Hovory
NejnovějšíVčera

Poslechněte si podcast: Když mi Klaudie poprvé nasadila paruku, plakala jsem, vzpomíná zpěvačka Anna Slováčková

„Onkologické onemocnění se mi vrátilo, takže jsem si vzpomněla na Klaudii, která tetuje obočí. Udělala mi ho nádherné, vypadá jako pravé,“ vzpomíná zpěvačka Anna Julie Slováčková na své první setkání s Klaudií Eisovou, majitelkou obchodu s parukami a zakladatelkou spolku Pokoj v hlavě i na hlavě.

24:01

Hovory

Vydává: Český rozhlas

Rozhovor s osobností, která má zajímavý osobní i profesní život a názory. Hosty pořadu jsou respektované, ne nutně mediálně známé tváře všech oblastí společnosti.  

Web

Sezóna 2Epizoda 6Před dvěma dny 24:01

Lidé bez domova jsou obrovsky vděční i jen za maličkosti, říká budoucí lékařka z Mediků na ulici

„Poprvé jsem vůbec nevěděla, co od toho čekat. Určitě jsem měla i předsudky směrem k lidem bez domova. Ale pak jsem nikdy neviděla větší vděk za tak maličké věci, jako je jen dát náplast, nebo si s člověkem popovídat – to pro ně znamená hrozně moc,“ říká Eliška Mocková, studentka pátého ročníku medicíny, která pracuje pro Mediky na ulici.

Před třemi dny 22:59

Původní stroj na rašelinu jsme vyměnili za stroj na hudbu, říká architekt Hájek o Císařských lázních

Karlovy Vary mají nový multifunkční sál Císařské lázně. „Karlovarský kraj chtěl nejdřív hlavně zachránit ten dům tak, aby nespadl. To se povedlo, začalo se realizovat a v průběhu oprav jsme byli přizvání do kolokvia,“ popisuje začátky stavby architekt Petr Hájek. O Císařských lázních mluví jako o „fitku“ 19. století.

Před čtyřmi dny 23:03

Není nic horšího než ublížit dítěti, kterému už ublíženo bylo, říká o hostitelské péči „dobrá víla“

„Tvrdím, že děti si vybírají nás, tedy rodiny hostitelské péče. A nechci, aby to znělo nějak ezotericky, ale ono to tak nějak přijde. Mám děti a vlastní rodinu, takže pokaždé myslím i na to, že půjde o našeho dalšího člena. Hostitelská péče je totiž na celý život,“ popisuje zakladatelka nadace Dobré víly dětem Angelika Nevěřilová. Sama už poskytla domov třem dalším dětem.

Před týdnem 23:59

Prošel jsem neuvěřitelným množstvím zaměstnání. Tam jsem poznal, jak lidé žijí, říká filozof Kroupa

Vysokoškolský pedagog a filozof Daniel Kroupa dostal 28. října Řád Tomáše Garrigua Masaryka III. třídy. „Když mi ho prezident Petr Pavel předával, řekl jsem mu, že když mi ho propůjčuje, jestli, až přijdu domů, ho můžu zas propůjčit své manželce. Ta má totiž mnohem větší zásluhy než já. Prezident se zasmál a řekl, že můžu,“ vzpomíná filozof v pořadu Hovory Českého rozhlasu Plus.

Před týdnem 24:01

Film Vlny? Byla to velká výzva, odpovědnost i strach, přiznává kameraman Žiaran

„Kromě výzvy to byla velká odpovědnost a zároveň i strach z toho, abychom to nepokazili,“ říká Martin Žiaran, kameraman úspěšného snímku Jiřího Mádla Vlny. Už při prvním čtení scénáře jim totiž nebylo moc jasné, jak ho v našich podmínkách natočit tak, aby to „fungovalo“.

Před týdnem 23:51

Sto zvířat jsem kdysi opustil kvůli „únavě materiálu“, říká hudebník a nakladatel Petr Ostrouchov

„V kapele Sto zvířat jsem strávil 13 let. A za tu dobu jsem napsal – pochopitelně na texty Tomáše Belka – asi 40 písniček. A asi jsem si pak začal trošku uzurpovat větší prostor pro zpívání, ale s Janem Kalinou (1990–2023) a Janou Jelínkovou jsme to měli víceméně vyrovnané,“ vzpomíná Petr Ostrouchov. Je také kytarista a vokalista, který pak se svou ženou založil vydavatelství Animal Music, které má na kontě už 23 hudebních cen Anděl.

Před týdnem 23:23

Umělou mysl zatím nikdo nestvořil. Užíváním pojmu Al jsme ji jen přizabili, říká literární odborník

„Příběh lidské touhy stvořit umělou bytost, která se bude člověku podobat – nebo která bude dokonce lepší a kreativnější než jsme my, lidé –, tak ten je opravdu velice starý. Vzpomeňte si na mýtus o sochaři Pygmalionovi, který si vyprosil oživení sochy ženy, dokonalejší než všechny ostatní,“ říká literární odborník Karel Piorecký. Věnuje se totiž kultuře neuronových sítí ve vztahu k poezii a další literární tvorbě.

Před týdnem 21:35

Kreslím hned brzy ráno – a většinou nahý, přiznává výtvarník Lukáš Musil

„Práce na velkoformátových obrazech je atletika. Jde o pobíhání okolo, a když s tím obrazem zápasím, trošku tančím. Je to jakýsi stav transu – a když se pak po pár hodinách proberu, zjistím, že jsem úplně zpocený a naběháno mám asi kilometry,“ popisuje výtvarník Lukáš Musil. Dřív byl hodně známý díky svému umění tetování, říkal si Musa, ale i jako hokejový gólman Slávie.

Před 2 týdny 23:01

Vojtěch Dyk: Sám se sebou bych žít nechtěl. Nesnesl bych se

„Nejkrásnější na každém produktu, který dělám, je vždy cesta – není to z mé hlavy, ale stará pravda. Tedy to, jak jsem se k tomu dostal, co mě při tom potkalo a podobně,“ říká hudebník a herec Vojtěch Dyk.