Hovory
NejnovějšíVčera

Poslechněte si podcast: Na obálce knihy by se měli ilustrátor i grafik shodnout. Pak dopadne dobře, myslí si ilustrátorka

„Text, který pak ilustruji, čtu dohromady klidně i pětkrát šestkrát. A úplně naposledy ještě před ukončením celé práce – to proto, aby tam nebyla nějaká zásadní chyba,“ přiznává oceňovaná ilustrátorka Nikola Logosová. Ilustruje knihy pro děti i dospělé, má nejedno ocenění v soutěži Nejkrásnější kniha, kreslí i pro časopisy, dělá plakáty.

22:49

Hovory

Vydává: Český rozhlas

Rozhovor s osobností, která má zajímavý osobní i profesní život a názory. Hosty pořadu jsou respektované, ne nutně mediálně známé tváře všech oblastí společnosti.  

Web

Před čtyřmi dny 23:21

Pyl je fascinující, hlavně ta jeho komunikace, říká vědec a odborník na genomiku Honys

„Pyl je rostlina, resp. je to hodně zjednodušená rostlina. Každé pylové zrnko je jeden organismus, jeden exemplář, jeden jedinec. A je to i výborný modelový systém, kdy na příkladu jedné, a pak až tří buněk, můžeme studovat funkce na úrovni celého organismu,“ vysvětluje vědec a profesor genomiky a proteomiky David Honys.

Před pěti dny 24:01

Chtěli jsme mít orchestr a dnes je nás 150, říká o Police Symphony Orchestra jeho spoluzakladatelka

Police Symphony Orchestra (PSO) založili sourozenci Petra a Jakub Soukupovi v Polici nad Metují, Petře přitom bylo jen 15 let. „Tehdy mi to nepřišlo divné, prostě jsme chtěli založit orchestr a mysleli si, že v tom ani žádné překážky nebudou,“ vzpomíná Petra s tím, že se to nakonec podařilo hlavně díky pomoci rodičů a dalších dospělých.

Před šesti dny 23:09

Pomoc potřebným mě prostě přitahuje, přiznává Jungová z nízkoprahové dílny Metráž

„Je úžasné pozorovat ženy, které si na začátku vůbec nevěří a vypadají, že nedokážou vzít do ruky ani tužku. Hrozně se toho bojí, ale nakonec jejich tvorbou vzniknou krásné a zajímavé věci,“ říká divadelní režisérka a dramaterapeutka Kateřina Jungová, spoluzakladatelka nízkoprahové dílny Metráž.

Před týdnem 24:01

Arabista: Existují dva orienty. Jeden pouze v představách

Bronislav Ostřanský působí jako přední český odborník na islám. Blízký východ ale nejprve poznával skrze geografii. Zlomový okamžik pro něj bylo studium arabského jazyka v Damašku. „(Naše) představa Orientu se od toho skutečného velmi liší,“ popisuje svoji zkušenost v pořadu Hovory Českého rozhlasu Plus Ostřanský.

Před týdnem 22:46

Někdy je největší pomoc říct ne, říká šéfka Nadace Terezy Maxové

„Někdy je největší pomocí pomoc neudělit. Někdy je mnohem lepší říct: ,Ne, tohle není cesta‘, než za každou cenu podporovat něco, o čem víte, že nemůže fungovat,“ říká Terezie Sverdlinová, ředitelka Nadace Terezy Maxové.

Před týdnem 23:55

Spojeným státům chybí vize a ekonomický plán. A to mě děsí, říká bývalý šéf Českého centra Konvalina

Celé Spojené státy žijí prezidentskými volbami. „Ale když se v Americe ponoříte do jakéhokoli světa – hudebního, lékařského, jakéhokoli –, dozvíte se jen dílčí informace. Ty si pak chcete ve veřejném prostoru potvrdit, nebo vyvrátit, ale odpovědi nedostáváte. Protože všichni se zabývají jen tím Donaldem Trumpem,“ říká Miroslav Konvalina, až donedávna šéf Českého centra v New Yorku.

Před týdnem 24:01

Mladá generace má jiné požadavky na zaměstnavatele. I já jsem změnila uvažování, říká advokátka

Advokacie a poskytování právních služeb je v naší společnosti považováno za lukrativní a zajímavé povolání. „Ale to se změnilo a myslím, že to má dva aspekty – první je, že je na trhu velké množství advokátních kanceláří a samostatných advokátů. Za druhé je v tom jakési zpohodlnění mladší generace, která úplně nechce riskovat začátky v advokacii s nejistým výsledkem,“ říká advokátka Irena Valíčková z kanceláře Valíček & Valíčková.

Před týdnem 22:33

Režisér Tauš: Tauš: Amerikánka znamená mít naději a touhu

Režisér Viktor Tauš strávil s příběhem Amerikánky neboli Zdeny Vrbové, dívky z komunistického dětského domova, téměř polovinu svého života. Vyprávění Amerikánky zpracoval nejprve jako divadlo, které zároveň neustále přepracovával. Teď do kin přichází film, který Tauš už měnit nemůže. Navzdory všem proměnám je Amerikánka dětskou postavou, se kterou se ale mohou ztotožnit i dospělí. „Je to Mauglí nebo Matylda od Roalda Dahla,“ pojmenovává svou hrdinku.

Před 2 týdny 22:48

Potřeboval jsem se zklidnit, vysvětluje změnu profese Tošovský. Z dramaturga je zaměstnancem hospice

„Rozhodnutí, že skončím v divadle, bylo docela impulzivní. Myslel jsem si, že budu překladatel ,na volné noze‘. Po pár měsících na úřadu práce jsem zjistil, že bych se mohl přihlásit na výběrové řízení na pozici vedoucího půjčovny kompenzačních pomůcek v hospici a řekl jsem si, proč ne,“ vysvětluje svůj kariérní obrat Jan Tošovský. Léta působil v Národním divadle a na dalších scénách jako dramaturg, dnes je v Cestě domů vedoucím půjčovny kompenzačních pomůcek.