domova jsou obrovsky vděční i jen za maličkosti, říká budoucí lékařka z Mediků na ulici
„Poprvé jsem vůbec nevěděla, co od toho čekat. Určitě jsem měla i předsudky směrem k lidem bez domova. Ale pak jsem nikdy neviděla větší vděk za tak maličké věci, jako je jen dát náplast, nebo si s člověkem popovídat – to pro ně znamená hrozně moc,“ říká Eliška Mocková, studentka pátého ročníku medicíny, která pracuje pro Mediky na ulici.
Původní stroj na rašelinu jsme vyměnili za stroj na hudbu, říká architekt Hájek o Císařských lázních
Karlovy Vary mají nový multifunkční sál Císařské lázně. „Karlovarský kraj chtěl nejdřív hlavně zachránit ten dům tak, aby nespadl. To se povedlo, začalo se realizovat a v průběhu oprav jsme byli přizvání do kolokvia,“ popisuje začátky stavby architekt Petr Hájek. O Císařských lázních mluví jako o „fitku“ 19. století.
Není nic horšího než ublížit dítěti, kterému už ublíženo bylo, říká o hostitelské péči „dobrá víla“
„Tvrdím, že děti si vybírají nás, tedy rodiny hostitelské péče. A nechci, aby to znělo nějak ezotericky, ale ono to tak nějak přijde. Mám děti a vlastní rodinu, takže pokaždé myslím i na to, že půjde o našeho dalšího člena. Hostitelská péče je totiž na celý život,“ popisuje zakladatelka nadace Dobré víly dětem Angelika Nevěřilová. Sama už poskytla domov třem dalším dětem.
Prošel jsem neuvěřitelným množstvím zaměstnání. Tam jsem poznal, jak lidé žijí, říká filozof Kroupa
Vysokoškolský pedagog a filozof Daniel Kroupa dostal 28. října Řád Tomáše Garrigua Masaryka III. třídy. „Když mi ho prezident Petr Pavel předával, řekl jsem mu, že když mi ho propůjčuje, jestli, až přijdu domů, ho můžu zas propůjčit své manželce. Ta má totiž mnohem větší zásluhy než já. Prezident se zasmál a řekl, že můžu,“ vzpomíná filozof v pořadu Hovory Českého rozhlasu Plus.
Film Vlny? Byla to velká výzva, odpovědnost i strach, přiznává kameraman Žiaran
„Kromě výzvy to byla velká odpovědnost a zároveň i strach z toho, abychom to nepokazili,“ říká Martin Žiaran, kameraman úspěšného snímku Jiřího Mádla Vlny. Už při prvním čtení scénáře jim totiž nebylo moc jasné, jak ho v našich podmínkách natočit tak, aby to „fungovalo“.
Sto zvířat jsem kdysi opustil kvůli „únavě materiálu“, říká hudebník a nakladatel Petr Ostrouchov
„V kapele Sto zvířat jsem strávil 13 let. A za tu dobu jsem napsal – pochopitelně na texty Tomáše Belka – asi 40 písniček. A asi jsem si pak začal trošku uzurpovat větší prostor pro zpívání, ale s Janem Kalinou (1990–2023) a Janou Jelínkovou jsme to měli víceméně vyrovnané,“ vzpomíná Petr Ostrouchov. Je také kytarista a vokalista, který pak se svou ženou založil vydavatelství Animal Music, které má na kontě už 23 hudebních cen Anděl.